A Google algoritmusa tévesen sorozatgyilkosnak bélyegzett egy teljesen átlagos svájci mérnököt. Amikor a nevére rákeresett, a találatokban megjelent a fényképe, amely egy sorozatgyilkos és erőszaktevő Wikipédia cikkéhez volt társítva.
A cikkben szereplő történet is kiváló példája annak, hogy bár a különböző számítógépes algoritmusok képesek nagyban megkönnyíteni az emberek életét, azért nem érdemes teljes mértékben rájuk bízni magunkat. A zürichi Hristo Georgiev éppen a levelezését böngészte, amikor egyszer csak egy olyan e-mailre bukkant, amelyet egy korábbi kollégája küldött. Az illető arra figyelmeztette, hogy ha valaki rákeres a nevére a Google-ben, akkor a fotója egy sorozatgyilkos Wikipédia cikkéhez társítva jelenik meg a találatok között.
Mint kiderült, a svájci mérnök ugyanazt a nevet viseli, mint egy bolgár sorozatgyilkos, akit a köznyelv csak “A Szadista”-ként ismert. A borzalmas figura 1974 és 1980 között összesen 5 ember életét vette el. Ha valaki rákattint a Wikipédia cikkre, vélhetően azért sejteni fogja, hogy az valójában nem arról a Georgievről szól, de mint ahogyan a mérnök is rámutat a történetről írt blogbejegyzésében, az ilyen tévedéseknek akár egészen durva következményei lehetnek.
A “kellemetlenséget” a Google által fejlesztett Knowledge Graph algoritmusa okozta, amely valamiért tévesen illesztette Georgiev fotóját a sorozatgyilkosról szóló bejegyzéshez. A keresőóriás arra használja az algoritmust, hogy különböző forrásokból információkat gyűjtsön, majd ezeket az adatokat a keresési eredmények mellett egy információs doboz (infobox) formájában kínálja fel a kutakodó felhasználók számára.
Georgiev szerint az álhírek és a cancel culture féktelen terjedése szó szerint mindenkit sebezhetővé tett, aki nem névtelen. Aki ma jelen van a világhálón, annak nagyon vigyáznia kell az online megjelenésére – figyelmeztet bennünket Hristo Georgiev a történteket ismertető blogbejegyzésében. Természetesen a Google javította a hibát, miután az üggyel kapcsolatban a zürichi férfi felkereste a Hacker News-t.
Habár a weboldal közbenjárásának köszönhetően a keresési találatok már nem társítják a mérnök képét a sorozatgyilkoséhoz, az oldalon több hozzászóló is rámutatott arra, hogy a Google Knowledge Graph infódobozai tele vannak hibákkal. Egyesek azt állítják, hogy az algoritmus bizonyos könnyen kezelhető betegségeket gyógyíthatatlannak ír le, és akadnak jópáran, akik az ilyenek miatt inkább figyelmen kívül hagyják az infoboxot, és helyette szívesebben mennek tájékozódni egy hitelesebb, nem a Google-höz kapcsolódó weboldalra.
Forrás: AndroidAuthority