Végre megérkeztek az Asus legújabb zászlóshajói, a Zenfone 8 és a Zenfone 8 Flip. Az egyik az egészen kompakt méretével, a másik pedig az elődök elforgatható kamerájával igyekszik kitűnni a jelenlegi mezőnyből.
Asus Zenfone 8
Méreteit tekintve az Asus Zenfone 8 egy 148 x 68,5 x 8,9 mm-es konstrukció, amely mindössze 169 grammot nyom. Nem ez a legkisebb csúcskategóriás mobil a piacon, az iPhone 12 mininél például egy lehelettel nagyobb, de a 157 x 68 x 8,2 mm-es Sony Xperia 5 III modellnél viszont kisebb. A japánok és a tajvaniak készülékében az a közös, hogy Snapdragon 888 chipset hajtja őket, szoftveres fronton pedig az Asus újdonsága Android 11 operációs rendszert kínál ZenUI 8 felülettel kiegészítve.
Ez a készülék az első az Asus mobilok történetében, amely IP68 védelmet kínál. Említést érdemel még a telefon oldalán a Smart Key billentyű, ami egy testre szabható gomb, ezt három különböző művelet végrehajtására is be tudjuk állítani.
Az újdonság megjelenítője egy 5,9 hüvelykes AMOLED panel, amely 1080p felbontást, 20:9-es képarányt, 120 Hz-es képfrissítést, valamint 240 Hz-es érintési mintavételt kínál. A képernyő HDR10+ tanúsítvánnyal rendelkezik, lefedi a DCI-P3 színskála 112 százalékát, maximális fényereje 1100 nit, védelméről pedig Gorilla Glass Victus gondoskodik. Az ujjlenyomat-olvasó a kijelző mögött foglal helyet.
Az Asus Zenfone 8 hátoldalán egy 64 megapixeles, Sony IMX686 érzékelővel felvértezett kamera található, amely 0,8 µm-es pixelekkel és Quad Bayer szűrővel egyaránt rendelkezik, illetve Dual Pixel autofókusszal is ellátták. Említést érdemel az optikai képstabilizátor, az akár 8K felbontású videók készítése, illetve itt ejtenénk szót a hármas mikrofon rendszerről, amely OZO Audio Zoom és zajcsökkentő technológiával is rendelkezik. A másodlagos érzékelő egy 12 megapixeles, ultraszéles látószögű Sony IMX363, ami egy már jól bevált konstrukciónak számít a telefonos világon belül. Az szenzor 1,4 µm-es képpontokkal dolgozik, ráadásul képes makró fotók készítésére is, akár 4 cm távolságról. Az előlapi kamera szintén 12 megapixeles, belsejében egy vadonatúj IMX663 modul található, szintén Dual Pixel autófókusszal kiegészítve. Mind az ultraszéles, mind a szelfikamera képes 4K felbontású videót rögzíteni, 60, illetve 30 képkockával másodpercenként.
A Zenfone 8 egészen komoly audio képességekkel lett felszerelve. A telefonról nem maradt le a fülhallgató kimenet, kapunk továbbá két lineáris hangszórót kettős Cirrus Logic mono-erősítővel (CS35L45) és Dirac HD Sound támogatással. Az Audio Wizard alkalmazás segítségével lehet majd az ekvalizert állítgatni, ezen kívül még említést érdemelne az FM rádió is, ám sajnálatosan az EU-ban forgalomba kerülő készülékek esetében ez le lesz tiltva.
Az Asus Zenfone 8 energiaellátását 4000 mAh kapacitású akkumulátor biztosítja, amely USB-C porton keresztül veszi fel a töltést, és támogatja a 30 wattos HyperCharge gyorstöltést is, de a telep a Quick Charge 4.0 és USB Power Delivery PPS szabványokkal is kompatibilis. A csatlakozó csupán USB 2.0 sebességet kínál adatátvitel esetén, ami eléggé érthetetlen. 5G, Wi-Fi 6, aptX Adaptive-val felvértezett Bluetooth 5.2 – ezek mind szerepelnek az adatkapcsolati repertoárban, akárcsak a duál SIM támogatás, egyedül csak a micro SD foglalat maradt le.
Az Asus Zenfone 8 kapható 6, 8, de akár 16 GB RAM-mal is, míg a háttértár kapacitása lehet 128 vagy 256 GB Az okostelefon már elérhető Európában és Tajvanon, igaz egyelőre csak fekete színben, az ezüst változat előrendelhető.
A magyarországi hivatalos ár 279.990 Ft lesz a 8+128 GB-os modell esetében, de bevezető akcióban már 239.990 Ft-ért meg lehet majd venni az Asus weboldalán és néhány más kereskedőnél.
Asus Zenfone 8 Flip
Az okostelefon legnagyobb dobása – mint ahogyan a nevéből sejthető – az előre fordítható tripla kamerás képrögzítő egység, amelynek köszönhetően okafogyottá vált bármiféle előlapi kamera beszerelése, hiszen az elsődleges kamerarendszer tökéletesen helytáll önarcképek készítésekor.
Az Asus Zenfone 8 Flip burkolata alatt ugyanúgy Qualcomm Snapdragon 888 lapkakészlet végzi a számításokat, amelyet minden esetben 8 GB RAM, valamint kiszereléstől függően 128 vagy 256 GB UFS 3.1 típusú háttértár egészít ki. A készülék duál SIM foglalattal bír, de a micro SD kártyának van külön slot, így lehet élni a háttértár és a hálózati opciók bővítésével egyaránt.
A kamera mellett az okostelefon másik éke nem más, mint a 6,67 hüvelykes AMOLED kijelző, amely 1080p+ felbontással rendelkezik 20:9 képarány mellett. A képfrissítési ráta 90 Hz, a mintavételi érzékenység pedig 200 Hz, a karcok elleni oltalmat Gorilla Glass 6 bevonat biztosítja. A kalapban továbbra is ott van a HDR10+ támogatás, ám a maximális fényerő valamivel visszafogottabb, mindössze 700 nit. Az ujjlenyomat-olvasó szintén a képernyő alatt található, és ugyanúgy jár egy Smart Key gomb is, amelyhez különféle funkciókat és műveleteket társíthatunk.
Az elsődleges érzékelő 64 megapixeles, ugyanúgy egy IMX686 működteti, ám ezúttal optikai képstabilizátor nélkül. Az ultraszéles látószögű egység szintén 12 megapixeles, újfent IMX363 érzékelővel, rajtuk kívül kapunk még egy 8 megapixeles OmniVision gyártmányú telefotó kamerát is. Az érzékelő 3x-os nagyítást kínál 80 mm-es gyújtótávolság mellett, ráadásul akár 12x-es digitális zoomra is képes. Az elsődleges érzékelő 8K felbontású videók rögzítésére is alkalmas, legfeljebb 30 képkockával másodpercenként. Az ultraszéles modul 4K 60 fps, a telefotó pedig 1080p/30 fps opciókat kínál. A kamerákat egyébként Gorilla Glass 3 védi.
Az Asus Zenfone 8 Flip burkolata alá valamivel méretesebb, 5000 mAh kapacitású akkumulátor került, amely szintén támogatja a 30 wattos HyperCharge gyorstöltést. Sajnos az elforgatható kamerás készülék nem rendelkezik fülhallgató kimenettel, de legalább kapott Dirac Research hangolású sztereó hangszórókat, dedikált NXP mono-erősítőkkel (TFA9874) és Hi-Res Audio tanúsítvánnyal.
Az Asus Zenfone 8 Flip Európában és Tajvanon már előrendelhető, a telefon kezdőára hazánkban 309.990 Ft. A telefon mellé jár egy 30 wattos töltő, ami egyébként az alapmodell csomagolásában is ott lesz. A mobilhoz kapunk tovább egy Active Case tok, amely képes úgy rögzíteni a flip mechanizmust, hogy az erős rezgés hatására se nyíljon ki.
Forrás: GSMArena