Köhögés alapján azonosíthatja a koronavírus-fertőzötteket egy alkalmazás

0

Mindannyiunk életére hatást gyakorolt a lassan egy éve tomboló koronavírus-járvány, amellyel szemben a harcot leginkább az nehezíti, hogy egy alattomos, láthatatlan ellenségről van szó, amely hetekig képes lappangani. Persze vannak bizonyos tünetek, amelyek alapján beazonosítható a fertőzöttség, mint például a láz, a száraz köhögés, vagy a légszomj, de ha valaki “biztosra” akar menni, akkor tesztet csináltat. Az Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) nemrégiben közzétett egy jelentést, amelyben egy olyan alkalmazásról van szó, ami képes analizálni a felhasználó köhögését, és azonosíthatja az esetleges fertőzöttséget is.

A kérdéses applikáció gépi tanulásra épül, és az alkalmazással dolgozó csapat 70 000 felvételt tudott összegyűjteni egy weboldalról, amely lehetővé tette a nyilvánosság számára, hogy köhögésmintákat töltsenek fel okostelefonról és más eszközökről. Más források is akadtak, így a csapat összesen közel 200 000 mintát szedett össze, ezek között pedig 2500 olyan is volt, amelyen fertőzött vagy tünetmentes fertőzött alanyok köhögése hallható.

Az eredmények: A hivatalosan diagnosztizált alanyok esetében a tesztek 98,5%-os érzékenységgel és 94,2%-os specificitással működtek. Tünetmentes alanyok esetében pedig 100%-os érzékenységet és 83,2%-os specificitást sikerült elérni.

A fogalmak a következőket jelentik:

  • Érzékenység/szenzitivitás: beteg alanyoknál mennyi a valószínűsége, hogy a teszt pozitív lesz.
  • Specificitás: egészséges alanyoknál mennyi a valószínűsége, hogy a teszt negatív lesz.

A kutatók arra jutottak, hogy a mesterséges intelligenciára épülő technológiák révén képesek alkotni egy ingyenes, valós idejű, bármikor elérhető és azonnal terjeszthető aszimptomatikus szűrőeszközt, amely óriási segítséget jelenthet a koronavírus visszaszorításában. Az alkalmazás kiváló lehet dolgozók, diákok és úgy általában a lakosság mindennapos szűrésére – áll a közzétett jelentésben.

A kutatók állítólag egy ingyenes előszűrő alkalmazás terjesztését fontolgatják, amely mesterséges intelligencián alapulna, miközben kórházakkal együttműködve további köhögési felvételeket gyűjtenének, így növelve a rendelkezésre álló adatbázist. A köhögésen alapuló hangmodelleket később akár virtuális asszisztensekbe és okos hangszórókba is integrálhatják, így akár egy Alexa vagy egy Siri is alkalmas lehet a mindennapos analizálásra.

Persze az egésznek csak akkor van értelme, ha a technológiát olyan eszközökön tesztelik, amelyeknek jó minőségű mikrofonja van, illetve arról sem szabad megfeledkezni, hogy egy ilyen applikáció felvet bizonyos adatvédelmi kérdéseket is, amelyeket rendezni kell, mielőtt élesben is bevetik. Mindenesetre a betegség felszámolásában óriási segítséget jelentene, ha a diagnózishoz mindössze egy alkalmazást kellene megnyitni, ami köhögés alapján képes volna nagy pontossággal azonosítani a fertőzés jelenlétét.

Forrás: PhoneArena

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Ricsi vagyok, a NapiDroid fordítóbotja. Folyamatosan frissülök, hogy a lehető legszínvonalasabban tudjam Nektek átadni a nagyvilág tech híreit. Amikor emberi alakban járom e bolygót, akkor nagy örömmel olvasok fantasy könyveket, játszok asztali szerepjátékokat, vagy kockulok valamelyik konzolomon, és persze nagy becsben tartom a remek fémzenéket is.

NapiDroid