A hétfői traumatikus események óta már valószínűleg mindenki megnyugodott, de a Facebook-leállás nem múlt el következmények nélkül. Az valószínűleg senkit nem lep meg, hogy a közösségi platform részvényei 5 százalékot zuhantak, és hogy ez nyilván kapcsolatban áll a több órás kihagyással, ami alaposan megnyirbálta az alapító Mark Zuckerberg személyes vagyonát is.
A Facebook korábban bejelentette, hogy a vállalat fontosabb szolgáltatásainál, vagyis a Facebook mellett a WhatsApp és az Instagram esetében is globális kiesések voltak tapasztalhatók. Ez volt az egyik leghosszabb kihagyás eddig, amelyet a Facebook történetében tapasztalni lehetett. Ha valakit érdekel a technikai szakrizsa, akkor lényegében az történt, hogy a felhasználók nem tudták elérni a közösségi oldal szolgáltatásait, mert a domainnév-rendszer, vagyis a DNS nem tudta őket a megfelelő URL-re irányítani. A biztonsági szakértők szerint a leállás egy igen komoly rendszerkonfigurációs hiba következménye lehetett.
A Facebook részvények árfolyama kedden 16,99 dollárral, vagyis 4,87 százalékkal csökkent, és végül 326,32 dolláron zárt. A mélypontot 322,7 dolláron érte el, ami nagyjából 6 százalékos csökkenést jelent. A híreket követően és azok hatására Mark Zuckerberg személyes vagyona közel 7 milliárd dollárral csökkent, így szegény most csak az ötödik leggazdagabb ember a világon, Bill Gates után, aki most megelőzte.
Mark valószínűleg kiheveri majd ezt a tragédiát, de akadnak további aggasztó híresztelések is a közösségi platform leállásával kapcsolatban. Az orosz Russian Privacy Affairs arról számolt be, hogy a Facebook szolgáltatásainak globális leállása idején valaki felhasználói adatokat adott el egy hackerfórumon. Az értékesített adatok között szerepel a felhasználók neve, címe, e-mail címe és telefonszáma. A jelentés szerint nagyjából 1,5 milliárd fiók adatát tulajdonították el, és kínálták eladásra, de azóta a Facebook tagadta ezt az állítást.
Egyelőre nem tudni, hogy melyik félnek adhatunk igazat, de az megerősítést nyert, hogy egyesek valóban kísérletet tettek arra, hogy megvásároljanak bizonyos Facebook-felhasználói adatokat. A eladók azonban szélhámosok lehettek, mert a potenciális vásárlók közül többen panaszkodtak, hogy 5000 dollár kifizetését követően sem kaptak kézhez semmilyen használható adatot. Az eladást kezdeményező feleknek valószínűleg nem volt valódi adat a birtokában, ennek ellenére mindenkinek érdemes szemmel tartani a fiókját a gyanús tevékenységek miatt, még ha egyelőre nem lehet egyértelmű összefüggést kimutatni az eltulajdonított felhasználói adatok és a mostani leállás között.
Forrás: GizChina