A kutatók egy átlátszó fa anyag kifejlesztésén dolgoznak, ami leválthatja az üveg és a műanyag alkatrészeket. A tesztek alapján a műanyagnál háromszor, az üvegnél pedig akár tízszer is erősebb lehet az új anyag.
Már megszoktuk, hogy üvegből vagy műanyagból készülnek a képernyők külső felületei, ez azonban hamarosan megváltozhat, a jövőben átlátszó fa boríthatja a kijelzőket. Az új anyag kifejlesztésén Lars Berglund (KTH Royal Institute of Technology, Svédország) és a Marylandi Egyetem kutatói dolgoznak. Több évnyi kísérletezés után már elég fejlettnek látják az áttetsző fát, hogy több területen is leváltsa az eddig felhasznált anyagokat a Scientific American jelentése alapján.
Az áttetszőséget a lignin nevű alkotóelem eltávolításával érik el, ami a sejtek összetartásáért és a barna színért felelős a fákban. A lignin eltávolítása vagy fehérítése után epoxigyantával pótolják helyét.
A két vezető kutató (Lars Berglund, Liangbing Hu) szerint a létrehozott milliméter vastag átlátszó falemezek átengedik a fény 80-90%-át, ám ezen áteresztő képesség jelentősen csökken 10 milliméter vastagságnál. Azonban a repedés- és törésállósági tesztek során kiderült, hogy 3-szor erősebb a plexinél és 10-szer az üvegnél.
A falemezek vékony változata ideális lehet a kijelzők üvegének leváltására, a vastag pedig az épületek ablakainak is alternatívája lehet. Utóbbi esetében ez inkább a matt ablakokhoz lesz hasonló (például fürdőszobai ablak), de akár az állítható átlátszóságú üvegeket is kiválthatja (tárgyaló termek üveg falai).
Az új anyag gyártása környezetvédelmi szempontból jelenleg még aggályos, mivel az epoxigyanta egy kőolajszármazék. Ezen probléma megoldásán tovább dolgozik a két kutatócsoport, és egy olyan bio-polimerrel próbálják leváltani az epoxit, amit egy UV-vel besugárzott hidrogén-peroxid és citrusfélék héjából nyert keverékkel érnek el.
Forrás: AndroidAuthority