Xiaomi Redmi Note 5 Global verzió teszt

0

A Xiaomi Redmi Note 5 (Pro) a gyártó legújabb középkategóriás slágertelefonja, ami csak nemrég jelent meg, de máris hatalmas népszerűségnek örvend. A szintén igen sikeres Redmi 5 Plus-hoz képest jobb kamerákat és erősebb hardver kapunk, nézzük, mit is jelent ez a gyakorlatban!

Elöljáróban annyit érdemes tisztázni, hogy valójában két különböző mobil is megtalálható Redmi Note 5 néven. Az egyik csak egy átnevezett Redmi 5 Plus, ami Indiában került forgalomba, a másik pedig a szintén Indiában piacra dobott Redmi Note 5 Pro nemzetközi változata. Itt most az utóbbiról, vagyis az erősebb modellről lesz szó, amely Xiaomi Redmi Note 5 Global verzió néven fut.

Doboz, tartozékok

A készüléket egy élénk narancssárga dobozban kapjuk, akárcsak a többi újabb Global verziós Redmi telefont. A fedelet leemelve előbukkan a mobil és a tartozékai.

A Redmi Note 5-höz igazából csak a legfontosabb dolgok járnak. Van a dobozban egy EU szabványos töltőfej (vicces, hogy így is adott hozzá átalakítót a GearBest), egy töltőkábel, egy SIM-tű, némi leírás, és nagy szerencsénkre egy ízléses, sötét szilikon tokot is mellékeltek. A kijelzőn alapból volt egy matt fólia, de sajnos írás van rajta, így ezt el kell távolítani. Ha ilyen telefont veszel, akkor időben rendelj hozzá egy kijelzővédő üveget vagy fóliát.

Külső

A Xiaomi Redmi Note 5 háza alapjában véve szinte megegyezik a Redmi 5 Plus-szal, de azért nézzük meg, hogy mit is kapunk. A készülék nagyjából akkora lett, mint egy átlagos 5.7 colos mobil, de itt egy méretesebb, 6 colos megjelenítő áll rendelkezésre. A képarány 18:9-es, így a mobil kicsit keskenyebb, mint az átlag, ezért könnyebben át lehet fogni egy kézzel. Egész pontosan egyébként 158.6 x 75.4 x 8.1 mm-es dimenziókkal és 181 grammos tömeggel kell számolnunk.

Az előlapot nagyrészt a méretes képernyő tölti ki, amelynek lekerekítettek a sarkai, hasonlóan sok más új mobilhoz. A káva egész vékony, persze messze van mondjuk egy Mi MIX 2s-től, de azért így is egész jó a kijelző/előlap arány.

A káva vékonyításával eltűntek a kijelző alatti gombok, ezek már a képernyőn jelennek meg, és az alsó káván igy nem is találunk semmit. Fent pedig a szokásos dolgok vannak: szelfikamera, beszédhangszóró, fény- és közelségérzékelő szenzorok, fehér színű értesítési LED, és kapunk még egy előlapi segédfényt a szelfikhez.

Bal oldalra került a hibrid SIM tálca, ami két nano SIM-et fogad, de az egyik helyre tehetünk microSD-t is. Jobb oldalt pedig a bekapcsoló és a hangerő gombok kaptak helyet.

Fentre egy mikrofon került, valamint egy infraport, alul pedig a beszédhangszórót, a microUSB portot, a második mikrofont, illetve a 3.5 mm-es audio kimenetet találjuk.

A nagyrészt fémből készült, matt színű hátlap nem gyűjti nagyon az ujjlenyomatot, és kellemes a tapintása, bár ez talán kevésbé fontos szempont, hiszen úgyis ajánlott tokban hordani. A készülék egyik nagy újítása a méretes duál kamera, ami a sarokba került a duál LED villanóval együtt, és az egész kitüremkedik a házból. Valamivel lentebb, középen pedig az ujjlenyomat-olvasót találjuk.

Összességében nagyon rendben van külsőleg a mobil, kényelmes a fogása, masszív a kivitel, nem recseg-ropog, és az összeszerelés is kiváló.

Kijelző

Egész pontosan egy 5.99 colos megjelenítőt kapott a Xiaomi Redmi Note 5, a már említett 18:9-es képaránnyal, ami elég gyakori mostanság. A panel IPS technológiát használ, a felbontás pedig a szokásos Full HD+, azaz 2160×1080 pixel.

A kijelző valószínűleg teljesen ugyanaz, mint a Redmi 5 Plus esetében, tehát nem lehet rá panaszunk. Szépek a színek, hibátlanok a betekintési szögek, és a fényerő is rendben van, napsütésben elég világos, sötétben pedig nagyon kis fokozatra le tudjuk venni, hogy ne zavarja a szemünket. Van automata mód, valamint kékfényszűrő is, ami “Olvasómód” néven fut.

A megjelenítőt Gorilla Glass védi, de azt nem tudni, hogy pontosan melyik verzió. Mondjuk ez nem is igazán számít, hiszen mindenképpen érdemes venni rá egy üvegfóliát a biztonság kedvéért.

Hardver

A Redmi Note 5-be egy 14 nm-es Snapdragon 636 chipset került 8 darab Kryo 260 processzormaggal és Adreno 509 GPU-val, vagyis egy erősebb középkategóriás hardvert kapunk. A mobil kétféle változatban érhető el, az egyikben 3 GB RAM és 32 GB belső tárhely található, a másikban pedig 4 GB RAM és 64 GB-os tárhely. Nálam az előbbi járt, és ezt sem éreztem kevésnek, de végülis nem kell túl nagy felárat fizetni a nagyobb modellért (általában olyan 30 dollár a különbség, de ez persze elég változó). Bővítési lehetőség egyébként van, ahogy korábban már említettem is.

Már a kicsit gyengébb hardverrel (Snapdragon 625) szerelt Redmi 5 Plus sebességével is meg voltam elégedve a pár hónap alatt, amíg elsődleges telefonként használtam, a Redmi Note 5 pedig erre még rátesz egy lapáttal. A rendszer villámgyors, akadást nem igazán tapasztalni, és a komolyabb alkalmazásokkal vagy játékokkal is könnyedén megbírkózik a masina.

Adatkapcsolti téren is mindent megkapunk, ami elvárható egy középkategóriás mobiltól, sőt, még egy kicsit többet is. Kezdjük is mindjárt a Bluetooth 5.0-val, ami ugyebár a legfrissebb verzió, de van még kétcsatornás Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 és 5 GHz), és a Global verziós modellben teljes körű LTE támogatás B20-as sávval, illetve akár 600 Mbps-os letöltési sebességgel (X12). Természetesen a különféle helymeghatározási lehetőségek sem maradtak ki (GPS, A-GPS, GLONASS, BDS), a pozíciótalálás gyors és pontos. Nagy pozitívum az infraport, ez manapság már elég ritka, NFC viszont sajnos nincs.

Telefonálás közben a hangminőség megfelelő mindkét oldalon, a multimádiás hangszóró átlagosnak mondható, semmi extra nincs benne, de egyébként teljesen használható. Fülhallgatón keresztül pedig szépen szól a telefon.

Szoftver

A Xiaomi Redmi Note 5 már egy Android 8.1 Oreóra épülő MIUI 9.5-ös rendszerrel érkezik. A szoftver Global verziós, van benne teljes magyar nyelv, és folyamatosan érkeznek rá a frissítések.

Maga a MIUI egy nagyon szép, letisztult felületet nyújt, rengeteg hasznos funkciót kínál, és kifejezetten gyorsan működik a jó optimalizációnak köszönhetően. Néhány képernyőkép:

A extrákat naphosszat lehetne sorolni, de most csak párat említenék meg. Megkapjuk egyrészt a gesztusvezérlést (“Teljes képernyős megjelenítés” néven fut), amit a Mi MIX 2s tesztben már bemutattam. A lényege, hogy el lehet tüntetni az androidos vezérlőgombokat, és különböző ujjmozdulatokkal tudunk visszalépni a menüben vagy a kezdőképernyőre, illetve előhozni az alkalmazásváltót. Ennek a használata nagyon gyorsan megszokható, és remekül kézre áll, érdemes kipróbálni.

Ezen kívül van ugyebár osztott képernyős mód, különféle energiatakarékossági opciók, alkalmazásklónozási lehetőség, egykezes mód és még sok minden más.

Kamera

A Xiaomi Redmi Note 5 a hardver mellett kamerás téren hozta a legtöbb újítást. A hátlapra egy 12 MP-es, f/1.9-es elsődleges szenzor került nagyméretű (1.4µm) pixelekkel, és ehhez tartozik egy másodlagos 5 MP-es, f/2.0-s egység, ami főként a portréfotóknál játszik szerepet. Kapunk fázisdetekciós autofókuszt, duál LED villanót, és különféle AI funkciókat is. Jó hír, hogy az előlapi kamera is elég ütős lett, egy 13 MP-es, f/2.0-s szenzor került a kijelző fölé.

A kamera szoftvere a szokásos, kapunk pár fő módot, mint a Videó, Fénykép, Portré, Panoráma, Kézi, stb. és a fenti menüből továbi opciókat is elérhetünk, mint például a Kézi szürkületi mód. A manuális mód sajnos csak két beállításra szűkül (fehéregyensúly és ISO), de igy sem panaszkodhatunk, hiszen rengeteg az extra funkció és beállítási lehetőség egy átlagos középkategóriás telefonhoz képest.

A fázisdetekciós autofókusz gyorsan teszi a dolgát, és pontos is az esetek többségében. A fotók pedig szinte egy pillanat alatt elkészülnek, csak minimális a késleltetés az exponálógomb megnyomása után.

Most pedig nézzük a tesztfotókat!

A képek át lettek méretezve, teljes felbontásban itt találod őket.

Kifejezetten jót tett a mobilnak a megújult hátlapi kamera, remek képeket lehet vele készíteni jó fényviszonyok között, szépek a színek, a dinamikatartomány pedig kiváló. Este vagy beltérben már természetesen romlik a minőség, megjelenik a képzaj, de itt sem vérzik azért el a mobil, az árkategóriájához képest jól teljesít. Az extra funkciók között leginkább a protrémódot érdemes kiemelni, ami elhomályosítja a hátteret, ez is egész jól működik, a legtöbbször szépen eltalálja a határokat, látványos képeket tudunk vele készíteni.

Videót legfeljebb 1080p-ben vehetünk fel, egész jó minőségben, és bár nincs optikai képstabilizátor, de ez egy középkategóriés mobiltól nem is igazán várható el. Van time-lapse és lassított felvétel is, utóbbival 720p-ben tudunk rögzíteni 120 fps-sel.

A 13 MP-es szelfikamera jól sikerült, korrekt önfotókat lehet vele lőni, megfelelő a dinamikatartománya, egyértelműen látszik, hogy komoly hangsúlyt fektetett erre is a gyártó. Gyengébb fénynél jól jöhet az előlapi segédfény.

Összességében a Redmi Note 5 árához képest kiváló kamerás felhozatalt kapunk, maximálisan elégedettek lehetünk ezen a téren (is) a mobillal.

Üzemidő

A mobil egyik legnagyobb erőssége a korrekt hardver, szoftver és kamerák mellett az üzemidő. Egy méretes, 4000 mAh-s akkumulátor került a hátlap alá, ami ugyan csak kicsivel tűnik nagyobbnak az átlagnál, viszont brutálisan jól bírja. Normál használat mellett simán elmegy a mobil 2-3 napot is egy töltéssel, és aki sokat nyúzza, még annak is lehet, hogy elég lesz csak 1.5-2 naponta töltenie. Folyamatos YouTube-videónézéssel közepes fényerőn pedig akár 15 órát is kibír a Redmi Note 5.

Elmondható tehát, hogy a tesztalanyunk egy átlagos telefonnak nagyjából a dupláját hozza üzemidőben, és ezzel a kategória egyik legjobbja. Mindezt úgy, hogy azért nem egy féltégla a mobil.

A Redmi Note 5 töltése hagyományos microUSB porton keresztül történik, sajnos az USB-C port kimaradt, van viszont gyorstöltés (elvileg a Quick Charge 2.0-s verzió).

Összegzés

Talán nem túlzás azt állítni, hogy a Xiaomi Redmi Note 5 az év eddigi legjobb középkategóriás telefonja összességében, ha azt is számításba vesszük, hogy mennyire jó áron kapható. Jól néz ki, minőségi a kivitele, gyönyörű a kijelzője, a hardvere pedig kellően modern és erős. A szoftver első osztályú, a kamerák is jók lettek, az üzemidő pedig abszolút kiemelkedő.

Negatívum alig van, hiszen az NFC hiánya ebben az árkategóriában még elfogadható, igy leginkább az USB-C port kihagyását sajnálhatjuk, de azért ez sem akkora baj. Ráadásul szükség esetén még jóval nagyobb eséllyel tudsz valakitől normál microUSB-s töltőt kérni, mint Type-C-t.

Xiaomi Redmi Note 5 árak és váráslás

Most pedig jöjjön a lényeg, vagyis hogy mennyiért lehet beszerezni ezt a remek telefont. A 3+32 GB-os modell 200 dollár körüli áron megy, a 4+64 GB-os kiadásért pedig 230-250 dollárt kérnek a legtöbb helyen. Ez forintosítva azt jelenti, hogy 55 és 65 ezer Ft körüli áron lehet megvásárolni a mobilt. Aktuális árak az alábbi linkeken:

A GearBest oldalán garantáltan vámmentes Priority Line szállítási módok is vannak (EU Express vagy EU Priority Line), érdemes ezeket választani. Ez nem ugyanaz, mint az EU raktár, itt Kínából érkezik a mobil, de egy másik EU-s országban vámoltatják, így hozzád mindenféle extra költség nélkül érkezik. Hozzám most kb. 2 hét alatt megjött a Redmi Note 5 EU Express szállítással.

Neked hogy tetszik az új Xiaomi Redmi Note 5?

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
94% Legjobb vétel

A Xiaomi Redmi Note 5 határozottan az egyik (ha nem a) legjobb mobil a 60 ezer Ft körüli árkategóriában. Maximálisan ajánlott vétel!

  • Külső 85 %
  • Kijelző 95 %
  • Hardver 90 %
  • Szoftver 100 %
  • Kamera 90 %
  • Üzemidő 100 %
  • Ár/érték arány 100 %
  • User Ratings (293 Votes) 60 %
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid