Xiaomi Mi A2 teszt – a második felvonás

0

A Xiaomi Mi A1 hatalmas sikere után természetesen nem maradt el a folytatás, sőt, a Mi A2 mellé egy gyengébb, Lite verzió is érkezett. Mi azonban most az izmosabb alapmodellt vesszük alaposabban is górcső alá.

Doboz, tartozékok

A Redmi telefonok rikító narancssárga dobozával ellentétben a Mi A2 egy kicsit prémiumabb, fehér csomagolásban érkezik, amelynek a tetején a készülék dizájnja és neve látható.

Ez egy hivatalos Global verzió, így a dobozban EU-s töltőfejet, USB-C kábelt, USB-C-jack adaptert, SIM-tűt, valamint némi leírást találunk, és legnagyobb örömünkre egy fekete szilikontokot is mellékeltek, így egyből használatba vehető a mobil anélkül, hogy nagyon aggódnunk kellene az épségéért. Fülhallgatót azonban nem kapunk, és kijelzővédőt sem, a gyári fólia pedig sajnos tele van felirattal, így ezt le kell vennünk.

Külső

A Xiaomi Mi A2 tulajdonképpen a Mi 6X nemzetközi piacra szánt verziója gyári Android One rendszerrel, tehát külsőleg teljesen megegyezik a két mobil, a hazai felhasználóknak azonban talán többet segít, ha azt mondom, hogy a Redmi Note 5-tel is szinte azonos kívülről, csak egy kicsit könnyebb és vékonyabb lett a kisebb aksi miatt.

A tesztalanyunk egész pontosan 158.7 x 75.4 x 7.3 mm-es dimenziókkal és 166 grammos tömeggel rendelkezik. Az előlap nagy részét a méretes, 5.99 colos megjelenítő teszi ki, amit közepesen vékony káva határol, a 18:9-es képarány miatt pedig kicsit nyújtott az egész forma, de ez szinte az összes újabb mobilról elmondható.

A kijelző fölött a szokásos dolgokat találjuk, mint a szelfikamera, a beszédhangszóró, a fény- és közelségérzékelő, valamint az értesítési LED. Utóbbi csak fehéren világít, viszont kapunk egy segédfényt is a szelfizéshez, ami sokaknak jól fog jönni. Az alsó káva teljesen üres, a vezérlőgombok a képernyőn jelennek meg.

A bekapcsoló gomb és a hangerő vezérlője a jobb oldalra került, a minőségük rendben van, nem lötyögnek, és jó a nyomáspontjuk. Bal oldalt pedig a SIM-tálcát találjuk, ami két Nano SIM-et fogad (bővítési lehetőség nincs).

Fentre került az infraport, valamint egy mikrofon, lent pedig az USB-C csatlakozót találjuk a szimpla hangszóró és a beszédmikrofon társaságában. A 3.5 mm-es jack csatlakozót sajnos száműzte a Xiaomi erről a készülékről.

A hátlap fémből készült, és a legfeltűnőbb része a méretes duál kamera, ami kiáll a házból. A két szenzor egy LED villanót fog közre, lentebb pedig láthatunk még egy jól pozicionált ujjlenyomat-olvasót is. A hátlap alsó és felső részén van még 1-1 antennacsík is. de ez mondjuk alig észrevehető.

Összességében a mobil nagyon jól össze van rakva, fogásra masszívnak érződik, nem recseg-ropog sehol. A dizájn kicsit talán unalmas, hiszen ez már a sokadik mobilja a Xiaominak, ami szinte pontosan így néz ki, de nekem személy szerint tetszik, ráadásul ne felejtsük el, hogy ez egy középkategóriás telefon, nem egy csili-vili csúcsmobil. Egyébként a fekete mellett kérhetjük kék vagy arany színben is, amik sokkal divatosabbak.

Kijelző

A Xiaomi Mi A2-ben egy 5.99 colos, 18:9-es, Full HD+ (2160×1080) felbontású IPS kijelzőt találunk, ami teljes mértékben hozza az elvárható szintet.

A színek szépek, a betekintési szögek hibátlanok, és a 403 ppi-s pixelsűrűséggel már kellően éles a kép. A fényerő kicsit felemás, hiszen egész minimálisra le tudjuk venni, ami hatalmas plusz pont, a maximális érték viszont inkább csak átlagos. Persze látszik napfényben is, de azért lehetne kicsit erősebb. Természetesen van automata mód, és szemkímélő opciót is kapunk, ami “Éjszakai mód” néven fut, és csökkenti a kék fény mértékét.

Hardver

A Xiaomi középkategóriás bajnokát a 14 nm-es Snapdragon 660 hajtja, ami igen jó teljesítményt nyújt, köszönhetően a 8 darab Kryo 260 processzormagnak (4×2.2 GHz és 4×1.8 GHz), valamint az Adreno 512 grafikus chipnek. Memória tekintetében három kiszerelés van 4+32GB, 4+64GB és 6+128GB, és mivel nincs bővítési lehetőség, érdemes alaposan átgondolni a választást. Én mondjuk a legkisebb modellt rendeltem, a saját igényeimnek ez is tökéletesen megfelel.

Ahogy az várható egy ilyen hardvertől, a teljesítmény kiváló, szinte mindenre elég. A rendszer pörgős, nem akad, az appok gyorsan betöltenek, és a komolyabb játékok is akadás nélkül futnak.

Adatkapcsolat terén sem lehet komoly panaszunk, kapunk például teljes körű globális LTE támogatást B20-as sávval, van kétsávos Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, valamint GPS is A-GPS, GLONASS és BDS támogatással. Jó hír az infraport megléte, az NFC viszont sajnos kimaradt, de ez nem is meglepő ebben az árkategóriában.

Hívás közben a hangminőség mindkét félnél jó, a szimpla multimédiás hangszóró pedig kifejezetten hangos, minőségre pedig átlagos, nincs vele gond. A 3.5 mm-es jack csatlakozó ugyebár lemaradt, így USB-C fülhallgatóval tudjuk használni a mobilt, vagy a mellékelt átalakító segítségével hagyományos fülesek is csatlakoztathatók. Érdekes, hogy az Apple a félmilliós csúcsmobiljához nem ad ilyen átalakítót, míg a Xiaomi olcsó telefonjánál ez nem maradt ki.

Szoftver

A Xiaomi Mi A2 egy Android One mobil, vagyis teljesen letisztult, gyári Android rendszert kapott, ahogy azt a Google megálmodta. Jelenleg a 8.1 Oreo fut rajta, de természetesen lesz rá Android 9.0 Pie frissítés a jövőben.

A rendszer jellemzőit most nem ismertetném, alapvetően egy kellemes szoftverről van szó, de nyilván teljesen más, mint a MIUI, és kevesebb benne az extra funkció. Íme néhány screenshot:

Amit még meg kell említeni, hogy a rendszer kifejezetten pörgős, akadások nincsenek, egy élmény használni. Ja, és természetesen van 100%-os magyar nyelv is benne.

Kamera

A hardver mellett a kamerákra is rendesen rágyúrt a Xiaomi a Mi A2 megalkotásakor. A hátlapra egy 12MP-es Sony IMX486 főszenzor került 1.25μm-es pixelmérettel és f/1.75-ös apertúrával, amelyet kiegészít egy 20MP-es Sony IMX376 egység szintén f/1.75-ös rekesszel. Utóbbi képes négyesével összevonni a pixeleket, így olyan lesz a végeredmény, mintha hatalmas, 2.0μm-es képpontjaink lennének (1.0µm helyett), és ez igen jól jön gyengébb fényviszonyoknál. A két kamera között manuálisan tudunk váltani Kézi módban, de össze is dolgoznak, ha homályos hátterű portréképet készítünk. A telefotó kamera ezúttal kimaradt, így nincs optikai zoom, helyette inkább az éjszakai fotózásra gyúrt rá a Xiaomi.

A szelfikamera sem lett gyenge papíron, ide ugyanaz 20MP-es Sony IMX376 kamera került pixelösszevonási lehetőséggel, mint a hátlapra, ám ezúttal a rekeszérték f/2.2.

A kamera szoftvere teljesen alap, hiszen gyári Androidról van szó, extrákból viszont nincs hiány. A szokásos opciók mellett, mint a HDR vagy a panoráma, kapunk portrémódot, AI szépítést, éjszakai módot, manuális módot záridő állítási lehetőséggel, és még jó pár egyéb funkciót.

A fázisdetekciós autofókusz szépen teszi a dolgát, gyorsan és pontosan működik, és a képek is egy pillanat alatt elkészülnek.

Az alábbi tesztfotók készültek:

A képek át lettek méretezve, az eredeti fotókat itt találod.

A hardver mellett a Mi A2 kamerákban lett igazán erős, és ez meg is látszik a készült fotókon. Jó fénynél gyönyörűek a színek, részletgazdagok a képek, és a dinamikatartomány is kiváló. Félhomályban sem vérzik el a mobil, és bár a csúcskategóriához nem ér fel, egész sok részlet megmarad, és a képzaj sem vészes. Ha pedig van egy állványunk, akkor manuális módban még jobb végeredményt érhetünk el (a tesztképek kézből készültek, automata módban).

Videót akár 4K felbontásban is rögzíthetünk 30 fps-sel vagy Fulll HD-ben 60 fps-sel, és természetesen van lassított mód is (720p@120fps). A képminőség jó, bőven túlszárnyalja a mobil ilyen téren a hasonló árú telefonokat, a hang pedig átlagos.

A szelfikamera egész egyszerűen brutális. Gyönyörű, részletgazdag fotókat készíthetünk vele, jó a dinamikatartomány, és nem vérzik el rosszabb fényviszonyoknál sem. A portrémód itt is működik (egyetlen kamerával), méghozzá meglepően jól (példa). Nem a szokásos kamu bokeh effektet kapjuk, hanem egy mesterséges intelligenciával támogatott megoldást.

Egy szó mint száz, ha fotózásra, szelfizésre keresel telefont, és szeretnél kijönni bőven 100 ezer forint alatt, akkor ne keress tovább, a Mi A2 tökéletes lesz.

Üzemidő

Az akkumulátor papíron nem túl izmos, hiszen egy 3010 mAh-s telep került a Mi A2-be, ami nem sok jót sejtet. Persze az energiatakarékos hardver és a jól optimalizált rendszer sokat segít, de összességében így sem sikerült átlagosnál jobb üzemidőt kihozni a Mi A2-ből. Persze nem annyira rossz a helyzet, olyan egy-két napot elmegy a mobil egy töltéssel használattól függően, de a Redmi Note 5 kiemelkedő üzemidejétől sajnos messze vagyunk.

A mobil elméletileg támogatja a gyorstöltést, de nekem a saját 5V/2A-es adapterével és egy QC 3.0-s töltővel is szűk két óra alatt sikerült 100%-ra felhúzni az aksit. Ez nem a legsebesebb, de nem is mondható rossznak.

Összegzés, ár

A Xiaomi Mi A2 alapvetően egy nagyon szerethető, és ár/érték arányban kiemelkedően jó mobil, de azért nem lett tökéletes. A legnagyobb pozitívum szerintem az izmos hardver, illetve a kiváló kamerák (elöl és hátul is), de más téren sem kell szégyenkeznie a mobilnak, hiszen szép a kijelzője és a szoftver is gyors, jól optimalizált.

A gyári Android rendszer persze hátrány is lehet annak, aki szereti a MIUI-t, de ez igazából ízlés kérdése. Az üzemidő nem a legjobb, inkább csak átlagos, a kivitel pedig minőségi, de semmi újat nem mutat a Mi A2 külsőleg. Ami még esetleg hátrány lehet, az a jack csatlakozó hiánya, de ez manapság már elég gyakori, illetve NFC sincs, de ez meg nem igazán jellemző a középkategóriában.

A negatívumok egyikét sem mondanám komoly hibának, és ha valakit ezek a dolgok nem zavarnak, akkor egy bitang jó készüléket kap relatíve fillérekért, szóval csak ajánlani tudom a mobilt. Ha pedig kell a MIUI, a jack és a masszívabb aksi, akkor a Redmi Note 5 (vagy az újabb Redmi Note 6 Pro) lehet a neked megfelelő telefon.

Linkek (az aktuális árakat kattintás után láthatod, bármikor változhatnak):

Vámmentes szállítási módok: Priority Line (EU Priority Line és EU Express) a GearBesten és European Direct Mail a Banggoodon. 

Neked hogy tetszik a Mi A2?

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
90% Ajánlott
  • Külső 85 %
  • Kijelző 90 %
  • Hardver 100 %
  • Szoftver 90 %
  • Kamera 100 %
  • Üzemidő 75 %
  • Ár/érték arány 90 %
  • User Ratings (24 Votes) 68 %
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid