Xiaomi Mi Note 10 teszt – a 108 megapixeles kamerabajnok!

0

A Xiaomi Mi Note 10 még december elején érkezett meg hozzánk, így már nagyjából két hónapja nyúzzuk, és most végre összeszedtük a főbb tapasztalatainkat vele. Nézzük, mit kell tudni a kínai gyártó 108 megapixeles mobiljáról!

Doboz, tartozékok

A Mi Note 10 egy egyszerű, minimalista fekete dobozban érkezik, és mivel ez már egy hivatalos nemzetközi verziós modell, így normál angol feliratokat találunk rajta, semmi kínai írásjel.

A Mi Note 10-hez jár egy 30W-os, EU szabványos gyorstöltő fej, egy USB-C töltő- és adatkábel, egy SIM-tű, egy átlátszó szilikon tok, valamint némi leírás. Kijelzővédő fóliáról magunknak kell gondoskodni.

Külső

A Xiaomi Mi Note 10 dizájnja sokban hasonlít a Huawei P30 Próra, de ez egyáltalán nem baj, hiszen gyönyörű telefon lett. Hozzánk a gyöngyfehér változat érkezett, a képek magukért beszélnek:

A mobil nem lett túlzottan könnyű (208 gramm), és vékonynak sem mondható (9,7 mm a kameránál), de az óriási akkumulátor miatt ez teljesen érthető, a lekerekítésekkel pedig így sem érződik ormótlannak. Egy kézbeillő, kényelmes fogású telefonról van szó. A kijelző egyébként hatalmas, 6,47 colos, de kifejezetten vékonyak a kávái, mindössze egy apró, csepp alakú notch lóg be a képbe, ami számomra egyáltalán nem volt zavaró, gyorsan meg lehet szokni.

A panel hajlított, ez eléggé megosztó, túlzottan hasznosnak nem mondanám, viszont azt tény, hogy rettentően jól néz ki. Az előlapon egyébként nem is találunk ezen kívül sok mindent, van még egy kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó, valamint a felső káván a kamera fölött egy vékony, alig látható nyílás a beszédhangszórónak. Az értesítési LED ezúttal kimaradt, de az Always On funkció tökéletesen kárpótol érte.

A fém keret bal oldalt teljesen üres, jobbra pedig a bekapcsoló gomb és a hangerőszabályozó került. A gombok is fémből vannak, maximálisan minőségiek, nem lötyögnek, és a nyomáspontjuk is jó.

Fentre került egy infraport és egy mikrofon, alul pedig a multimédiás hangszórót, egy másik mikrofont, az USB-C portot és a jack csatlakozót találjuk, utóbbi hatalmas előny, hiszen az ilyen prémium telefonokon már ritkaság a hagyományos hangkimenet.

A színjátszós hátlap ékessége az óriási kamerarendszer, ami összesen 5 szenzorból és 4 LED villanóból áll. A sajtóképeken feltűnőek voltak, hogy maguk az érzékelők is nagyok, és sokan azt hitték, hogy ez a valóságban nem lesz ennyire látványos, de jelenthetem, hogy nem csalnak a képek, valóban hatalmasak a kamerák. Olyannyira, hogy az 1/1,33 colos (108 MP-es) főszenzor az eddigi legnagyobb, amit okostelefonba szereltek (nem csak felbontásra, hanem fizikai méretre is).

A hátlap minden oldalról lekerekített, így nagyon kényelmes a telefont kézbe venni, és sokkal vékonyabbnak látszik, mint a valóságban. Az összeszerelési minőségre és az anyaghasználatra nem lehet panaszunk, nagyon egyben van a Xiaomi Mi Note 10, nem recseg-ropog, egy igazi prémium készülék.

Kijelző

A megjelenítésért egy 6,47 colos hajlított AMOLED kijelző felel, ami gyakorlatilag minden téren megfelel a mai elvárásoknak. Gyönyörűek a színei, a fekete igazi sötét fekete, a betekintési szögek szinte tökéletesek, és a képpontsűrűséggel sincs gond. A Full HD+ (2340×1080) felbontással 398 ppi-t kapunk, vagyis kellően éles a kép, a fényerő pedig akár 600 nit is lehet a gyári adatok szerint, és ennek megfelelően nincs is gond a napfényben való láthatósággal.

Említést érdemel még a HDR 10 támogatás, ami a megfelelő tartalmak esetén kiemelkedően nagy dinamikatartományt jelent, a TÜV Rheinland tanúsítvány pedig arra utal, hogy gondoltak a szem védelmére is. A küldő behatások ellen Gorilla Glass 5 védi a panelt, ami nagyon jó dolog, de azért ez önmagában nem garancia semmire, érdemes valamilyen védőfóliával/üveggel használni.

A kijelzőben találjuk az optikai ujjlenyomat-olvasót is, ami fény segítségével azonosítja a használót. Ez az esetek többségében gyorsan és pontosan működik, durván fél másodperc alatt felold a telefon. Az érzékelő felület mondjuk lehetne nagyobb is, de ne legyünk telhetetlenek, azért jól használható így is.

Hardver

A Xiaomi Mi Note 10-et a Snapdragon 730G hajtja, ami egy modern, 8 nm-es, felső-középkategóriás “gamer” lapka 8 magos processzorral (2xA76@2,2Ghz és 6xA55@1,8Ghz), illetve Adreno 618 grafikus chippel. A készülék megjelenésekor sokan elégedetlenkedtek, amiért nem csúcshardvert kapott, de azért azt tudni kell, hogy a 730G is komoly teljesítményre képes. RAM-ból egyébként 6 GB került az alap modellbe, ez LPDDR4 típusú, míg a belső tárhely 128 GB-os, és bővítési lehetőség sajnos nincs.

A rendszer sebességére egy rossz szavunk sem lehet, nagyon pörgős a készülék, akadások nincsenek, és a komolyabb alkalmazások, játékok futtatása esetén sem kell kompromisszumot kötnünk, minden simán fut. A hardver korlátait leginkább fotózásnál vehetjük észre, de nem a képek minőségében, hanem abban, hogy várni kell néhány másodpercet, mire az elkészült fotó feldolgozásra kerül, és megtekinthető lesz. (Egyébként egyáltalán nem biztos, hogy ez hardveres probléma, lehet szoftveres is.)

Adatkapcsolat terén jól el vagyunk látva, kezdve a teljes körű 4G támogatással, ami mindkét SIM foglalatra vonatkozik, és természetesen a B20-as sávot is ismeri a mobil, így a vidéken élőknek sem lesz gondjuk. Van továbbá kétsávos Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5., valamint GPS is A-GPS, GLONASS és BDS támogatással. Jó hír az infraport megléte, és az NFC sem maradt ki, így akár mobilfizetésre is használható a Mi Note 10.

Hívás közben a hangminőség mindkét félnél jó, a szimpla multimédiás hangszóró pedig teljesen átlagos. Teszi a dolgát, de komoly minőségre azért ne számítsunk.

Szoftver

A telefon Android 9.0-ra épülő MIUI 11 rendszerrel érkezik, vagyis a felület a legújabb, de az Android verzió nem. Ez igazából egyáltalán nem gond, észre sem venni a különbséget, és biztosak lehetünk benne, hogy a Mi Note 10-et még sokáig támogatni fogja a Xiaomi, most is jönnek rá gyakran a frissítések.

A szoftver természetesen tud magyarul, nincs semmiféle nyelvi vagy regionális gond, ez már egy európai piacra szánt modell. Magáról a felületről nem érdemes hosszan értekezni, szép, letisztult, modern dizájnt kapunk, és extra funkciókból sincs hiány, nagyon okos a MIUI.

Van többek között rendszerszintű sötét mód, kiváló gesztusvezérlés, egykezes mód, számos energiatakarékossági opció és Always-On kijelző is, ami sokféleképpen testreszabható.

Kamera

Bár más téren sem igazán van szégyenkezni valója a Mi Note 10-nek, azért egyértelmű, hogy kamerákban a legerősebb a mobil, erre hegyezte ki a Xiaomi.

A hátlapra nem kevesebb, mint 5 teljes értékű szenzor került, és köztük van egy 108 MP-es Samsung érzékelő is, ami elsőként ebben a telefonban volt elérhető. Íme a teljes hátlapi felhozatal:

  • Nagyméretű, 1/1,33″-os 108 MP-es Samsung ISOCELL Bright HMX szenzor f/1,69 rekeszértékkel, négytengelyű OIS-szel, 4 az 1-ben pixelösszevonással (1,6μm, 27 MP)
  • 5 MP-es ultra telefotó lencse 5x-ös optikai és 10x-es hibrid zoommal, négytengelyű OIS-szel, f/2,0 rekeszértékkel
  • 12 MP-es telefotó kamera 2x-es optikai zoommal, 1,4μm nagyméretű pixelekkel portréfotókhoz
  • 20 MP-es, 117 fokos ultraszéles látószögű kamera f/2,2-es rekeszértékkel
  • 2 MP-es makró kamera 2 és 10 cm közötti távolságról való fotózáshoz, szupermakró képesség 1,5 cm-ről

Az előlapi 32 MP-es kamera sem semmi, ez f/2-es rekesszel bír, és szintén képes 4 az 1-ben pixelösszevonásra (1,6μm, 8 MP).

A kamera menüje a megszokott, más MIUI rendszerű telefonokon is hasonló, annyi a különbség, hogy itt az 5 kamera miatt több opció érhető el. Természetesen vannak gyors beállítások fent (vaku, HDR, AI, effektek), a további lehetőségekre kattintva pedig egyéb hasznos dolgokat találunk, elérhető innen például a Google Lens.

A lenti pöttyökkel tudunk a kamerák között váltani (makró, ultraszéles, 1x, 2x, 5x), alattuk pedig a kameramódok vannak, például a videó, a lassított videó, a normál fotó, a 108 MP-es mód, a portré, az éjszakai, a panoráma vagy a Pro mód.

Fotózáskor a képek alapvetően gyorsan elkészülnek, kattintás után szinte azonnal megtörténik az exponálás, egyedül akkor futunk bele lassúságba, ha rögtön meg is akarjuk nézni az eredményt. Ilyenkor várni kell kicsit, amíg megtörténik a feldolgozás (később már nem jelent gondot a képek megtekintése).

Most pedig nézzünk pár tesztfotót! Az alábbiak a fő kamerával készültek, lentebb lesz a többire is példa.

Az összes kép át lett méretezve, itt találod az eredeti fotókat (figyeld a fájlneveket, vegyesen vannak az egyes kamerákkal készült képek).

Kezdjük a fő kamerával, ami bár 108 MP-es, de alapértelmezetten összevonja négyesével a képpontokat, így 27 MP-es fotókat lő. A minőség kifejezetten jó, általában részletgazdag az eredmény szép színekkel és magas dinamikatartománnyal. Ami még érdekes, hogy a nagyméretű szenzor miatt bizonyos esetekben valódi optikai bokeh effektet kapunk, vagyis elhomályosodik a háttér, hasonlóan a DSLR kamerákhoz, ez nagyon látványos tud lenni. A kamera éjszaka sem mond csődöt, viszonylag alacsony zajjal és kellően sok részlettel számolhatunk, ezért is jár a piros pont. Kisebb képhibák persze előfordulnak, a fotók szélei általában már kevésbé élesek, és néha a kromatikus aberráció is megjelenik, de ezek egyáltalán nem feltűnőek.

Ha valaki nagyon szeretné, akkor tudunk valós 108 MP-es fotókat is lőni a Mi Note 10-zel, de ehhez nagyon kedvező fényviszonyokra van szükség a korrekt végeredményhez. Persze ha minden jól sikerül, akkor teljes nagyításnál nyerünk egy kis extra részletességet, tehát nem interpolációval érik el a nagy felbontást, valóban rendelkezésre áll ennyi pixel, viszont nem erre találták ki ezt a kamerát. Arról nem is beszélve, hogy nagyon megnő a fájlméret, általában 20 MB fölött lesznek a fotók.

27 MP-es vs 108 MP-es fotó kinagyítva

A plusz szenzorok nagyon jók, valóban hasznosak, sok új lehetőséget nyitnak meg, tehát egyáltalán nem fölösleges az 5 kamera. Az ultraszéles látószög jól jöhet például belső terek, nagy épületek vagy tájak fotózásakor. Mindenkinek ismerős az érzés, amikor valami nem fér be a képbe, hátrébb kellene menni, de nem tudunk. Ilyen esetekben ez hatalmas segítség. Bár minőségre elmarad a fő kamerától, azért egyáltalán nem teljesít rosszul, jó fényviszonyoknál szép fotókat lő. Íme egy látványos példa:

Ez pedig a fenti kép 10x zoommal, szinte hihetetlen:

10x telefotó

A zoom egyszerűen brutális. Kapunk ugyebár egy 2x-es optikát, ami egyrészt átmenetet képez az 1x és az 5x lencsék között, másrészt ez dolgozik portré módban, mert remek perspektívát nyújt. Az 5x telefotó kameránál már van egy kis trükközés, mert a valódi nagyítás csak 3,7x-es lenne, a többit úgy oldották meg, hogy az eredetileg 8 MP-es szenzorból csak 5 MP-nyi részt használnak, ezt aztán interpolálják 8 MP-re, és így jön ki a hirdetett 5-szörös optikai zoom. Ez így leírva talán nem hangzik annyira jól, pedig a végeredmény elképesztő, a Mi Note 10 agyonveri más készülékek 2-3-szoros telefotó kameráját, elég csak a fenti példát megnézni, vagy akár ezt az alsót (ne feledd, teljes méretű képek ezen a linken):

Az alap optikai zoom tehát 5-szörös, de van lehetőség 10, vagy akár 50-szeres hibrid nagyításra is. Viszont az 5-10x az, ami még jól használható, élvezhető képed ad, feljebb nem igazán érdemes menni, mert az már teljesen digitális nagyítás, ami megtehető utólag is számítógépen vagy mobilon. Amit még mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy remek szolgálatot tesz az optikai képstabilizátor a telefotó kameránál, simán tudunk kézből is éles képeket lőni. Az pedig egészen meglepett, hogy éjszaka sem vérzik el teljesen a szenzor, egész vállalható zoomolt képeket lehet lőni akár kevesebb fénynél is (persze a minőség nyilván meg sem közelíti a fő kamerát). Az alábbi például 5-szörös zoommal készült:

5x telefotó

További példák a telefotó kamerára (5-10x):

5x telefotó

5x telefotó

10x telefotó

Nem esett még szó a makró kameráról, ami talán a legkevésbé hasznos az öt közül. Néha jól jöhet, mert nagyon közelről, akár másfél centiről is tud fókuszálni, viszont maga a szenzor nem túl ütős, és a 2 MP-es felbontás eléggé behatárolja a használhatóságot. Teljesen fölöslegesnek persze azért nem mondanám, határozottan jobb, mint sok kínai telefon kamu mélységszenzora.

Videókat készíthetünk 4K-ban 30 fps-sel egész jó minőségben, és természetesen van lassítás is, 1080p-ben akár 240 fps-sel, 720p-ben pedig akár 960 fps-sel. Mozgóképeknél is jó szolgálatot tesz az optikai képstabilizátor, azért viszont kicsit kár, hogy felvétel közben nem lehet váltani a kameralencsék között, amivel elindítod, az marad végig. A 32 MP-es szelfikamera pedig simán hozza a várakozásokat, nagyon szép, részletes fotókat lő, és a portré mód itt is remekül működik.

Összességében elmondható, hogy bár nem lett tökéletes a Mi Note 10 kamerája, és talán nem is a legjobb a piacon, de határozottan ott van az élvonalban, és sokoldalúságban abszolút kiemelkedő. A címben említett “kamerabajnok” jelző pedig megállja a helyét, ha azt nézzük, hogy milyen áron tudja a telefon a már említett dolgokat. Nagyon kevés hasonló kamerás képességekkel rendelkező készülék van, és ezek 300 ezer Ft környékén szoktak kezdődni, a Xiaomi telefonja pedig ennek felébe kerül. Ha tehát valakinek fontos a fotózás, és nem akarja egy csúcsmobil árát kifizetni, akkor valószínűleg nem lőhet nagyon mellé a Mi Note 10-zel.

Üzemidő

A Xiaomi Mi Note 10-et egy nagyméretű, 5260 mAh-s akkumulátorral látták el, aminél nagyobbat nem is kívánhatnánk. Ez még az a méret, amivel nem lesz a mobil egy féltégla, de azért bőven átlag fölötti. Az üzemidő ennek megfelelően korrekt, bár nem annyira kiemelkedő, mint vártuk. Persze panaszra nem lehet okunk, még erősebb nyúzással is kihúzta nálam 1-1,5 napot, átlagos használat mellett pedig elég 2-2,5 naponta tölteni. Az Always On kijelző egyébként folyamatosan be volt kapcsolva a teszt során, folyamatos YouTube-videózással pedig egy óra alatt 11%-ot merült a masina közepes fényerőn.

A nagy aksihoz jól jön a gyors töltés, és a Xiaomi szerencsére nem hagyta ki ezt sem, egy 30W-os megoldást támogat a mobil, ami a jobbak közül való. Ezzel 65-70 perc alatt 0-ról 100%-ra húzható a méretes telep. A vezeték nélküli töltés viszont sajnos kimaradt.

Xiaomi Mi Note 10 összegzés, ár

A tesztalanyunk kétségtelenül drágább egy kicsit, mint amit a Xiaomitól megszokhattunk, főleg ha azt vesszük alapul, hogy nem csúcshardver dolgozik benne. Ez persze nem egy jogos ellenérv, hiszen minden más téren kiemelkedik a készülék, és ott a helye a legjobbak között. Fotózás terén pedig konkrétan az egyik legjobb, felveszi a versenyt a 300+ ezres készülékekkel is, sőt, némelyiket látványosan alázza.

Igazából nagyon kevés dologba lehet belekötni, de természetesen ez sem lett egy tökéletes telefon. Amit esetleg negatívumként említeni lehet, az a vezeték nélküli töltés, a tárhelybővítési lehetőség és az IP védelem hiánya, illetve a fotók feldolgozásának lassúsága. A Mi Note 10 a 150 ezer Ft körüli árával szerintünk egy jó vétel, és a kicsit drágább Pro verzión is érdemes lehet elgondolkozni.

Hozzánk a GearBest jóvoltából érkezett a mobil, íme a vásárlási lehetőségek:

  • A Xiaomi Mi Note 10GBXMNT10BF kuponkóddal most 449,99 dollárért (~139 ezer Ft) rendelhető a GearBest oldalán ingyenes vámmentes Priority Line szállítással, mindhárom színben. Részletek és vásárlás ezen a linken.
  • Kérhető EU raktárból is (csak fekete szín), itt a GBXMNTFR01 kuponnal szintén 449,99$-ra csökken az ár, de a szállítás még kb. 33 dollárba kerül (cserébe pár nap alatt megkapod). Részletek és vásárlás ezen a linken.
  • Már kapható a Xiaomi Mi Note 10 Pro is, ami 6 helyett 8 GB RAM-mal, 128 helyett 256 GB tárhellyel, és spéci, 8-tagú hátlapi kameralencsével jön. Ez is akciós, a GBNT10PRO1 kuponkóddal 549,99 dollárért (~170 ezer Ft) vihető ingyenes vámmentes Priority Line szállítással, mindhárom színben. Részletek és vásárlás ezen a linken.

 

Megjegyzések: az összes felsorolt modell hivatalos Global verziós, vagyis van bennük magyar nyelv, és teljes körű 4G támogatással bírnak. A kupont a rendelés során, a véglegesítés előtt lehet beírni. Az árak biztosítás nélkül értendők, ezt alapból hozzáadja a rendszer, de ki lehet kapcsolni, ha valaki nem kéri. Vám- és áfamentes szállítás: Priority Line (a rendelési oldalon már Netherlands Registered(PDM) vagy EU priority Line(DPD) látszik, mindkettő működik). Külföldi oldalakon mindig PayPallel érdemes fizetni, ez extra védelmet nyújt. 

Nem vásároltál még a GearBest-en? Itt találsz magyar rendelési útmutatót.

A vámmentes szállításról itt olvashatsz további infókat.

Ha pedig a garancia érdekel, akkor ezt a cikket olvasd el.

NapiDroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid