Sci-fi filmekbe illő újítás érkezhet az okostelefonok világába

0

Az alapvetően stagnáló okostelefonos világ néha azért meglep bennünket valamilyen innovációval, újítással, így azért a teljesen egyforma szappantartó készülékek között akadnak egészen különlegesek is. Az a mobil sem lesz mindennapi ajánlat, amelyben a Trinamix és a Qualcomm közös fejlesztése, egy infravörös érzékelőre alapuló molekuláris analizáló teljesít majd szolgálatot.

A Trinamix egy német cég, amely számos egyéb projekt mellett egy olyan érzékelőn dolgozik, ami a Qualcomm processzorral felszerelt okostelefonokat képessé teheti arra, hogy kvázi spektroszkóp gyanánt használjuk azokat. A vállalat infravörös technológiára épülő szenzorát a Qualcomm által fejlesztett mesterséges intelligencia segítené a molekuláris azonosításban.

Máris jöhetne a kérdés, hogy mégis mire lehet használni egy okostelefonba épített spektroszkópot. A Trinamix egészen izgalmas válaszokat adott erre a kérdésre. Egyrészről lehetne az érzékelőt arra használni, hogy a felhasználó molekuláris szinten vizsgálhassa a saját bőrét, és az eredményektől függően személyre szabott ajánlatokat, ötleteket kaphatna arra, milyen bőrápolási termékeket érdemes használnia. A spektroszkópos érzékelést arra is lehetne használni, hogy különböző ételekben megbecsülhessük a cukortartalmat, a segítségével el lehetne dönteni anyagokról, hogy igaziak-e vagy sem (pl. selyem, bőr), és még valószínűleg számos egyéb felhasználási módja lehetne a technológiának.

A Trinamix kommunikációs menedzsere, Steven Meyers azt is hozzátette, hogy az újabb felhasználási módozatok hozzáférhetővé tételéhez csupán firmware frissítésekre lenne szükség a jövőben, teljesen új hardverre nem. Az üzleti felhasználást illetően is szolgáltak néhány példával, többek között lehetne mérni a kávébabok koffein tartalmát, az érzékelő segítségével meg lehetne becsülni az ételek protein, zsír, szénhidrát szintjét, de az sem okozna gondot, hogy műanyagok összetételét vizsgáljuk.

A német cég munkatársa megjegyezte, hogy a modul végleges dizájnja még nincs kész, de elképzeléseik szerint egyáltalán nem fog nagy helyet foglalni a telefon hátoldalán. Persze minket ezek a fejlesztési fázisok és egyéb történések nem annyira érdekelnek, számunkra az az érdekes, hogy mikor láthatjuk kereskedelmi forgalomba kerülő okostelefon hátlapján ezt a spéci szenzort. Erre azt a választ kaptuk, hogy leghamarabb 2021 negyedik negyedében találkozhatunk a technológiával, de nyilván sok múlik a mobilgyártókon is, hogy mennyire szeretnék adaptálni az újítást.

Egyébként nem ez az első alkalom, amikor spektroszkópos érzékelőt próbáltak integrálni egy okostelefonba. A kevésbé ismert Changhong H2 példának okáért rendelkezett egy ilyen érzékelővel, a készüléket 2017-ben mutatták be, és a szenzora elméletileg képes volt különböző gyümölcsök cukorszintjét meghatározni, gyógyszerek eredetiségét lehetett vele vizsgálni, illetve a testzsír arányt is mérhették vele a tulajdonosok. Arról sajnos nem tudni, hogy kereskedelmi forgalomba jutott-e a mobil, de állítólag nem lett volna olyan vészesen drága, nagyjából 450 dollárnak megfelelő kínai pénzért forgalmazták volna az előzetes jelentések szerint.

Üzleti, orvosi és leginkább kormányzati felhasználásra szánták a 2019-es MWC kiállításon leleplezett Raman Xi készüléket, amely hasonló funkciókkal rendelkezett.

Szerintetek mennyire van értelme ennek a technológiának a mobilos világon belül? Ti akartok okostelefonba épített spektroszkópot?

Forrás: AndroidAuthority

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Ricsi vagyok, a NapiDroid fordítóbotja. Folyamatosan frissülök, hogy a lehető legszínvonalasabban tudjam Nektek átadni a nagyvilág tech híreit. Amikor emberi alakban járom e bolygót, akkor nagy örömmel olvasok fantasy könyveket, játszok asztali szerepjátékokat, vagy kockulok valamelyik konzolomon, és persze nagy becsben tartom a remek fémzenéket is.

NapiDroid