Amikor először bekapcsoljuk az új Androidos készülékünket, az egyik első dolgunk, hogy beállítsuk a képernyőzárat. Manapság jó néhány opció közül válaszhatunk: sokan a klasszikus PIN kódos vagy jelszavas védelmet kedvelik, de az ujjlenyomat-olvasók, retina szkennerek elterjedésével igazán egyedi módon is biztonságban tarthatjuk készülékünket. Ennek ellenére a legnépszerűbb megoldás még mindig a “minta”. Most egy kutatás rámutatott, hogy az emberek ebben is kiszámíthatóak, és nagyon sokan használják ugyanazt az alakzatot a képernyőjük feloldásához.
Az említett kutatást meglepő módon nem brit tudósok végezték, hanem egy norvég diák, névszerint Marte Løge. A fiatal lány jelenleg Norvégia egyik legjobb egyetemén tanul számítástechnikát, és diplomamunkájaként választotta az androidos képernyőzár-mintákkal kapcsolatos kutatást.
A felmérés rámutat, hogy ugyanolyan kiszámíthatóak vagyunk a mintáink terén, mint a jelszavak és PIN kódok esetében. Sajnos még mindig sokan használják az “1234”-et PIN kódnak, illetve a “qwertz”-t vagy “qwerty”-t jelszónak.
Most pedig térjünk rá arra, hogy mik a mintáink legfőbb jellegzetességei, és hogy ezek közül vajon hány igaz ránk is.
- Az emberek 77%-ának valamelyik sarokban kezdődik a mintája
- 44%-ban elmondható, hogy a minta a bal felső pontból indul ki
- A legtöbben 5 pontot kötnek össze, de sokan mindössze 4-et
- Több, mint 10%-a a mintáknak valamilyen betűt ábrázol (sokszor a felhasználó vagy valamelyik szeretettje nevének kezdőbetűjét)
Azonban néhány egyszerű szabály betartásával könnyen megnehezíthejük az illetéktelenek dolgát, ha fel akarják törni a képernyőzárunkat. Lehetőleg használjunk minél hosszabb, több pontot érintő mintát, ami ne valamelyik sarokból indul ki. Próbáljunk bonyolult, egymást keresztező vonalakat megálmodni a telefonunk védelmének érdekében. És semmi esetre se rajzoljuk olyan mintát, amely egy létező alakzatot, számot vagy betűt ad ki.