Az idei év nagyrészt az 1000 dollár fölötti 5G-s csúcsmobilokról szól, a Xiaomi azonban gondolt egyet, és a Poco F2 Pro révén 500 dolláros áron elhozta a legerősebb hardvert, az új generációs hálózatok támogatását, ráadásul hozzácsapott még egy notch és kivágás nélküli gyönyörű kijelzőt, valamint egy méretes aksit, amivel brutál jó üzemidő érhető el.
- Akció: a Poco F2 Pro egy rövid ideig a BG6F2P kuponkód használatával elhozható 489 dolláros áron a Banggood áruházból, vámmentes EU Priority Line szállítással!
Bevezető, tartozékok
A Xiaomi 2018-ban piacra dobta új almárkájának első telefonját Pocophone F1 néven. Az F1 hatalmas siker volt, hiszen az elérhető legerősebb hardver dolgozott benne, méretes akkumulátorral felvértezve, mindez 300 dolláros áron. Az eltelt két év alatt a Xiaomi nevet a nyugati világ szélesebb körben megismerte és már nagyon közel van ahhoz, hogy a harmadik legnagyobb telefongyártó legyen. A Xiaomi a legjobb ár-érték arányú telefonok gyártójaként vonult be a köztudatba. Az olcsóbb modellek maradtak, de a Mi 10 csúcsmobilok esetében már elég vastag lett az árcédula.
A földtől elrugaszkodott összegekért kínált zászlóshajó telefonok miatt a vásárlói kedélyek felhevültek. Ennek lehűtésére erőteljesen hűvös (Powerfully Cool) lépés történt a Xiaomi részéről. A sikerreceptet ismét elővette és a Po–Co kezdőbetűkből megszületett az új flagship killer, a Poco F2 Pro. A világ fejlődik, ezért szükség van az új technikákra. Jelen tesztalanyunk szinte mindent tud, sőt olyat is, amit a legjobb telefonok sem, és „csak” 500 dollárba kerül.
A telefon egy szép nagy és nehéz, fekete dobozban érkezett, hangsúlyosan sárga színnel kiemelve a POCO F2 Pro felirat. A doboz alján egy szürke 5G jelölés is megbújik. A pakkban egy 33 wattos töltőfej, egy Type-C USB kábel, a szokásos felesleges papírok és egy passzentos szilikon tok lakozik. A kijelzővédő fóliát már a gyáriak felhelyezték, ami szuper.
Külső, kijelző
A Poco F2 Pro követi az okostelefon-ipar jelenlegi trendjét, egyre nagyobb és nehezebb. A 163,3×75,4×8,9 milliméteres férfias méretekhez tekintélyes 219 grammos tömeg társul. A telefon a 2020-as csúcshardverrel felszerelt mobilok jó-árasított alternatívája, amely kialakítás szempontjából a szemnek sokkal kellemesebb tavalyi dizájnt viszi tovább. Az IP68-as védelmi szabvány teljesítése miatt a szelfikamera a szenzorszigetben vagy egy kameralyukban kapott helyet szinte minden top telefonban idén. Ezeket az elfuserált megoldásokat mára minden szem megszokta, de könnyű szívvel tovább is engedné mindenki. A notch, a kameracsepp, a kameralyuk, de inkább nevezzük nevén, a kulcskarika lyuk remélhetőleg pár év múlva egy rossz vicc lesz. Egyébként a kínai kijelzőgyártó, a Visionox már egész jól áll a kijelző alá épített kameratechnológiával, ami már a helyes irány lesz.
A Poco F2 Pro esetében semmi nem csúfítja el a kijelzőt, így valódi teljes képernyőt élvezhetünk. A szelfikamerát egy motorikus pop-up mechanizmussal oldották meg, amely figyelmeztető LED- ként is működik. Ötféle szín és 6 különböző hanghatás társítható a kamerához. Rettentően jól néz ki, és az emberek még mindig rácsodálkoznak a kiemelkedő kamerára. A Mi 9T család, vagy a OnePlus 7 Pro és 7T Pro is ezt a megoldást használta és nem hallottuk, hogy bárkinél is elromlott volna a mechanika. A kamera védelme jól működik, ha sokszor kinyitjuk egymás után, akkor letilt, de esést érzékelve is villámgyorsan visszabújik a csigaházába.
Az alumínium készülékház fém keretét elől-hátul Gorilla Glass 5 üveggel borították be. A telefont körbe járva a felső élen az infraport, a pop-up kamera, a 3,5 mm-es jack bemenet és a másodlagos mikrofon foglal helyet. A jobb oldalon a hangerőszabályzó és a sportos piros színű bekapcsoló gombpáros nyomkodható. Az alsó részen a hangszórórácsok, a beszélgetési mikrofon, az USB Type-C csatlakozó és SIM tálca lakozik. A bal oldal kihasználatlan maradt, esetleg egy dedikált AI gomb idefért volna.
A kijelző felett az ultrahangos közelségérzékelő, a 360°-os tripla környezeti fényérzékelő és a beszédhangszóró lapul meg észrevétlenül. Az automata fényerőszabályzás nagyon-nagyon jól működik, ahogyan a kijelző alá épített, 10/10-es találati aránnyal dolgozó ujjlenyomat-szenzor is. Az arcalapú feloldás tökéletes, szemüvegben is felismer, bár a felugró kamera miatt lassabb, de sokkal menőbb, mint az ujjlenyomat alapú azonosítás.
A 6,67 hüvelykes, FHD+ (2400×1080 pixel) felbontású, 20:9 képarányú, 395 ppi képpontsűrűséggel rendelkező Super AMOLED megjelenítő képe tű éles, szinte lemászik róla a tartalom. A HDR10+ támogatással rendelkező panelen élmény a tartalomfogyasztás. A 2,5D-s kijelző betekintési szögei tökéletesek, tűző napfényben is maximális a láthatóság. Az érintőképernyő a 180 Hz-es mintavételi frekvenciával működik, szuper érzékeny, egyszerre 10 ujjat tud lekezelni. A képfrissítés 60 Hz-es, a kijelzőn való lapozás, görgetés gyors és akadásmentes, bár 90 Hz-en a vizuális élmény még jobb lenne. A 60 Hz-hez képest a 90 Hz nem olyan feltűnő, a legtöbben észre sem veszik. A különbség leginkább játékokban jön ki, ha például egy magasabb képfrissítésű 90, de inkább 120 Hz-es panellel szerelt telefon mellett játszol a Poco F2 Pro-val.
Játékoknál jól jön, hogy a rezgések visszajelzését nem egy hagyományos vibrációs motorral oldották meg. A haptikus visszacsatolás realisztikusan adja vissza a játék érzetet, a robbanásokat, ütközéseket. Olyan, mintha nem is a telefon lenne a kezünkben, hanem egy Xbox vagy PS kontroller.
Szemünk védelme érdekében rengeteg beállítás áll rendelkezésünkre, nem véletlen kapta meg a TÜV Rheinland szemvédelmi tanúsítványt a készülék.
A Gorilla Glass 5 üveg hátlapon a kör alakban lévő X alakú kamera elhelyezés nagyon jól néz ki és praktikus is, mivel nem billeg az asztalon. A fogásérzet az enyhe lekerekítésnek köszönhetően jó, de a telefon rendkívül csúszós, tok használata erősen javasolt.
Hardver, szoftver
A meghajtásról 7 nanométeres (N7P) technológiával, a TSMC gyárában készülő Qualcomm Snapdragon 865 lapka gondoskodik. 2020-ban ez az abszolút felsőkategóriát képviseli, jelenleg a legerősebb teljesítményű chipkészlet az Android platformon. Az SoC belsejében négy darab Cortex-A77-es csúcsmag (Kryo 585) és négy Cortex-A55-ös mag dolgozik. A teljesítményre kihegyezett szekcióban 1+3-as konfigurációban 2,84, illetve 2,4 gigahertzen zakatolnak az A77-es magok. Az energiatakarékos Cortex-A55-ös klaszter jóformán érintetlenül került át a Snapdragon 855-ből és változatlanul 1,8 gigahertzes frekvencián működik.
A GPU is lecserélésre került, az előd 855-ben található Adreno 640-et az Adreno 650 váltja, melynek a számítási teljesítménye 25, hatékonysága 35 százalékkal javult. Brutális ugrás történt a mesterséges intelligencia és gépi tanulás folyamataiban is. Az ötödik generációs AI teljesítménye elméletileg a duplája, energiafogyasztás pedig akár 35%-kal lett kevesebb a Snapdragon 855-nél. Saját mérés szerint a Mi 9 (Snapdragon 855) a mesterséges intelligencia felmérésére szolgáló AITuTu Benchmark tesztben 241756 pontot kapott. A Poco F2 Pro (Snapdragon 865) pedig 459791 pontot.
Az SoC memóriavezérlője az elsők között kínál LPDDR5 támogatást, de ebben a verzióban emelt órajelű (2133 Mhz) LPDDR4X RAM rendszermemória dolgozik, 128 gigabájtos UFS 3.1-es belső tárolóval. A 8/256 GB-os konfiguráció kiváltsága az LPDDR5 memória.
Ahogyan az várható volt az F2 Pro lenyűgöző hardveres teljesítményt hoz. Az alkalmazások gyorsan megnyílnak, ugyanolyan gyorsan bezáródnak, a multitasking nem jelent problémát, nincs olyan, ami megakasztaná. A nagy teljesítmény nagy hőképződéssel jár, és ilyenkor jobb esetben a CPU visszavesz a teljesítményből, esetleg a telefon is kikapcsol. Ez a jelenség a csúcstelefonok rákfenéje, a Poco többrétegű folyadékhűtéssel (Liquid Cool Technology 2.0) védekezik ez ellen, igencsak sikeresen. A készülék jobb hűtése érdekében grafitréteg takarja az akkumulátort és az alaplapot, grafén az 5G modemet és a CPU-t, valamint extra nagy gőzkamra (Super VC) is bevetésre került. A Poco F2 Pro még a TÜV Rheinland High Gaming Performance tanúsítványt is megkapta.
A PUBG-vel és a Fortnite-tal a legmagasabb beállításokon, 30-30 perc játékidő után 39 Celsius-fok volt a készülék hőmérséklete a legmelegebb ponton. Négy óra autós navigáció során a szélvédő mögé helyezve a F2 Pro-t szintén minimális volt a melegedés. A legtöbb nagy teljesítményű telefon ilyen terheléstől egyszerűen kikapcsol, mert annyira felmelegszik, rosszabb esetben felrobban, vagy kipúposodik az akkumulátornál.
A telefonon Android 10 alapokon MIUI 11 fut. A jó hír az, hogy az Android 11 béta verzió is hamarosan telepíthető lesz a készülékre.
A Xiaomi az európai terjeszkedés és a GDPR szabályzás miatt folyamatosan veszíti el az egyéniségét szoftveres fronton. A MIUI névjegyek és tárcsázó, vagy az üzenetek lecserélése a Google alkalmazására együtt jár azzal is, hogy ugrott a hívásrögzítés és még sok más, amikor átköltözünk az új Xiaomi telefonunkba egy olyanról, melyen a PURE MIUI fut. A megoldás egyszerű, bár a „kiveszem a dobozból és használom” felhasználóknak nehezen kivitelezhető. Mindenesetre a MIUI egy komplex rendszer, alapértelmezetten megtalálható benne minden, ami az átlagfelhasználáshoz kell.
A Poco F2 Pro kezdőképernyője értelemszerűen a Poco launcher, amely jól személyre szabható, rengeteg beállítással rendelkezik és alkalmazásfiókot is kapott. Az alkalmazások nem a főképernyőn helyezkednek el, hanem az alap androidhoz hasonlóan egy alkalmazáslistában, bár ez az opció már az új MIUI rendszerindítóban is bekapcsolható, amelyet majd a MIUI 12 frissítés fog elhozni.
Kamerák, multimédia
A hátlapon egy körben négy kamera helyezkedik el X alakban. Az elsődleges képalkotó bal oldalt lent van, ez egy Sony IMX686 szenzor, f/1,89 rekesszel, a 64 megapixel 4-in-1 Super Pixel technológiával jön össze. Felette egy 2 megapixeles mélységérzékelő segédkezik. Jobb oldalt felülre került az f/2,4 apertúrájú, 123°-os látószöggel rendelkező ultraszéles látószögű kamera, amely 13 megapixeles. A negyedik modul a személyes kedvencem, ez egy f/2,2 apertúrájú, 5 megapixeles telemakro érzékelő a 3-10 centiméter távolságból történő fotózáshoz. Jelenleg a legjobb telefonokkal sem lehet ennyire jó képeket lőni ilyen minimális távolságból.
A Poco F2 Pro a Redmi K30 Pro nemzetközi piacra készült kiadása. Készült egy Redmi K30 Pro Zoom is, ahol az 5 MP-es makró szenzor helyett egy 8 MP-es telekamera van, optikai stabilizálással és 3x-os optikai zoommal.
Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban, AI használatával.
Nappal remekül helytáll a telefon, az 500-600 dolláros kategória legjobbja az F2 Pro, ez bátran kijelenthető. A főkamerával készült képeknél a vonalélesség, a fehéregyensúly, a dinamikatartomány és a színek tökéletesen rendben vannak. A részletesség is nagyon korrekt, érdemes ránagyítani és megnézni a Scorpio Műszaki Mentőszeren például a kerék feletti sárga címkét. Említést érdemel az is, hogy a képeket HEIF formátumba is menthetjük, ami fejlettebb képtömörítő algoritmus, mint a JPEG, ráadásul 40%-kal kevesebb helyet foglal el.
A 64 megapixeles mód nem hoz egyértelmű előnyt. Tovább lehet nagyítani, de nem lesz sokkal több részlet, igazából egy felskálázott kép, hatalmas fájlmérettel.
A főkamerával készített 2x zoom felvételek kimondottan jók, hozza a 2x optikai zoommal rendelkező kamerák színvonalát.
Az ultraszéles látószögű kamera esetében a részletek rendben vannak a központban, de a szélén egyértelmű elmosódás tapasztalható. A torzításjavítás bekapcsolása egy kicsit javít a helyzeten.
A telemakro kamera felbontása viszonylag alacsony, de az eredmények igazán lenyűgözőek! Remek extra közeli és félelmetes képeket lehet lőni virágokról, rovarokról.
A mélységérzékelő szenzor jól dolgozik, szépen elkülönül bokeh módban a fotózni kívánt momentum a háttértől.
Az éjszakai felvételek is egészen jók, különösképpen tetszett a pontos és valósághű színvisszaadás. Bekapcsolhatjuk a hosszú expozíció idővel dolgozó Éjszakai mód 2.0-t, is. Ha van elegendő környezeti fény, akkor jobb, ha nem használjuk kameraállvány nélkül az AI által támogatott extra beállítást, mert úgyis beremeg a kezünk.
A készülékházból előugró 20 megapixeles Samsung S5K3T2 szenzor hibátlanul végzi a dolgát, szuper jó önarcképeket készíthetünk. Határozottan vicces dolgokat hozhatunk ki lassított videó szelfi készítése közben, mindezt 720p felbontással 120 FPS-sel.
A képek teljes méretben itt láthatóak.
A Poco videofelvételek terén is brillírozik, na nem azért, mert akár 8K-s videót is rögzíthetünk 24 vagy 30 képkockával, ez csak mókus vakítás, hanyagoljuk a témát. Ellenben a a 4K 30 FPS felvételek EIS stabilizálással nagyon jók. Sajnos a 4K 60 FPS sebességgel készülő videóknál nem érhető el az elektronikus stabilizálás.
A multimédiás hangszóró hangereje és a hangminősége kiemelkedő, annak ellenére is, hogy nem sztereó rendszerről beszélünk. A Japán Audio Society által megalkotott Hi-Res Audio szabvány emblémája nem véletlen van feltüntetve a dobozon. Sokak kedvence, a 3,5 mm-es jack kimenet sem lett lespórolva, így fejhallgató csatlakoztatásával a helyzet még jobb, a hangzás telítettebb és dinamikusabb, egyszóval itt is nagyon rendben van a történet.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
A Poco F2 Pro (gyári kódnevén Lmi) SIM tálcájába két nanoSIM helyezhető, a microSD kártyás tárhely bővítés nem opció sajnos. Kettős SIM módban azonban csak a 4G vétel lehetséges, természetesen adott a teljes hazai frekvenciatámogatás, így a B20-as 800 MHz-es LTE sávot is ismeri. A chip opcionális része az 5G modem, amely letöltésben 7,5 Gbps, feltöltésben pedig 3,0 Gbps adatátviteli sebességre képes. Az 5G hálózatok elérése csak egy SIM-kártya használatával lehetséges. Jelenleg 20 darab 5G-s tornya van Magyarországon az egyik legnagyobb szolgáltatónak. Csak, hogy érzékeltessem a technológia fejlettségünket, Pekingben a legnagyobb távközlési cégnek 50 ezer 5G-s adótornya van. A hívás minősége a vonal mindkét oldalán kiváló, a VoLTE és a VoWIFI szintén elérhető.
A telefon támogatja a Wi-Fi 6 szabványt, amely az elődjénél négyszer gyorsabb technológiai megoldást jelent. A hatodik generációs Wi-Fi sokkal több eszközt képes kiszolgálni, ráadásul a rá csatlakozó eszközeink sokkal lassabban fognak lemerülni. Értelemszerűen a régebbi 2,4 GHz-es és 5GHz-es tartományban is használható, csak rajtunk áll, hogy melyik hálózatot akarjuk igénybe venni. A Bluetooth verziószáma 5.1, amely szintén a legújabb és legjobb verzió. A kettős GPS fenomenális, 800 kilométeres távon az iGO Navigationt használva még az autópálya alagutakban sem veszítette el a jelet, ami egyébként látszik a lentebb lévő képernyőmentésen is. Szenzorokból nem hiányzik semmi, az NFC jelenléte egyértelmű. Személyes kedvencem, a távvezérléshez (TV, klíma) használható infra sem maradt le, valamint a barométer jelenléte is örömteli.
A vékonyság oltárán nem áldozták be a tisztességes méretű akkumulátort, így a hátlap alá egy 4700 mAh kapacitású Lithium-Ion-Polimer telep került. A tesztelés időszakában 47 óra 44 perc alatt, 6 óra 50 perc kijelzőidővel merült 20%-ra. A két napos üzemidő és a 7 órás kijelzőidő teljesen korrekt, főleg úgy, hogy ezalatt több száz alkalommal volt használva a pop-up kamera és ette rendesen az akkumulátort. A használat alatt ne a szelfik készítését értsük, mert abból nem sok készült.
A szokásos YouTube videónézős teszt során 2 óra alatt csökkent a töltöttség 8%-ot. A PCMark Battery Life tesztben 22 óra 33 perces eredményt produkált, ami valami hihetetlen érték (awesome good)! Az akkumulátort feltölteni a mellékelt 33 wattos hálózat töltővel 20-ról 100%-ra 58 perc alatt lehet.
A Poco F2 Pro jelenleg a legjobb telefon az 4-600 dolláros árkategóriában, egy igazi zászlóshajó alternatíva. Nem csúcstelefon, de nagyon közel jár hozzá. A magasabb képfrissítésű kijelző jó dolog, de 60 Hz-en sem áll meg az élet. Az IP védelem hiánya fogós kérdés, több kínai oldal szerint van IP53-as minősítése a donor Redmi K30 Pro-nak, de a hivatalos Global oldalon nincs információ arról, hogy a Poco rendelkezne ilyennel. Mindenesetre esőben lehet vele telefonálni, ha esetleg ráborulna egy pohár víz azt is túléli, fürdeni meg ne akarjunk vele. A Qi vezeték nélküli töltés egy hasznos kényelmi extra lenne, de itt nincs olyan, így a telefon feltöltése két mozdulattal tovább tart. Fényképezéskor az optika zoom kamera és az OIS jól jöhet, ami itt szintén nincs. Cserébe kapunk egy szuper telemakró kamerát, ami még jelenleg egy mobilban sincs. Természetesen van 2x zoom, ami minőségre ugyanazt hozza, mint a Mi 9-nél a 2x optikai zoom.
Beszéljünk az előnyökről is, és nézzük meg a mérleg másik oldalát. Az alapot a prémium anyagból példás összeszereléssel készült készülékház és a bevágás nélküli, minősítetten szembarát kijelző adja. Ezt megerősíti a brutális Snapdragon 865 SoC és a hosszú ideig tartó szoftveres támogatottság. Az igen komoly és jó kamerás, valamint multimédiás képességek, a dual SIM használat, a remek üzemidő és az extra precíz GPS még megkoronázza azt. A legmodernebb kommunikációs szabványok, mint az 5G, a Wi-Fi 6, a Bluetooth 5.1 pedig hab a tortán. Mindezek mellett ráadásul az üzemidő is kiváló, amihez remek gyorstöltés társul.
A Poco F2 Pro egy rövid ideig a BG6F2P kupon kód használatával elhozható 489 dolláros áron. A biztosítással és a vámmentes EU Priority Line szállítás díjával megnövelt végső ár 504,04 dollár, ami 156 ezer forint. Érdemes egy kicsit több pénzt rászánni és EU (ES) raktárból rendelni, 499 dolláros áron, 1 hetes szállítási idővel. A végső ár így 159 ezer forint körül lesz.
- További részletek és rendelés ezen a linken.
NapiDroid.hu