Az Umidigi Bison GT egy vérbeli strapatelefon, amely olyan hiánypótló tulajdonságokra helyezi a hangsúlyt, amelyek egyáltalán nem jellemzőek erre a kategóriára. Vagyis a survivor képességek mellett a megnyerő dizájn és a játékos képeségek vannak fókuszban, egy barátságos árcímkével megspékelve.
Bevezető, tartozékok
A Bison magyarul bölényt jelent, ami találó név egy túlélő telefonhoz. A GT pedig a sportosság és a gyorsaság szinonimája. De mit is jelent ez valójában? A Bison GT egy 360°-os teljes védelemmel rendelkező robusztus mobil, amely a kategóriájához képest könnyű és vékony kialakítású. Mindezek mellett olyan lapkakészlet dolgozik a gépházban, amelyet direkt a játékosok igényeit szem előtt tartva fejlesztettek ki, ráadásul ezt még 4 rétegű folyadékhűtő rendszerrel is ellátták.
Ha munkánk vagy szabadidős tevékenységünk miatt egy mostoha körülmények elviselésére képes, sportos, jól kinéző mobilra van szükségünk, amely akadásmentes játékélményt kínál, akkor érdemes közelebbről is megszemlélni jelen tesztalanyunkat.
A gamer strapatelefonunk egy fehér, mondhatni jellegtelen dobozban érkezett. A pakkban egy 33 wattos gyorstöltő, egy Type-C-Type-C kábel és egy felhasználói utasítás található. A kijelzővédő fóliát pedig már előre felapplikálták nekünk.
Külső, kijelző
A 170,3 × 82,5 × 12,8 milliméteres méretek és 283 grammos tömeg első olvasatra és ránézésre is hatalmasnak tűnik. Igazából csak egy kicsivel mackósabb, mint például a lentebb látható OnePlus 9 Pro, ami egy strapatokba van helyezve. Azonban ezek a túlárazott, törékeny portékák kiegészítő tokkal sem adják meg azokat a védelmi képeségeket, amikkel a „rugged smartphone” kategóriás telefonok alapból rendelkeznek.
Ezeknek a telefonoknak is megvannak a maguk hibái, tűzbe én sem tenném a kezemet értük, habár a munkámból adódóan elég sokszor kerültem tűz közelbe. Mindenesetre az IP68/IP69K védelmi besorolás és az amerikai katonai szabvány, a MIL-STD-810G minősítés megléte megnyugtató. Szóval a Bison GT a lehetséges legnagyobb mértékben por- és vízálló, valamint a magasnyomású víztömegnek is ellenáll. Ezenfelül az extrém mechanikai hatások, ütések, leejtések és szélsőséges hőmérsékleti viszonyok sem tesznek kárt a telefonban.
Az alumínium ötvözetű váz TPU (thermoplastic polyurethane) műanyag burkolatot és a sarkoknál ütésálló gumiborítást kapott, amit vagány, sárga betétekkel díszítettek. A fogásérzet és az összeszerelési minőség kiváló, érezni, hogy van benne anyag, akárcsak egy öntöttvas aknafedlapban.
A hosszanti oldalakon, a 3-3 darab Torx csavarral rögzített fémlemez megerősítéseken igazi gomb cunamit találunk. Jobb oldalon a hangerő szabályozók, a bekapcsológomb és egy programozható gomb feszít, amelyhez különböző funkciók, mint például víz alatti kamerázás, zseblámpa bekapcsolása vagy egyéb alkalmazások társíthatók.
A túlfélen a két Nano SIM-et befogadó tálca, a villámgyors és 10/10-es találati aránnyal működő, testreszabható ujjlenyomat-szenzor, valamint a változatoság kedvért még egy gomb került, amivel PTT hívásokat, illetve SOS jelzést küldhetünk.
A készülék felső élén a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó kér magának szót, lent pedig a beszélgetési mikrofon mellett a szabványos, nem süllyesztett kivitelű, OTG képes USB Type-C port ücsörög. A kimenetek nem kaptak gumi zárósapkákat, a gyártó megoldotta a külső behatásoktól való védelmet felesleges bigyók nélkül is.
A hátlapra és összességében a teljes külső dizájnra a kategóriára nem megszokott, elegáns, de ugyanakkor robosztus megjelenés a jellemző. Jól néznek ki a sárga díszítőbetétek, és a csuklópánt felfogató füle is egészen vagányra sikeredett.
Az “üsd-vágd, ne kíméld” típusú mobilok jellegzetessége, a buta, nagy keret, itt elmarad, az előlap igen jelentős részét foglalja el a képernyő. Az Umidigi a világ legmagasabb képernyő-test arányával rendelkező strapatelefonként hivatkozik a Bison GT-re. A Gorilla Glass 5 üveg által védett, 20:9-es képarányú, 6,67 hüvelykes FHD+ (2400 x 1080) FullView LTPS IPS kijelző valóban kitölti az előlapot.
Hardver, szoftver
A Bison GT gépházában Helio G95-ös chipset dolgozik, amelyet kifejezetten a játékosok igényeit szem előtt tartva fejlesztett a MediaTek. A 12 nanométeres csíkszélességen gyártott processzorban két darab teljesítményre kihegyezett Cortex-A76 egység dolgozik 2,05 GHz-es frekvencián, valamint betársul még a páros mellé hat energiahatékony, 2 GHz-es Cortex-A55 processzormag is.
Az IGP szerepét a Mali-G76 MC4 tölti be, amely 900 MHz elérésére képes. Rendelkezésre áll a HyperEngine technológia is, ami a MediaTek komplex csomagja a játékosok számára. Mindezek mellett az Umidigi egy továbbfejlesztett, 4 rétegű folyadékhűtő rendszert, a Liquid Cooling System 2.0-t is beveti, így minimalizálva a melegedést az intenzív terhelés hatására.
A 8 gigabájt LPDDR4 RAM rendszermemóriával és a 128 gigabájtos, UFS 2.1-es belső tárhellyel a multitasking és a rendszersebesség terén sem lesz okunk a panaszra.
Mivel ez egy kifejezetten a játékosokra fókuszáló gamer chipset, ezért leteszteltük játék közben is. A Real Racing 3 és PUBG volt kipróbálva, egy-egy órás játékidővel, közvetlenül egymás után futtatva. Mindkét game reccenés nélkül futott, magas grafikai beállítások mellett. Két óra elteltével az akkumulátor hőmérséklete 6 Celsius fokkal emelkedett, a töltöttség 26%-ot csökkent. A CPU hőmérséklete 53 Celsius foknál nem ment feljebb. Ezek nagyon jó értékek. Érezhetően növeli a játékélményt az X-tengelyű lineáris rezgőmotor is, amely remek 4D-s vibrációs visszajelzést ad. Összességében a Bison GT egész jó gamer strapatelefon, lazán hoztuk az első helyeket minden játékban.
Szoftveres részről egy tiszta, felesleges alkalmazásoktól mentes, jól optimalizált Android 10 rendszert kapunk. Sajnos Android 11-es főverzió frissítés már nem lesz. A Google szoftvercsomagból is teljes a paletta, de nyugodtan letilthatjuk azt, ami nem kell, mint például a Duo. Hasznos gyűjtő alkalmazás pakk az OutDoor Toolbox, amelyben iránytű, barométer, zseblámpa, vízmérték, nagyító, riasztó és egyéb jó használható kellékek találhatóak. Az Easy Launcher aktiválásakor a túlméretezett csempés ikonok kesztyűben is kimondottan jól használhatók, egyébként van külön kesztyű mód is, lévén ez egy munkás telefon.
A beállításokban is van egy csomó hasznos extra, amelyeket az Okos segítség és az Okos érintés menükben gyűjtöttek össze nekünk. A telefon vezérlése történhet személyre szabható virtuális gombokkal és gesztusvezérléssel is. Szerencsére az automata hívásrögzítés remekül működik, ami nagyon sok felhasználó munkájához elengedhetetlen alapszolgáltatás!
Kamerák, multimédia
Az Umidigi Bison GT hátlapján négyes kamera elrendezést találunk. A fő kamera 64 MP felbontású, f/1,89 apertúrával, 1,6 μm pixelmérettel és 6 tagú lencserendszerrel rendelkezik. A megszokott módon, 4 szomszédos pixelt egyesít, és így 16 MP-es fényképeket készít alapértelmezetten. Videókat rögzíteni maximum 4K-ban, 30 képkocka/másodperc sebességgel lehetséges.
A 16 megpixeles ultraszéles látószögű kamera 120°-os látószöggel rendelkezik. Van még egy makró és egy portrékamera, egyaránt 5 megapixeles felbontással. Az előlapon egy 32 megapixeles kamera található a szelfik számára.
Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban.
A fő kamerával készített 16 megapixeles képeknél meglepően jó eredményt kapunk. A fényképek élesek és részletesek. A színvisszaadás tetszetős, bár a telítettség valamivel magasabb, mint a valóságban. Időnként a színek kissé vörösesek. Érdemes az AI segítségét mellőzni és HDR módban fotózni.
A 64 megapixelen lőtt felvételek nem rendelkeznek elegendő extra részlettel a 16 megapixeleshez képest ahhoz, hogy megérjék a nagyobb méretet.
A fix fókuszos ultraszéles kamerától tökéletes fotókra nem szabad számítani, de jól használható pillanatképek mindenképpen lehetségesek. Ez különösen meglepő egy olyan gyártó esetében, mint az Umidigi, mivel az ilyen készülékekbe túl gyakran építenek be teljesen használhatatlan ultraszéles látószögű kamerát.
Gyenge fényviszonyok mellett az Éjszakai üzemmód mindenképpen ajánlott, de csodát itt sem kell várni. Ha vakuval készült fotókról van szó, az okostelefon az átlagosnál jobban teljesít, a hátlapi LED villanók elég komoly fényerővel rendelkeznek.
A portrékamera jó élfelismeréssel dolgozik, szépen elkülöníti a fotózni kívánt személyt – esetünkben a macit – a háttértől.
Az 5 megapixeles makrókamera is képvisel hozzáadott értéket, ha elegendő időt szánunk rá, egészen jó képeket kapunk.
A képek teljes méretben itt láthatók.
A hátlapon elhelyezett multimédiás hangszóró kapcsán elmondható, hogy mély hangok alig vannak, a magas szólamok pedig elég élesek. Örömteli viszont a 3,5 mm-es jack kimenet megléte. Az RDS-információk megjelenítésére is képes FM-rádió használatához nincsen szükség fülesre, akár SIM-kártya vagy WiFi kapcsolat nélkül is hallgathatjuk, sőt az elhangzott műsorokat fel is vehetjük.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
Az Umidigi Bison GT minden hazai 4G LTE hálózatot támogat, így természetesen a B20-as 800 MHz-es sávot is. A beszélgetési hangminőség kiváló, panasz egyik oldalon sem volt, a zajszűrő mikrofon jól dolgozik, így zajos környezetben is érteni lehetett a másikat. A VoLTE (voice over LTE) és a VoWIFI (Voice over Wi-Fi): hanghívás Wi-Fi hálózaton keresztül tökéletesen funkcionál, akárcsak a hívásrögzítés.
Vezeték nélküli kapcsolathoz a kétcsatornás Wi-Fi, a Bluetooth 5.0 és az NFC áll rendelkezésünkre. A GPS gyorsan és pontosan pozícionál, a Waze kiválóan navigált. Az iránytű, valamint a barométer is jól jöhet egy hosszabb erdei túra során. Szenzoros téren is pazar a felhozatal, csak az infra hiányzik.
Az 5150 mAh kapacitású, Lithium-Ion akkumulátor a kellemesen alacsony készenléti fogyasztással sokáig képes mellőzni a hálózati áramforrást. A tesztidőszakban 19%-ra merítéshez, 63 órára és 10 órás aktív kijelzőidőre volt szükség. A szokásos YouTube videónézős teszten 2 óra alatt csökkent a töltöttség 7%-ot. A Work 2.0 battery life tesztben 16 óra 51 perces eredményt produkált a mobil. Sajnos a gyári 33 wattos töltőfejem leesett és utána bekrepált. Egy szintén 33 wattos Xiaomi töltővel 2 óra kellett a teljes feltöltéshez.
Az Umidigi Bison GT a legmagasabb védelmi minősítésekkel és megnyerő dizájnnal rendelkező strapatelefon, amely extrém körülmények közepette sem fog cserbenhagyni bennünket. A játékosokra fókuszáló gamer chipset bőséges erőtartalékkal rendelkezik, lehet nyüstölni bátran, ráadásul az üzemidő is remek. Kimondottan tetszett a hívásrögzítés lehetősége és az FM-rádió függetlensége. A kategóriában egészen jó kamerás képességek és az NFC is megdobja a telefon értékét.
Hátrányként, illetve vásárlást megakadályozó tényezőként három dolgot lehet felsorolni. Szoftveres részről nincs gond a jelenlegi verzióval, de Android 11-es főverzió frissítés már nem várható. A multimédiás hangszóró elég gyenge produkciót nyújt. A legkomolyabb hiba azonban az, hogy ez telefon jelenleg csak itthon kapható, 140 ezer forintos áron, ami aránytalanul magas. Külföldi oldalakon jóval olcsóbban beszerezhető, ha épp van készleten.
Az Umidigi Bison GT hozzánk a Banggood áruházból érkezett, 240 dolláros áron, ami 80 ezer forintnak felel meg. A megrendelést után 16 nap elteltével hozta a GLS a csomagot, termesztésen vám- és áfamentesen. Jelenleg sajnos itt pont kifogyott.
Az Umidigi Bison szériának vannak hasonlóan dögös, újabb, olcsóbb tagjai is, érdemes megnézni a kínálatot és a 6-8 gigabájt RAM rendszermemóriával szerelt verziókat választani:
- Umidigi Bison 6+128 GB most 165,99 dollár (54000 Ft)
- Umidigi Bison 8+128 GB most a BGb5471d kuponkóddal 181,52 dollár (59000 Ft)
- Umidigi Bison Pro 8+128 GB most 189,99 dollár (54000 Ft)
- Umidigi Bison X10 Pro 6+128 GB most 164,99 dollár (53700 Ft)
Tudnivalók:
- 2021. július 1-től új vámolási szabályok érvényesek, a kis értékű kínai rendelésekre is kell áfát és ügyintézési díjat fizetni. DE! Európai raktárról (CZ, PL) továbbra is bátran lehet rendelni, garantáltan nem lesz plusz költség!
- További vámmentes szállítás: EU Priority Line – kb. 3-5 dollárba kerül. Emellett szállítási biztosítást (Shipping Insurance) is érdemes kérni, ez általában már alapból be van jelölve (a Broken Screen Service opció viszont kikapcsolható).
- Az “Inclusive of VAT” feliratot keresd, ezek a termékek már tartalmazzák az áfát.
NapiDroid.hu