A BLUETTI AC200P egy nagyobb méretű akkumulátor állomás, ami nem egy friss modell, mégis érdemes foglalkozni vele, mert egész komoly kapacitással és teljesítménnyel bír, miközben többé-kevésbé hordozható kialakítást kapott. Szinte minden olyan eszközt és gépet el tud működtetni, ami egy háztartásban megtalálható, így ideális lehet áramszünet esetére, hálózati áramellátás nélküli nyaralóba vagy telekre, illetve autós, lakókocsis utazások során egyaránt. Egy napelemmel kombinálva pedig teljesen ingyen tölthető szinte bárhol. Az alábbiakban igyekszünk összeszedni a legfontosabb tudnivalókat és a tapasztalatainkat az eszközről.
- A BLUETTI AC200P a gyártó hivatalos európai weboldaláról rendelhető 1799 euró helyett most 1499 eurós akciós áron EU raktárról, ami átszámítva durván 562 ezer Ft-ot jelent. Kérhető napelemmel vagy bővítő akkuval együtt is, de ezek eléggé megdobják az árat. (Hordozható napelemeket máshonnan is be lehet szerezni, rengeteg féle van, egész jó áron ki lehet fogni a 100-200 W-os típusokat.)
- A szállítás gyors és ingyenes, semmi más fizetni való nem lesz. A készülékre 4 év garanciát vállal a gyártó.
- További akciós akkumulátor állomásokat itt találsz, vannak olcsóbb modellek is!
Néhány fontosabb jellemző elöljáróban (ezek a gyári adatok):
- 2000 W-os teljesítmény (ezt folyamatosan le tudja adni, nem csak rövid ideig)
- 4800 W-os csúcsteljesítmény (ennyinél már garantáltan lekapcsol)
- 2000 Wh kapacitás
- Tartós és biztonságos LiFePO4 (Lítium-vasfoszfát) akkumulátor
- 3500+ töltési ciklus után is megmarad a kapacitás 80%-a
- 13 kimeneti port (DC, USB-C, USB-A, AC és vezeték nélküli töltők)
- 2 bemeneti port (tölthető napelemről, autóról vagy konnektorról is az aksi)
Csomagolás, tartozékok
Az akkumulátor már önmagában sem könnyű, így fel kell rá készülni, hogy egy összesen kb. 30 kg-os csomagban kapjuk meg, ami egyébként teljesen biztonságos, jól ki van bélelve, nem kell aggódni a szállítás közbeni sérülések miatt.
Magán a készüléken kívül az alábbi tartozékokat kapjuk:
- AC hálózati töltő adapter (EU-s szabvány)
- MC4 kábel napelemes töltéshez (a másik vége XT90)
- Autós töltő (a másik vége XT90)
- XT90 to GX16 (2 pines) töltő kábel (az előző kettőt ezzel lehet a gépre kötni, és úgy tölteni)
- Használati útmutató és garanciajegy
Külső, csatlakozók
Az AC200P egy viszonylag nagy méretű, 39x29x42 cm-es eszköz, ami a 27,5 kg-os tömegével már nem éppen a könnyen hordozható kategóriába esik. Persze van rajta két fogantyú, így azért odébb lehet tenni, vagy levinni az autóba szükség esetén, de kell hozzá egy kis erőnlét. Vagy pedig ketten is meg lehet fogni 1-1 oldalról, és akkor nem kell megszakadni a cipekedésben. A BLUETTI ennél is nagyobb típusai már kerekeken gurulnak, vagy pedig fix telepítésre ajánlják őket házakba, lakásokba, irodákba. Az AC200P tehát pont a két kategória határán van, a könnyen hordozható kis akkuk és hatalmas méretű, teljes háztartást ellátó telepek között.
A külső borítás egyébként minőségi műanyag többféle textúrával, egyből látszik és érződik rajta, hogy ez már egy komolyabb masina. A kinézetre és az összeszerelésre sem lehet panasz, persze egy ilyen eszköznél nem a szépség lesz a fő szempont.
A lényegi részek elöl vannak, találunk itt egy fém bekapcsológombot beépített visszajelző LED-del, egy LCD érintőkijelzőt, valamint rengeteg csatlakozót, amiket egytől-egyig gumisapka véd. Hivatalos IP védettség nincs, de ezek a takarók mindenképp hasznosak.
A kijelző nem kifejezetten szép, és erős napsütésben már nehezen látható, de egyébként a célnak abszolút megfelel (főleg beltérben). Mutatja az éppen aktuális leadott és felvett teljesítményt, ki- és be tudjuk kapcsolni rajta a csatlakozó szekciókat (AC, DC), elvégezhetünk néhány alapvető beállítást, illetve egyéb információkat is megjelenít (hibajelzések, stb.).
Összesen 11 darab kimeneti port van az AC200P elején (+2 vezeték nélküli töltő fent). Balról jobbra haladva találunk itt egy 12V/25A-es RV csatlakozót, egy 12V/10A-es szivargyújtó csatlakozót, két darab 12V/3A-es (5,5 mm-es) csatlakozót, egy 60W-os USB-C PD töltőt, négy darab 5V/3A-es USB-A portot, valamint két darab, 230V-os, EU szabványos AC aljzatot, amelyek külön-külön és együtt is folyamatos 2000W leadására képesek. Mögöttük természetesen tiszta szinuszhullámos inverter dolgozik.
Fent, a két fogantyú között találunk két darab 15W-os Qi vezeték nélküli töltőt, a két darab töltőport pedig a bal oldalra került, ezek is kaptak védelmet.
Az AC200P két oldalán van még egy-egy kör alakú, rácsos nyílás a hűtésnek, alul pedig találunk négy gumitalpat.
Használat, tapasztalatok
A BLUETTI AC200P használata alapvetően nem egy nagy ördöngősség, meg kell nyomni a bekapcsoló gombot, majd a kijelzőn aktiválni a szükséges kimeneteket (DC vagy AC). Ezek után csatlakoztatjuk a kívánt eszközöket a megfelelő kimenetekre, és azonnal működni is fognak. A kijelző menüje egyébként angol, de nincs túl sok opció rajta, könnyű eligazodni rajta.
Egyszerre akár mind a 13 kimenet is használható, tehát alapesetben ennyi eszközt tud működtetni, illetve tölteni az AC200P, egy elosztóval pedig akár többet is. A képernyőn eközben láthatjuk a kimentő teljesítményt összesítve a DC csatlakozókra, és külön az AC csatlakozókra.
Az egyik legfontosabb korlát, amivel számolnunk kell, az a 2000 W-os teljesítmény. Ezt leginkább az AC csatlakozókkal fogjuk tudni kihasználni a hétköznapokban, és szerencsére a legtöbb otthoni gép bőven beéri ennyivel. A BLUETTI AC200P még a nagyobb teljesítményű eszközök többségét is elviszi, mint a kávéfőző, a vízforraló, a mikrohullámú sütő, a hajszárító, de a kerti- és barkácsgépekkel is megbirkózik (fűnyíró, ütvefúró, különféle fűrészek és csiszolók, stb.). Sőt, még a hősugárzók sem feltétlenül jelentenek neki problémát, bőven találni olyat, ami beéri 2000 W-tal (főleg mivel szokott lenni rajtuk kisebb fokozat 50%-os teljesítménnyel). A klímák többségének sincs ekkora állandó fogyasztása (hiába írják rá például, hogy 3,5 kW, ez a maximális teljesítmény, általában jóval kevesebbet vesznek fel ténylegesen).
Természetesen lehet találni olyan eszközt, aminek a teljesítménye meghaladja a 2000 W-ot, de azért az otthoni gépek túlnyomó többségét simán el tudjuk működtetni a BLUETTI AC200P-ről. Az olyan készülékekről pedig direkt nem ejtettünk eddig szót, mint a hűtő, a TV, a számítógép vagy a világítás, ezek általában nem fogyasztanak sokat, néhány 10 vagy 100 wattal beérik, így akár egyszerre is mehetnek.
Gond akkor lehet, ha egyszerre két nagyobb fogyasztót próbálunk meg működtetni, például egy hajszárítót és egy vízforralót, ilyenkor a teljes áramfelvétel jelentősen meghaladhatja a 2000 W-ot. Nagy baj szerencsére nem történik ilyenkor sem, nem fog tönkremenni a masina, egyszerűen csak kikapcsol az AC200P, és a következő bekapcsolásnál elő tudjuk keresni a hibaüzenetet a logból, amennyiben kíváncsiak vagyunk rá. (Kicsit egyébként túl lehet lépni a 2000 W-ot, 10-20%-kal, ilyenkor még nem kapcsol le a gép, csak jelzést kapunk.)
A különböző kütyük töltése szintén nem probléma, a telefonok, tabletek vagy laptopok meg sem kottyannak az aksinak. Esetleg annyi negatívumot lehet megemlíteni, hogy az USB-C port csak 60 W-os (vannak már 100 W-osak is), az USB-A portok pedig 15 W-ot tudnak egyenként, akárcsak a vezeték nélküli töltők, ami manapság már nem számít villámgyorsnak. Ez persze nem jelenti azt, hogy le kellene mondanunk a gyorsabb töltésről, az AC csatlakozóba bármikor bedughatjuk a telefonunk vagy laptopunk adapterét, és máris mehetnek maximális sebességen az elektronok (120 W-os gyorstöltéssel is teszteltük, simán ment).
A másik korlát, amivel számolnunk kell, az az akkumulátor 2000 Wh-s kapacitása (ez nem keverendő össze a 2000 W-os teljesítménnyel). Ezzel alapvetően úgy kell számolni, hogy egy folyamatosan 2000 W-ot felvevő eszköz 1 óra alatt meríti le az akkut (elméletileg), egy 1000 W-os 2 óra alatt, egy 500 W-os 4 óra alatt, egy 100 W-os 20 óra alatt, egy 50 W-os 40 óra alatt, egy 10 W-os pedig 200 óra alatt. Azért csak elméletileg, mert van némi konverziós veszteség. Ez olyan 10-15% körül szokott lenni, de sok mindentől függ, illetve azzal is számolni kell, hogy nem tudjuk teljesen lemeríteni az aksit, egy kicsit hamarabb le fog kapcsolni a saját védelme érdekében. A ténylegesen kinyerhető kapacitás így valahol 1550-1600 Wh körül lehet, ami még mindig nagyon jó.
Nézzünk egy konkrét példát is: egy 3-4 éves asztali számítógép normál irodai munkával vagy böngészéssel nálunk 50 W körül vesz fel egy 27 colos monitorral együtt. Ez azt jelenti, hogy (a veszteségekkel együtt) durván 32 órát lehet folyamatosan dolgozni az AC200P-ről, ami 4 munkanap.
A nagyobb fogyasztású eszközöktől sem feltétlenül kell megijedni, hogy gyorsan lemerítik az aksit. Egy kávé lefőzése vagy egy adag víz felforralása percek alatt megvan, ahogy egy tányérnyi étel megmelegítése is a mikróban. Így simán ki lehet húzni egy hétvégét egy nyaralóban az AC200P-vel hálózati áram nélkül is. Nem kell lemondani a világításról, a kávéról, a kütyük töltéséről és sok más alapvető dologról sem. Egy hűtő szintén el tud róla menni több napig is, attól függően, hogy mennyit nyitogatjuk.
Akkor érezhetjük kevésnek a 2000 Wh-t, ha mondjuk egy elektromos főzőlappal akarjuk elkészíteni a hétvégi menüt, ez már nem biztos, hogy bele fog férni egyetlen töltéssel.
Szerencsére akkor sem kell megijedni, ha merülőfélben van az akkumulátorunk, a töltésre is számos lehetőség van, megoldható akár napelemről is, ha épp a világ végén vagyunk.
Kipróbálni sajnos nem tudtuk, de az AC200P további előnye, hogy bővíthető a kapacitása B230 és B300 típusú egységekkel. Előbbi 2048 Wh-t, utóbbi pedig 3072 Wh-t ad a kapacitáshoz.
Természetesen van beépített hűtés, ez általában csak akkor kapcsol be, ha nagyobb teljesítményű eszközt működtetünk az aksiról, de nem zavaróan hangos, lehet beszélgetni mellette. Túlzott melegedést nem tapasztaltaltunk, elég nagy a hőleadó felület, és a ventilátorok is dolgoznak, ha kell.
Töltés
A BLUETTI AC200P-n két töltőport található, amelyek külön-külön és együtt is használhatók. A bal oldali 2 pines GX16-on keresztül lehet csatlakoztatni a mellékelt kábellel autós töltőt vagy napelemet, itt a maximális felvehető teljesítmény 700 W lesz, a jobb oldali csatlakozó pedig az AC töltő adapterhez van, ami 500 W-ot tud. A két verziót kombinálva elérhető az 1200 W-os villámgyors töltés is.
Egy teljes töltés csak az AC adapterrel durván 5 óra, csak napelemmel pedig akár 4 óra is lehet (elegendő napelem és erős napsütés mellett). Ha pedig a kettő egyszerre megy, akkor akár 2,5 óra alá is le lehet szorítani a töltési időt.
A töltési teljesítményt is látjuk a kijelzőn, külön a két portra vonatkozóan.
Az AC adapterről még tudni kell, hogy ez egy hatalmas tégla, és a hűtés miatt egyáltalán nem csendes, 2 ventilátor is van benne, ezek folyamatosan pörögnek, ha áram alatt van. Egyes újabb típusoknál az adapter már be van építve az aksi dobozába, így csak egy kábel kell a töltéshez, de itt még nem ez a helyzet. (Nyilván ha beépítik, akkor nagyobb doboz kell, vagy ugyanekkora dobozba kisebb akku fér).
Fontos tudnivaló még, hogy töltés közben is használható az AC200P összes kimeneti portja, vagyis minden ugyanúgy működik rajta, mintha nem töltenénk. Szünetmentes táp (UPS) funkció viszont nincs ennél a modellnél (a leírásban legalábbis nem találtunk erre utalást).
Mennyire lehet hosszú távú befektetés?
Egyelőre nincs több éves tapasztalatunk az AC200P-ről, de azért a rendelkezésre álló adatok alapján igyekszünk néhány infóval szolgálni. Hatalmas előnye ennek a modellnek, hogy LiFePO4 (Lítium-vasfoszfát) akkumulátor található benne, ami egy kifejezetten biztonságos és tartós megoldás. Az élettartama akár 4-5-szörös is lehet egy hagyományos Líthium-ion telephez viszonyítva.
A gyártói ígéretek szerint 3500 töltési ciklus (teljes lemerítés és feltöltés) után is megmarad a kapacitás legalább 80%-a, ha pedig nem mindig merítjük le teljesen és nem is töltjük mindig 100%-ra, akkor ez jóval több is lehet. Egy ilyen készüléket a legtöbben nem napi rendszerességű használatra vesznek, de még ezzel is simán benne lehet 8-10 évnyi üzem, és akkor még mindig csak ott tartunk, hogy 20%-ot csökkent a kapacitás. Ha pedig csak időszakosan használjuk, például áramszünet esetén, vagy szezonálisan egy nyaralóban vagy kempingezéskor, akkor akár jóval hosszabb időtartam is kihozható belőle. Amikor épp használaton kívül van, akkor annyit érdemes csinálni, hogy 3-6 havonta 80%-ig feltölteni, így tényleg minimálisra lehet csökkenteni a degradációt.
Összegzés, ár
Ahogy már a teszt elején is írtuk, a BLUETTI AC200P azért igazán érdekes, mert két kategória határán mozog. A könnyen hordozható akkumulátor állomásoknál sokkal nagyobb teljesítményt és kapacitást kínál, olyannyira, hogy akár egy kisebb háztartást is el tud látni árammal pár napig. A 27,5 kg-os tömegével persze már más súlycsoportban van, de azért még mindig hordozható, két ember simán fel tudja kapni, ha pedig valaki jó erőben van, akkor egyedül is el lehet vinni anélkül, hogy megszakadnánk. Emiatt nem csak fix otthoni használatra alkalmas, el lehet vinni nyaralóba, telekre, stb.
A kivitel teljesen rendben van, kellően sok csatlakozót kapunk, és a beígért 2000 W-os teljesítményt ténylegesen és hosszú távon is tudja a készülék, sőt, rövidebb ideig akár ennél többet is le tud adni. A 2000 Wh-s kapacitás szintén elég komoly, még ha kell is némi konverziós veszteséggel számolni, az ennél nagyobb akkumulátoroknak már tényleg nehézkes a hordozása. A tartós és biztonságos LiFePO4 (Lítium-vasfoszfát) technológia szintén erős fegyvertény, az élettartam akár 5-szörös is lehet a Líthium-ion telepekhez viszonyítva. A gyártó 3500 töltési ciklus után is legalább 80%-os kapacitást ígér.
A töltési lehetőségek is rendben vannak, a 700 W-os napelem bemenet bőségesen elegendő, talán az 500 W-os AC töltés lehetne gyorsabb, de igazából ezzel sincs nagy gond, főleg mivel a kettőt lehet kombinálni is.
Természetesen vannak negatívumok, hiányosságok is. Ilyen a középszerű kijelző, a mobilos app hiánya, a komolyabb gyorstöltést nem támogató USB-A portok, illetve az UPS (szünetmentes táp) funkció is kimaradt.
Végső soron minden azon múlik, hogy milyen felhasználásra keresünk akkumulátort, illetve hogy milyen összeget szánunk a célra. Az AC200P nem egy olcsó masina, de az ár/érték arányt nézve még így is korrekt ajánlatnak mondható. Egész sokféle célra jó lehet, de nyilván nem mindenre alkalmas. Lesznek, akiknek egy jóval kisebb és könnyebb, egyszerűbben hordozható aksi is elég (mint a szintén nemrég tesztelt EB55), és olyanok is akadnak majd, akik jóval nagyobb berendezést keresnek otthoni energiatárolásra. Utóbbi esetben viszont már milliós nagyságrendű költséggel kell számolni.
- A BLUETTI AC200P a gyártó hivatalos európai weboldaláról rendelhető 1799 euró helyett most 1499 eurós akciós áron EU raktárról, ami átszámítva durván 562 ezer Ft-ot jelent. Kérhető napelemmel vagy bővítő akkuval együtt is, de ezek eléggé megdobják az árat. (Hordozható napelemeket máshonnan is be lehet szerezni, rengeteg féle van, egész jó áron ki lehet fogni a 100-200 W-os típusokat.)
- A szállítás gyors és ingyenes, semmi más fizetni való nem lesz. A készülékre 4 év garanciát vállal a gyártó.
- További akciós akkumulátor állomásokat itt találsz, vannak olcsóbb modellek is!
NapiDroid.hu