(Xiaomi) POCO F4 GT teszt – Gamer csúcsmobil nem csak játékosoknak

0

Még a hivatalos bemutató előtt eljutott hozzánk a Xiaomi vadonatúj gamer telefonja, a POCO F4 GT, ami brutál sok mindent kínál viszonylag kedvező áron. A legfrissebb Qualcomm csúcshardver dolgozik benne, 120 Hz-es AMOLED kijelzőt kapott, elképesztően gyorsan tölthető, és van néhány spéci extra is benne, mint a fejlett hűtésrendszer, a 4 hangszóróból álló hangrendszer vagy a mágnesesen működő, szükség esetén kipattanó ravaszgombok, amik nem csak játékra használhatók.

Azt már a cikk elején érdemes tisztázni, hogy a POCO F4 GT nem más, mint a Redmi K50 Gaming nemzetközi kiadása, de ez cseppet sem von le az értékéből. Az új modell annyiban különbözik a márkajelzésen kívül, hogy az európai piacra készítették, így nem maradt ki belőle az EU-s töltőfej, a Google-szolgáltatások és a magyar nyelv sem.

POCO F4 GT világpremier

POCO F4 GT mától rendelhető, elsőként a Goboo oldalán. Egy hivatalos spanyol forgalmazóról van szó, amely szállít Magyarországra is, mindenféle extra költség nélkül, pár nap alatt, futárral. Van egy bevezető akció, ez április 26-tól 29-ig tart, ezalatt az alábbi árak érvényesek:

A terméket 2-5 napon belül szállítják futárral, és 2 év gyári garancia jár hozzá, amit a Goboo-nál lehet érvényesíteni.

Csomagolás, tartozékok

A telefon a márkára jellemző sárga-fekete színű dobozban érkezett, amelyben egész sok tartozék található, főleg más 2022-es csúcsmobilokhoz képest.

Kezdjük mindjárt azzal, hogy a mobilon gyárilag van kijelzővédő fólia, illetve jár hozzá egy átlátszó szilikon tok. Kapunk továbbá egy 120 W-os EU-s gyorstöltő adaptert, egy hosszú USB-C kábelt L alakú csatlakozással, egy USB-C to 3.5 mm jack átalakítót, egy SIM tűt és némi leírást.

Külső

A POCO F4 GT külsőre teljesen megegyezik a már említett Redmi telefonnal, ami egyébként Kínában igen sikeres lett. A dizájn nem teljesen szokványos, fellelhetők a “gamer” jegyek, amelyek egyedivé teszik a mobilt. A keret minőségi fémből készült, az előlapot Gorilla Glass Victus védelmezi, és a hátlap is karcálló üvegből van (Gorilla Glass 5). Kivitelre abszolút prémium a készülék, első osztályú az anyaghasználat, és jól össze van rakva, nem recseg–ropog sehol.

Egész konkrétan 162,5 x 76,7 x 8,5 mm-es fizikai méretekkel bír a Xiaomi telefonja, és 210 grammot nyom, ami teljesen átlagos. Nem lesz vékonysági rekorder, de azért nem is túlzottan vastag és nehéz.

Az előlap nagy részét a 6,67 colos, teljesen lapos kijelző teszi ki, amit körbe vékony káva határol, illetve azonnal feltűnik a középre igazított kameralyuk.

A kereten nem vagyunk híján látnivalónak, bal oldalt találhatók a fém hangerőgombok, a duál SIM tálca és egy apró mikrofon, jobbra pedig az ujjlenyomat-olvasóval egybeépített bekapcsoló gomb, illetve a ravaszgombok kerültek, amelyek 1-1 csúszkával pattinthatók ki.

Fent találunk egy dupla JBL hangszórót, egy második mikrofont, valamint az infraportot, alulra pedig szintén egy dupla JBL hangszóró, egy harmadik mikrofon és az USB-C port került.

Az ívelt szélű hátlapot a házból kiálló tripla kamerarendszer ékesíti, valamint egy apró, villám alakú LED segédfény. Az üveget egy modern mintázattal is ellátták, és ami még jó benne, hogy nagyrészt matt kialakítást kapott, így csak mérsékelten gyűjti az ujjlenyomatokat.

Nálunk a visszafogottabb sötétszürke verzió járt, ez is elég jól néz ki, de ha valaki többre vágyik, választhat feltűnőbb színváltozatot is.

Amit még meg kell említeni, hogy nincs hivatalos IP tanúsítványa a telefonnak, vagyis nem érdemes víz alá meríteni, de azért kapunk némi víz elleni védelmet, ez a SIM foglalatnál remekül látszik.

Kijelző

A képátló tehát 6,67 col, és egy lapos megoldásról van szó, amit sokan előnyben részesítenek. A technológia AMOLED, a felbontás pedig Full HD+ (2400×1080 képpont). A képfrissítés akár 120 Hz is lehet (60 és 120 Hz között vált automatikusan a tartalomtól függően), az érintésérzékelés 480 Hz-es, illetve kapunk egy nagy frekvenciás, 1920 Hz-es PWM Dimming technológiát is, ami a villódzást csökkenti, és ezzel kíméli a szemet.

Támogatott a 10 bites színmegjelenítés, a DCI-P3 színskála, a HDR10+ és a Dolby Vision is. A fényerő akár az 1200 nitet is elérheti, vagyis nem lesz gond a napfényben való láthatósággal és a HDR tartalmak megjelenítésével sem. A panel nem mellesleg megkapta a DisplayMate legmagasabb, A+ értékelését, vagyis ott van a legjobb kijelzők között, amik most elérhetők a piacon.

A színek és a betekintési szögek természetesen hibátlanok, nem igazán lehet belekötni a kijelzőbe, talán egyedül csak annyit, hogy az LTPO technológiát még nem kapta meg, így nem teljesen adaptív a képfrissítés. Ezt a jóval drágább készülékek tudják, és igazából csak egy minimális üzemidőt nyerhetünk vele, nem jelent számottevő különbséget. (Példának okáért a Galaxy S22 és az S22+ sem LTPO kijelzős, csak a fél milliós S22 Ultra.)

Hardver

A POCO F4 GT-ben valódi csúcskategóriás hardver, a Snapdragon 8 Gen 1 dolgozik, ami három klaszteres, 1+3+4-es CPU felépítést alkalmaz. A fő mag Cortex-X2 architektúrára épül, és akár 3,0GHz-en is képes pörögni. Ehhez jön három darab Cortex-A710 egység, amik szintén elég erősek, illetve van négy energiatakarékos Cortex-A510-es mag. A grafikai számításokat az új Adreno 730 GPU végzi, a gyártástechnológia pedig 4 nm-es, ami a jelenleg elérhető legfejlettebb.

A memória lehet 8 vagy 12 GB-os, és itt sem adták alább a legjobbnál, 6400Mbps-os LPDDR5-ös egységeket kapunk, a 128 vagy 256 GB-os belső tárhely pedig szupergyors UFS 3.1-es technológiára épül. Memóriakártyás bővítési lehetőség viszont sajnos nincs.

A rendszer sebessége természetesen kiváló, villámgyorsan betölt minden, akadásokat nem tapasztaltunk, a nagy képfrissítésű kijelző miatt pedig még pörgősebbnek érződik. Játékokkal nehéz megizzasztani a Xiaomi telefonját, minden általunk próbált cím szépen futott, és a legtöbb esetben csak enyhébb melegedést tapasztaltunk, ami még egyáltalán nem volt zavaró. Ebben nagy szerepe van a spéci, 7 rétegből álló hűtésrendszernek, ami dupla gőzkamrát tartalmaz összesen 4860 négyzetmilliméternyi felülettel. Persze tudjuk, a Snapdragon 8 Gen 1 nem a leghűvösebb lapka, a brutális teljesítmény azért komolyabb hőtermeléssel is járhat, így előfordulhat olyan komolyabb cím, ami kimaxolt grafikával már rendesen felmelegíti a telefont huzamosabb játék során, ilyenkor érdemes lehet kicsit lejjebb venni a beállításokat.

Természetesen a tesztprogramok sem maradtak ki. Alapértelmezetten normál (kiegyensúlyozott) üzemmódban van a telefon, így Geekbench és AnTuTu alatt sem volt komolyabb melegedés, a GFXBench teljes tesztsorozata viszont rendesen megizzasztotta az F4 GT-t, itt már jobban melegedett, de ez nem annyira meglepő.

A Geekbenchet kíváncsiságból egymás után 10-szer is lefuttattuk, hogy megnézzük, mennyire csökkennek a pontszámok a throttling miatt, és nagy meglepetésünkre nem igazán volt számottevő eltérés, végig hasonló eredmények jöttek ki, vagyis stabil volt a teljesítmény, és a telefon hőmérséklete sem ugrott meg jelentősen. (Más, intenzívebb benchmark appoknál viszont előfordulhat ilyesmi.)

Alapesetben tehát jól kezeli a hőt a telefon, de megnéztük a spéci teljesítmény módot is, amit az akkumulátor beállításoknál lehet bekapcsolni. Ezzel már érezhetően melegebb volt a készülék a tesztprogramok futtatása alatt, ráadásul valamiért nem is jöttek ki magasabb pontszámok (talán pont a throttling miatt), így nem igazán ajánljuk. Normál módban is brutál erős a mobil, a fenti pontszámokon ez jól látszik, és így a melegedés sem probléma (legalábbis normál keretek között, nyilván extrém terhelésnél azért fel tud jobban melegedni).

Adatkapcsolat terén jól el vagyunk látva, kezdve a teljes körű 4G és 5G támogatással, ami mindkét SIM foglalatra vonatkozik, és természetesen a B20-as LTE sávot is ismeri a mobil. Nem maradt ki a legújabb Wi-Fi 6+, a Bluetooth 5.2, valamint a teljes navigációs rendszer (GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, Galileo). Jó hír az infraport megléte, és az NFC is rendelkezésre áll, így mobilfizetésre is használható a POCO F4 GT.

Hívás közben a hangminőség mindkét félnél kiváló, és a négy hangszóróból álló sztereó JBL hangrendszer is remekül szól. Erről egyébként még annyit érdemes megemlíteni, hogy egy pár normál hangszóró van, és egy pár úgynevezett “tweeter”, amely a magasabb frekvenciás hangokért felel. Nyilván megváltani nem fogják a világot, de telefonos mércével mindenképpen a jobbak között van hangzás, és a maximális hangerő is kifejezetten nagy.

Jack csatlakozó viszont nincs, így be kell érni az USB-C-s hangkimenettel vagy a vezeték nélküli megoldásokkal.

Pár szót még az ujjlenyomat-olvasóról: ez ugyebár a bekapcsoló gombban van, és konkrétan 100%-os találati aránnyal működött a teszt alatt, ráadásul tényleg egy szempillantás alatt feloldja a mobil, amint hozzáérünk a szenzorhoz. Sokkal kiforrottabb ez a megoldás, mint a kijelzőbe épített érzékelők.

Szoftver

A készülék Android 12-re épülő MIUI 13 felülettel érkezik, ami természetesen megkapta a POCO telefonokra jellemző POCO Launcher kinézetet. Funkciókban nagyjából ugyanazokra kell számítani, mint bármelyik újabb Xiaomi telefonon, rengeteg beállítás és lehetőség van a rendszerben, csak hogy néhányat említsünk: sötét mód, gesztusvezérlés, témák, ultrataerős akkumulátorkímélő, osztott képernyős mód, lebegő ablakok, második asztal, stb.

Amit még érdemes kiemelni, az a memóriabővítés, ez viszonylag újdonság, a belső tárhely rovására 3 GB virtuális RAM adódik a rendszerhez, ez alapértelmezett, de ki lehet kapcsolni. Illetve van Always On Display, ami más Xiaomi mobilokkal ellentétben valóban működik folyamatosan (nem kapcsol ki 10 másodperc után). Hurrá!

Amit még tudni kell, hogy ez egy nemzetközi verziós szoftver, vagyis gyárilag támogatottak a Google alkalmazásai, és a magyar nyelv is elérhető, tehát bátran választhatják a hazai felhasználók.

Arról már ejtettünk szót, hogy a rendszer nagyon pörgős, nem tapasztaltunk semmilyen optimalizációs problémát.

Gamer extrák

Bár a POCO F4 GT nem csak gamereknek készült, azért van néhány spéci extra, amikről érdemes szót ejteni. A remek hűtési rendszerről már írtunk, de ennél sokkal feltűnőbbek a ravaszgombok. Ezek jobb oldalt találhatók, így fektetett nézetben fent lesznek, vagyis a két mutató ujjunkkal tudjuk használni őket. Egy mágneses mechanizmussal működnek, a két kis kapcsolót oldalra kell tolni, és akkor jönnek elő a gombok (normál esetben belesimulnak a keretbe).

A ravaszgombokhoz adhatunk extra funkciókat (hosszú és dupla nyomásra be lehet állítani különböző dolgokat, pl. némítás vagy kamera indítás), de a legnagyobb hasznukat természetesen játék során vehetjük. Hogy pontosan mit csináljanak, azt minden játéknál nekünk kell beállítani. Játék közben balról behozható egy spéci menü, ami rengeteg opciót tartalmaz, és itt tudjuk a gombokat is tesztreszabni.

Csak rá kell húzni a két ikont (jobb és bal gomb) a képernyő kívánt részeire, és ezekkel ki tudjuk váltani az érintést. Egyébként valóban sokat dobnak a játékélményen, bizonyos gyakran használt funkciók (pl. lövés, ütés, driftelés, stb.) sokkal jobban kézre állnak a gombokkal mint a kijelzőn.

Az úgynevezett Game Turbo (vagy magyarul “Játékgyorsító”) egyébként minden játék indításakor automatikusan bekapcsol, optimalizálja a működést (és ez nem ugyanaz, mint a teljesítmény mód, nem melegszik tőle jobban a telefon a kelleténél).

Végül mindenképpen meg kell említeni a spéci rezgőmotort (CyberEngine Ultra Wideband X-axis Motor), ami egyébként nem csak játékoknál érződik, hanem a mindennapi használat során is. Nagyon sok telefon elég gagyin rezeg, de itt odafigyeltek rá, és egyből feltűnik a különbség.

Kamerák

A hátlapi tripla kamerarendszer fő egysége egy 64 MP-es, 1/1,73 colos Sony IMX686 szenzor. A valós pixelméret 0,8 μm, de a képpontokat alapértelmezetten négyesével összevonja a készülék, így 1,6 μm-es lesz az effektív pixelméret, a felbontás pedig 16 MP. A rekeszérték f/1,9, a lencse 6-tagú, és szokás szerint fázisdetekciós autofókuszt használ a kamera. Videókat akár 4K-ban is rögzíthetünk 60 fps-sel, illetve van lehetőség 960 fps-es lassításra is 720p felbontás mellett. Optikai képstabilizátor sajnos nincs a mobilban, kár érte, be kell érnünk az elektronikus megoldással.

A fő érzékelő mellett kapunk még egy 8 MP-es ultraszéles látószögű kamerát, valamint egy 2 MP-es makró egységet. Szelfizni pedig az előlapi 20 MP-es Sony IMX596 szenzorral lehet. Nem mellesleg ez az első mobil a világon (pontosabban a Redmi K50 Gaming, de a kettő szinte ugyanaz), ami ezt az új szenzort használja.

A kamera menüje a szokásos, rengeteg beállítási lehetőség van, ezeket most nem vesszük sorra, de mindenképp meg kell említeni a Pro módot, amellyel manuálisan állítható a fókusz, a záridő, az ISO és hasonlók.

Most pedig jöjjenek a tesztfotók!

Ultraszéles, széles és 2x digitális zoom fotó egymás mellett:

A képeket itt tudod megnézni eredeti méretben.

A 64 MP-es fő kamera szépen teszi a dolgát, de nem egy csúcskategóriás megoldásról van szó. A színek alapvetően rendben vannak, a dinamikatartomány kiváló, és a részletesség is jó megfelelő fényviszonyok esetén. A fókusszal sincs gond, viszonylag gyors és pontos. Rosszabb fényviszonyoknál már elmosódnak az apróbb részletek, de azért használhatók ilyenkor is a képek, az automata éjszakai mód pedig hatékonyan csökkenti a zajosodást.

Az ultraszéles látószögű kamera használható, néha jól jöhet, de túl komoly minőséget azért nem érdemes várni tőle, a képek szélein már erős az elmosódás. A 2 MP makró kamera pedig inkább csak egy töltelék szenzor, el lehet vele szórakozni, de valódi haszna nem sok van. A 20 MP-es előlapi egység egész jól sikerült, korrekt képeket készít, és a dinamikatartománya is jó. A videózással szintén elégedettek lehetünk, az elektronikus stabilizáció teszi a dolgát, jól kiszűri a kézremegést a legtöbb esetben, a minőséget akár 4K@60fps-ig is felhúzhatjuk. Persze senki ne várjon iPhone 13 vagy Galaxy S22 Ultra szintű felvételeket. A POCO F4 GT egy jóval olcsóbb telefon, és nem is a kamerákkal akar kitűnni, de nincs miért szégyenkeznie.

Üzemidő, töltés

A POCO F4 GT hátlapja alatt egy két telepből álló, összesen 4700 mAh kapacitással rendelkező akkumulátor található. Ez a kialakítás azért előnyös, mert így gyorsabb lehet a töltés, de először ejtsünk szót az üzemidőről. Nálam vegyes használattal, némi játékkal és több videózással, böngészéssel, közösségi appok használatával olyan másfél napot bírt a telefon 6 óra körüli kijelzőidővel, ami egész jó eredmény. Nyilván le lehet meríteni fél nap alatt is, ha pedig nem nyomkodjuk sokat, akkor 2-3 napot is elmegy, sok múlik a használat módján. Folyamatos YouTube-videózással egyébként 1 óra alatt 6%-ot merült a telefon közepes fényerő mellett (ez összesen 16-17 órát jelent egy töltéssel).

Üzemidő terén tehát nem vall szégyent az új POCO csúcsmobil, de ha esetleg úgy hozza a helyzet, hogy alacsony a töltöttség, és csak kevés időnk van, akkor bizony a 120W-os gyorstöltés lesz az, ami kihúz minket a bajból. A gyári adatok szerint mindössze 5 perc töltéssel nulláról 43%-ig tudjuk pumpálni az aksit, 10 perc alatt a 71% is elérhető, a teljes töltéshez pedig szűk 20 perc szükséges. És mindezt úgy oldotta meg a gyártó, hogy az aksit sem tesszük tönkre, teljesen biztonságos a technológia.

A saját mérések során csak minimálisan jöttek ki lassabb eredmények, 5 perc alatt 3%-ról 41%-ra sikerült tölteni a mobilt, az 50%-hoz pedig 6,5 perc kellett, ami valóban kimagasló. A teljes töltés 20 perc 18 másodperc alatt történt meg, és közben semmi túlzott melegedés nem volt, langyos maradt a telefon.

Mint már említettük, a 120W-os adapter alapból jár a mobil mellé, de természetesen más, hagyományosabb és lassabb töltőkkel is használható. Gyorstöltés tekintetében pedig támogatja a QC3+, a PD2.0 és a PD3.0 szabványokat is. A gyári kábel L alakú csatlakozót kapott, vagyis nem lóg ki oldalra a telefonból, így nem zavaró annyira, ha töltés közben játszunk. Vezeték nélküli töltési lehetőség viszont nincs.

Összegzés, ár

A POCO F4 GT a 2022-es év “büdzsé” csúcsmobilja, valami olyasmit képvisel, mint a régebbi OnePlus telefonok, vagyis hogy elérhető áron adják a lehető legkomolyabb hardvert. Persze kapunk még egy brutál jó kijelzőt, piacvezető gyorstöltést, korrekt üzemidőt és középszerű, de azért elfogadható kamerákat. Ja, és egyúttal egy “gamer” telefonról is van szó rengeteg ezzel kapcsolatos extrával, mint a remek hűtés, a négy hangszóró vagy a ravaszgombok, de nem csak játékosoknak lehet jó választás.

A hátrányok között meg kell említeni, hogy nincs optikai képstabilizátor, vezeték nélküli töltés, memóriakártya foglalat és komolyabb vízállóság, illetve a 3,5 mm-es jack csatlakozóról is le kell mondani, bár ez utóbbi már teljesen általános.

A POCO F4 GT mától rendelhető a Goboo oldalán, ez egy hivatalos spanyol forgalmazó, amely szállít Magyarországra is, mindenféle extra költség nélkül, pár nap alatt, futárral. Van egy bevezető akció, ez április 26-tól 29-ig tart, ezalatt az alábbi árak érvényesek:

A terméket 2-5 napon belül szállítják futárral, és 2 év gyári garancia jár hozzá, amit a Goboo-nál lehet érvényesíteni.

További Poco akciók a Goboo oldalán (használd a GOBOO995 kupont):

Napidroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid