Umidigi Z2 Pro teszt – A csiszolatlan gyémánt

0

Megérkezett hozzánk az Umidigi Z2 Pro, ami a gyártó aktuális csúcsmobilja. Persze maga a készülék inkább a felső-középkategóriába sorolható, viszont igen erős hardvert, jó kamerákat és gyári Androidot ígér, ráadásul meglehetősen jól is néz ki a vékony kávával és a színátmenetes hátlappal. Na de nézzük, hogyan teljesít a valós használat során az újdonság!

Doboz, tartozékok

A mobil egy meglehetősen prémium, fekete doboz kapott, amelyen arany színnel olvasható a gyártó neve, és sok középkategóriás telefonnal ellentétben az Umidigi Z2 Pro-t valóban élmény volt kicsomagolni. Volt a csomagban köszönőkártya, a használatit egy fekete borítékba tették, egyszóval adtak a részletekre.

A mobil alapból egy tokban érkezett, ami ráadásul nem is egy átlagos darab. Egy matt, bőr textúrával ellátott szilikon tokot kapunk, amit kifejezetten kellemes kézbe fogni, és egyáltalán nem csúszós. Ezen kívül gyárilag volt a mobilon védőfólia, és adtak hozzá EU-s gyorstöltőt, egy piros kábelt, USB-C-jack átalakítót, és persze SIM-tűt. Eddig minden elsőrangú, de haladjunk tovább.

Külső

Mondhatnánk, hogy az Umidigi Z2 Pro a szokásos notch-os dizájnt kapta, de ebben az esetben legalább nem trükközött sokat a kávákkal a gyártó. A kijelzőt valóban nagyon vékony keret veszi körbe, ami alul csak egy egész kicsit vastagszik meg, így sikerült egy viszonylag kompakt házba belezsúfolni a kicsinek nem mondható 6,2 colos kijelzőt.

Umidigi Z2 Pro vs. Xiaomi Mi A2

Maga a mobil egyébként 153.4×74.4×8.3 mm-es dimenziókkal bír, a tömege pedig 165 gramm, ami teljesen átlagosnak mondható.

A szenzorsziget a megszokott dolgokat rejti, van itt beszédhangszóró, fény- és közelségérzékelő, értesítési LED, illetve nem is csak egy, hanem mindjárt két darab szelfikamera. Persze a második nem sok mindenre jó, de erről majd később. A vezérlőgombok a kijelzőn jelennek meg, így a vékony alsó keret teljesen üres.

A keret fémből van, és a bekapcsoló, valamint a hangerő gombok jobb oldalra kerültek. A nyomáspontjuk jó, viszont ezek már nem tűnnek fémnek, és kicsit lötyögnek is. Ez nem annyira zavaró a mindennapokban, kiesni természetesen nem fognak, de mindenképpen jár érte egy mínusz pont. A bal oldalon találjuk a SIM tálcát, ami két Nano SIM-et fogad, de az egyik helyre akár memóriakártyát is tehetünk szükség esetén.

A felső oldalra csak egy mikrofon került, alul pedig az USB-C portot találjuk, amit közrefog a multimédiás hangszóró és a beszédmikrofon (az egyik oldalon tehát csak ez van, nincs sztereó hangszóró a látszat ellenére).

A hátlap nem mindennapi, leginkább a Huawei P20 Pro-t idézi a különleges színe, és minden bizonnyal ez is volt a gyártó célja. Az ujjlenyomatot nagyon vonzza, de legalább jól néz ki. Mondjuk érdemes tokban hordani a mobilt, akkor meg teljesen mindegy milyen a hátlap. Középen találjuk a duál kamerát, valamint a kéttónusú LED segédfényt, alattuk pedig az ujjlenyomat-olvasó látható.

Összességében szerintem baromi mutatós lett az Umidigi Z2 Pro, kellően vékony a káva, és a hátlap is gyönyörű. A fogása kellemes, a minőség pedig rendben van, leszámítva a kicsit lötyögő gombokat. Erősebb fogásra, szorításra nem recseg-ropog a ház, és valószínűleg meghajlani sem fog egykönnyen, ha netán ráülnénk.

Kijelző

Az előlapot a már említett méretes, 6,2 colos megjelenítő uralja, ami 19:9-es képarányú a notch miatt, és így a felbontás sem teljesen szokványos, 2246×1080 képpontot kapunk.

A panel IPS technológiát használ, és kifejezetten minőségi, abszolút a felsőkategóriát idézi. A színek gyönyörűek, a kép kellően éles, a betekintési szögek pedig tökéletesek. A maximális fényerőt átlagosnak mondanám, már látszik napsütésben is a kijelző, de azért a csúcsmobilokkal nem veheti fel a versenyt ilyen téren. Extraként kapunk egy hasznos szemkímélő opciót (Színes invertálása), ami a fehér hátterű appokból feketét csinálni, így este pihentetőbb az olvasás, böngészés.

Hardver

Sokan abba is hagyják egy cikk/teszt olvasást, amikor kiderül, hogy az adott telefonban Mediatek processzor dolgozik, pedig rengeteget fejlődtek a tajvani chipgyártó lapkái az utóbbi években. A legjobb példa erre az Umidigi Z2 Pro-ban is dolgozó Helio P60, ami a vállalat egyik legújabb terméke, és igen ütősre sikeredett. A SoC modern, 12 nm-es gyártástechnológiával készült, ami hatékony és energiatakarékos működést garantál, a számításokért pedig négy darab masszív Cortex-A73-as, és szintén négy, kisebb fogyasztású Cortex-A53-as mag felel (a maximális órajel mindkét klaszternél 2.0 GHz). A grafikai számítások egy Mali-G72 MP3 GPU végzi, és a modern igényeknek megfelelően dedikált AI chip is van a mesterséges intelligenciával kapcsolatos feladatokhoz.

A Helio P60 a Snapdragon 660 legnagyobb ellenfele lett, és simán képes megszorongatni a Qualcomm felső-középkategóriás egységét, sőt, több területen még felül is múlja kicsivel. A P60 tehát egy igen ígéretes hardver, és a való életben is megállja a helyét, nem csak papíron. A rendszer rettentően pörgős az Umidigi mobilján, nincs akadozás, az appok gyorsan elindulnak, és a legdurvább játékok is szépen elfutnak a Z2 Pro-n. Persze ebben nagy szerepet játszik a 6 GB RAM, és a 128 GB-os belső tárhely is bőséges, ráadásul még bővíthetjük is.

Adatkapcsolat terén minden földi jót megkapunk, kezdve a teljes körű LTE támogatással (B20 is van) mindkét SIM foglalat esetében. Van még kétsávos WiFi (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth 4.2, GPS és GLONASS, valamint meglepő módon még NFC is.

Hívás közben a hangminőség átlagos, nincs gond egyik félnél sem, a szimpla multimédiás hangszóró pedig kifejezetten hangos, és a minősége közepes. Vezetékes fülhallgatót az USB-C porton keresztül tudunk csatlakoztatni, de szerencsére adnak átalakítót, így a hagyományos fülesekkel sem lesz gond.

Szoftver

Az Umidigi Z2 Pro egy szinte teljesen alap, gyári Android 8.1 Oreo rendszerrel érkezik, tehát minden olyan, ahogy azt a Google megalkotta. A szoftver talán kicsit puritán, nincs tele mindenféle extrával, csak a legszükségesebb dolgokat kapjuk, de egyébként egy kifejezetten modern, letisztult felületről van szó, ami pörgős a mindennapi használat során.

Néhány képernyőmentés:

Magyar menü természetesen van, egyedül két plusz funkciót találtam a Beállításoknál, ami nincs lefordítva, a Smart Assistant és a Face Unlock.

Annyi hátrányt még meg kell említenem, hogy az ujjlenyomat-olvasó nem a leggyorsabb. Általában olyan 0,5-1 másodperc alatt oldható így fel a mobil, ami bár nem is annyira rossz, de vannak már sebesebb megoldások a középkategóriában.

Az arcfelismerő viszont meglepően gyors, általában kevesebb, mint fél másodperc alatt felismeri a készülék tulaját és feloldja a mobilt. Persze nem árt azzal tisztában lenni, hogy ez egy kevésbé biztonságos megoldás, amire a rendszer figyelmeztet is a beállítás előtt. Jó hír, hogy egyszerre is be lehet kapcsolva az arcfelismerő és az ujjlenyomat-olvasó, tehát úgy oldhatod fel a mobilt, ahogy az adott helyzetben épp kényelmesebb.

Kamera

A hátlapra egy 16 MP-es Samsung S5K2P7 szenzor került f/1.7-es rekeszértékkel és egy másodlagos 8 MP-es szenzorral, míg az előlapon egy 16 MP-es Sony IMX371 kamerát találunk f/2.0-s rekesszel és szintén egy 8 MP-es másodlagos optikával.

Kezdjük is mindjárt a rossz hírrel, ami miatt sokan lehúzták a mobilt, illetve olcsóbb testvérét a tesztekben: a másodlagos kameráknak igazából nem sok hasznuk van, főleg az előlapi esetében. DE! Ezek semmit sem vonnak le a fő kamerák értékéből, amik nem lettek annyira rosszak.

A kamera menüje teljesen alap, és nem kapunk túl sok extrát ezen a téren. Van HDR, panoráma, Bokeh (portré) opció, és néhány egyéb beállítási lehetőség, de semmi izgalmas. Az autofókusz sebessége átlagos, de az esetek többségében megbízható, a képek pedig egy pillanat alatt elkészülnek az exponáló gomb megnyomása után.

Az alábbi tesztfotók készültek:

A képek át lettek méretezve, az eredeti fotókat itt tudod megnézni teljes felbontásban.

Jó fénynél alapvetően korrekt képeket készít az Umidigi Z2 Pro. Szépek a színek, jó a dinamikatartomány, az élességgel sincs gond, de egy kis képzaj megfigyelhető teljes nagyításnál. Rossz fényviszonyoknál már zajosabbak a képek, és ügyelni kell, hogy ne mozduljon be a mobil fotózáskor, de azért ilyenkor sem vérzik el teljesen a mobil.

A szelfikamera elfogadható képeket készít, de nem ideális fényviszonyoknál sokat romlik a minőség, és itt is jelentkezik a képzaj.

A portré mód (Bokeh) a hátlapi kameránál úgy-ahogy működik, a legtöbbször el tudja különíteni a mobil az előteret és a hátteret, a szelfikamera esetében viszont sajnos a szokásos kamu funkciót kapjuk. A kép közepe lesz éles, a többi pedig homályos, akkor is, ha nem középén van a fotózott személy.

Videókat Full HD-ben vehetünk fel, ám a minőség csak közepes, de ami nagyobb gond, hogy felvétel közben az autofókusz nem nagyon akar működni. Ez valami szoftveres hiba lehet, remélhetőleg javítani fogják, mert így csak manuálisan (a kijelzőt megérintve) tudjuk beélesíteni a képet.

A kamera tehát összességében nagyon vegyes. Alapvetően jó képeket lehet lőni a mobillal, alkalmi fotózásra alkalmas, de a plusz funkciók nem tökéletesek, vannak szoftveres gondok, és a marketingszöveg sok esetben nem fedi a valóságot.

Üzemidő

Az Umidigi Z2 Pro üveg hátlapja alatt egy 3550 mAh-s telepet találunk, ami igazából egy közepes üzemidőre elég. Nagy gond nincs, erősebb használattal is kibír egy napot a mobil (4-5 óra kijelzőidő), ha pedig nem nyomkodjuk sokat, akkor 2 nap is simán kihozható egy töltéssel.

Ha már töltés, ezen a téren egész sok extrát kapunk. Gyárilag egy 18W-os gyorstöltővel érkezik a mobil, és támogatja a vezeték nélküli gyorstöltést is (15 W).

Összegzés, ár

Az Umidigi Z2 Pro egy brutálisan jó telefon lehetett volna, és sok szempontból ki is emelkedik a kategóriájában, de sajnos vannak hibái.

A mobil mellett szól a friss, erős hardver, ami túlmutat a középkategórián, a bőséges RAM és belső tárhely, a pörgős gyári Android Oreo rendszer, a minőségi kijelző, a gyönyörű dizájn, és a valóban vékony kijelző körüli káva. A kamera alapvetően nem rossz fotózásra, de sokkal jobb is lehetett volna, ha jobban odafigyelnek a szoftverre. Az üzemidő pedig átlagos lett, egy kis optimalizációval talán többet is ki lehetett volna hozni az egyébként nem kicsi aksiból.

Az Umidigi Z2 Pro ára 300-400 dollár között szokott lenni, de most a karbon mintás verzió 280 dollárért rendelhető akcióban, míg a Twilight színű 330 dollárba kerül. Jó hír, hogy mindkét esetben ingyenes a vámmentes Priority Line szállítás. Részletek és rendelés ezen a linken.

Egyébként vannak ennél biztosabb választások kevésbé csicsás külsővel, de összességében kiegyensúlyozottabb tudással. Jó példa erre a Xiaomi Mi A2, amit szintén nemrég teszteltünk, vagy a Xiaomi Redmi Note 6 Pro, ami gyakorlatilag a legjobb középkategóriás telefon jelenleg gyönyörű kijelzővel, jó kamerákkal, kiváló szoftverrel és brutális üzemidővel.

Napidroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
8.2 Tetszett
  • Külső 9
  • Kijelző 9
  • Hardver 9.5
  • Szoftver 8
  • Kamera 7
  • Üzemidő 7.5
  • Ár/érték arány 7.5
  • User Ratings (7 Votes) 5.6
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid