A Mi A2 után az olcsóbb modell, vagyis a Xiaomi Mi A2 Lite is megérkezett hozzánk, amit alaposan meg is izzasztottunk. Érdemes elolvasni a tesztet, mert egy igen korrekt mobilról van szó, ami néhány szempontból még jobb is, mint a nem lájtos verzió.
Csomagolás, tartozékok
A nagyobb testvéréhez hasonlóan a Xiaomi Mi A2 Lite is egy letisztult, fehér dobozban érkezik, amelyen a telefon képe látható. A fedelet leemelve egyből a készülék tárul elénk, alatta pedig megtalálhatóak a fontos tartozékok.
A mobilhoz jár egy EU-s töltőfej, egy töltőkábel, egy SIM-tű, némi leírás, illetve egy áttetsző fekete szilikontok. Nem sok, de igazából ez bőven elég, és nagy piros pont jár a tok miatt. A gyári kijelzővédő fólián azonban sajnos sok a felirat, így ezt le kell szednünk használat előtt. Érdemes időben rendelni hozzá.
Külső
Elsőre kézbe fogva az tűnik fel, hogy a viszonylag méretes kijelző ellenére meglepően kompakt lett a Xiaomi Mi A2 Lite, és emiatt nagyon kényelmes a fogása, ráadásul egy kézzel is könnyen használható. Mindez részben a vékony kijelző körüli keretnek, illetve a hosszúkás formának köszönhető. Egész pontosan egyébként 149,3 x 71,7 x 8,75 mm-es dimenziókkal és 178 grammos tömeggel bír a telefon.
Az előlap nagy részét az 5,84 colos megjelenítő teszi ki, ami felül kapott egy szenzorszigetet. Ebben találjuk a frontkamerát, a beszédhangszórót, valamint a fény- és közelségérzékelő szenzorokat. Az alsó káva sem lett túlzottan vastag egy középkategóriás telefonhoz képest, és egyébként itt található a fehér értesítési LED.
A bekapcsoló és hangerő gombok jobb oldalra kerültek, a minőségük teljesen rendben van, nem lötyögnek, és jó a nyomáspontjuk, bal oldalt pedig a SIM-tálca helyezkedik el, amiben – dobpergés – három darab kártyahely is van. Egyszerre tehetünk a mobilba két nano SIM-et és egy microSD kártyát mindenféle kompromisszum nélkül.
A Xiaomi Mi A2 Lite tetején találunk egy infraportot, egy mikrofont, valamint egy hagyományos jack csatlakozót (hurrá!), alulra pedig egy szimpla hangszóró, egy második mikrofon, és egy normál microUSB port került.
A kerethez hasonlóan a hátlap is fémből van, és a matt kivitel miatt nem túlzottan gyűjti az ujjlenyomatokat. A kamerák elrendezése a szokásos, kétszenzoros megoldást kapunk LED segédfénnyel a bal felső sarokban, az ujjlenyomat-olvasó pedig kicsit lentebb került.
Kijelző
A Xiaomi Mi A2 Lite egy 5,84 colos, 19:9-es, 2280×1080 pixeles IPS képernyővel bír, amibe nem igazán lehet belekötni. Szépek a színek, tökéletesek a betekintési szögek, és meglehetősen éles a kép (432 ppi képpontsűrűség).
A fényerőt kellően alacsonyra lehet venni, így este sem lesz zavaró a mobilozás, ráadásul van szemkímélő mód kékfény szűrővel. A maximális fényerő pedig az 500 nitet is elérheti, így napsütésben is jól látható marad a kijelző. Természetesen van automata mód, és egy jópofa opció a “színek invertálása”, ami a fentről lehúzható gyorsmenüben kapcsolható be, és a fehér háttereket sötétre, a szöveget pedig világosra módosítja.
Hardver
A Xiaomi Mi A2 Lite-ot sok más középkategóriás mobilhoz hasonlóan a 14 nanométeres technológiával készült Snapdragon 625 hajtja, ami egy népszerű chipset 8 darab Cortex-A53-as processzormaggal és egy Adreno 506 GPU-val. Memória és tárhely tekintetében háromféle kiszerelés van, 3+32 GB, 4+32 GB, valamint 4+64 GB, és szerencsére a bővítési lehetőség adott.
A hardver bár nem a legerősebb, azért szégyenkeznie sem kell, hétköznapi felhasználásra tökéletesen elég. A rendszer kifejezetten pörgős, akadás vagy lassulás nem tapasztalható, és a legtöbb játék is szépen elfut a Mi A2 Lite-on.
Adatkapcsolati téren is rendben van a mobil, minden fontosabb szabványt megkapunk. Jó hír, hogy ez egy nemzetközi piacra szánt (Global) modell, így nem maradt ki a B20-as LTE támogatás (Cat. 4-es sebesség, vagyis 150/50 Mbps). Van továbbá WiFi 802.11b/g/n (2.4 és 5 GHz), Bluetooth 4.2, infraport, FM rádió, és a GPS is remekül működik, gyorsan és pontosan megtalálja a pozíciót. NFC természetesen nincs, ez a drágább telefonok kiváltsága.
A hangminőséget rendben találtam telefonálás közben, a mono multimédiás hangszóró pedig teljesen átlagos, ebben az árkategóriában azért nem várható kiemelkedő hangzás.
Szoftver
A Xiaomi Mi A2 Lite egy Android One mobil, vagyis teljesen letisztult, gyári Android szoftvert kapott. Jelenleg a 8.1 Oreo fut rajta, de természetesen lesz rá Android 9.0 Pie frissítés a jövőben.
A rendszer jellemzőit most nem ismertetném, alapvetően egy kellemes felületről van szó, de nyilván teljesen más, mint a MIUI, és kevesebb benne az extra funkció. Íme néhány screenshot:
Amit még meg kell említeni, hogy a szoftver kifejezetten pörgős, akadások nincsenek, nagyon jó használni. Ja, és természetesen van 100%-os magyar nyelv is benne.
Kamera
Manapság már sokszor középkategóriás telefonokba is elég korrekt kamerát szerelnek, és szerencsére a Mi A2 Lite is ide tartozik. A hátlapra egy 12+5 MP-es duál megoldás került f/2.2-es rekeszértékkel és fázisdetekciós autofókusszal, az előlapon pedig egy 5 MP-es, f/2.0-s egységet találunk.
A kamera szoftvere teljesen alap, hiszen gyári Androidról van szó, extrákból viszont nincs hiány. A szokásos opciók mellett, mint a HDR vagy a panoráma, kapunk portrémódot, éjszakai módot és pár egyéb funkciót.
Az alábbi tesztfotók készültek:
A képek át lettek méretezve, az eredeti fotókat itt találod.
Nappal a Mi A2 Lite kamerája korrektül teljesít, és bár teljes nagyításnál már előjönnek a tökéletlenségek, azért összességében megfelelő minőséget kapunk. Éjszaka már elvesznek a részletek, és könnyen be is mozdul a kép, ha nem tartjuk stabilan a telefont, de azért ilyenkor sem vérzik el teljesen a kamera. A drágább mobilokkal nyilván nem veheti fel a versenyt a Mi A2 Lite kamerája, de abszolút használható, alkalmi fotózásra teljesen megfelel.
Videót Full HD-ben rögzíthetünk 30fps-sel, a minősége szerintem rendben van, de ennyi pénzért azért nem érdemes túlzottan sokat várni. A szelfikamera szintén vállalható, nincs vele gond, hozza a középkategória átlagát.
Üzemidő
A Xiaomi Mi A2 Lite egyik nagy előnye, hogy nem spóroltak az aksival, egy igen korrekt, 4000 mAh-s telepet kapott a telefon. Érdekes módon az üzemidő nem éri el a szintén ekkora akkuval ellátott Redmi Note 5 szintjét, de így is bőven átlag feletti az eredmény. Közepes használattal gond nélkül elmegy a mobil 2-3 napot, a 1 nap pedig még komolyabb nyúzással is meg szokott lenni.
A gyári 5V/2A-es töltővel olyan 2 óra alatt húzható fel 100%-ra az aksi, és bár komolyabb gyorstöltési szabványt nem kapunk, a jó üzemidő és a kifejezetten olcsó ár bőven kárpótol minket.
Összegzés, ár
A Xiaomi Mi A2 Lite simán ott van a legjobb 50 ezer Ft alatti telefonok között, és a legnagyobb ellenfelei is Xiaomi telefonok. A Mi A2 Lite azonban kiemelkedik a kompakt méretével, és a meglehetősen jó kijelző/előlap arányával. A képernyő egyébként gyönyörű, a hardver teljesen rendben van, a szoftver gördülékeny, és az üzemidő is átlag feletti.
A kamerák átlagosak, de azért használhatóak, így inkább csak apróbb hiányosságokat lehet említeni. Talán egy komolyabb gyorstöltés még elment volna, és egy nagyobb felbontású szelfikamera, meg USB-C port, de ezek nélkül azért simán meg lehet lenni. A Mi A2 tehát szinte bárkinek jó választás lehet, aki ebben az árkategóriában keresgél.
Hozzánk ezúttal a LightInTheBox jóvoltából érkezett a telefon, ahol most épp akciós a 4+32 GB-os Global verzió. Az ára 156 dollár, és ingyenes rá a vámmentes Priority Line szállítás, így 45.000 Ft körül kijön a mobil.
Alternatívaként érdemes megnézni a nagyobb méretű Redmi Note 6 Prót vagy a szintén méretesebb Mi A2-t,, bár ez utóbbin már nincs jack csatlakozó, és az üzemidő is gyengébb. Ha pedig mindenképpen kompakt telefont szeretnél, akkor a sima Redmi 6 jöhet még szóba.
Neked hogy tetszik a Mi A2 Lite?
-
Külső
-
Kijelző
-
Hardver
-
Szoftver
-
Kamera
-
Üzemidő
-
Ár/érték arány