(Xiaomi) Redmi 10 teszt – Ugorj szintet

0

A Redmi 10 augusztus végén, különösebb felhajtás nélkül kerül a piacra. Pedig ebben a mobilban debütált egy vadonatúj processzor, valamint a Samsung legújabb, 50 megapixeles kameraszenzora is. Ezen felül van itt még 90 Hz-es kijelző, sztereó hangszórók, 3,5mm-es fejhallgató-csatlakozó, FM-rádió, NFC, infra, dedikált microSD-kártyahely, tiszteséges méretű akkumulátor, mindez szemtelenül alacsony áron.

  • Frissítés 2021.12.02! A Xiaomi Redmi 10 most a BG6cf281 kuponkód felhasználásával 198.40 dollár, ez nagyságrendileg 64 ezer forintnak felel meg. Ez az ár már tartalmazza a biztosítás, valamint a vám- és áfamentes EU Priority Line szállítás költségét.

Bevezető, tartozékok

A Redmi 10 méltó utódnak tűnik, hiszen több ponton is szintet ugrott közvetlen elődjéhez, a Redmi 9-hez képest. Pár milliméterrel kisebb, illetve könnyebb lett, jobb a lapkakészlet, alapból több RAM, magasabb frissítési rátát nyújtó kijelző és komolyabb kamera is jellemzi az újdonságot.

A fentebb írt tulajdonságok nagyon ígéretesnek tűnnek, nézzük is meg, hogy mit tartogat számunkra a telefon doboza. A sztenderd pakkban ugyanúgy megkapjuk a 22 wattos hálózati adaptert, a Type-C kábelt, a SIM-tűt, a szilikon tokot és persze a felesleges papírárut. A kijelzőre előre felhelyezett védőfólia ezúttal is dicséretet érdemel.

Külső, kijelző

A Redmi 10 egyértelműen a Redmi Note 10 sorozattól örökölte a dizájnt. A keret és a hátlap formája, a kameramodul megjelenése, valamint elhelyezése közötti párhuzam tagadhatatlan. Szokás szerint a Redmi 10 teljesen műanyagból készült, ez a hátlapra is vonatkozik, ami a 3D-s üveg megjelenését imitálja. A 161,95 x 75,53 x 8,92 milliméteres dimenziókkal és 181 grammos tömeggel rendelkező versenyzőnket patent összeszerelés és jó fogásérzet jellemzi. Az IP védelem hiánya nem meglepő, de azért egy ,,Splash-proof”, azaz cseppálló minősítés beleférhetett volna a költségvetésbe.

A jobb oldalon a hangerő szabályozó és a bekapcsoló gombpáros a főszereplő. Az utóbbi gomb a 10/10-es találati aránnyal dolgozó, ujjlenyomat-érzékelő szerepét is betölti. A biometrikus azonosítóhoz kiegészítő funkciók is rendelhetők, mint például dupla koppintásra a zseblámpa bekapcsolása. Alternatív megoldásként 2D-s arcfelismerést is használhatunk a készülék feloldásához.

A baloldalon magányosan árválkodó SIM tálcába két nanoSIM-et és egy microSD kártyát is bepasszírozhatunk, tehát tárhely bővítés esetén sem kell lemondanunk a dual SIM nyújtotta előnyökről.

Lent középen az USB Type-C port, jobbra tőle a hangszóró, balra pedig a mikrofonnyílás található. A telefon felső élén a 3,5 mm-es jack csatlakozó és személyes kedvencem, az infraport – két olyan dolog, aminek 2021-ben örülünk –, a zajcsökkentéshez használt másodlagos mikrofon, valamint a sztereó hangzás érdekében egy másik zajkeltő lakik.

A színátmenetes hátlap kifejezetten jól néz ki, de karcolódásra hajlamos, és az újlenyomatokat is szépen gyűjti. A kamerasziget az aktuális divatirányzatnak megfelelően enyhén túlhangsúlyozott, tok nélkül billeg a telefon az asztalon.

Az értesítési LED hiánya, a központilag elhelyezett kameralyuk, vagyis a DotDisplay, és a hangsúlyosabb alsó káva teljesen megszokott az új generációs Redmi családban. A Gorilla Glass 3 üveg védelemmel ellátott, 6,5 hüvelykes IPS LCD panel 2400 x 1080 képpontos felbontást, 20:9-es képarányt és 90 Hz-es, dinamikusan változó képfrissítést kínál.

Az előd legnagyobb kritikája a kijelző minősége, pontosabban a panel fényereje és a betekintési szög stabilitása volt. A Redmi 10-nél érezhető előrelépés történt ez ügyben, ami kellemesebbé teszi a kültéri használatot. A megszokott kontraszt- és színhőmérséklet beállítási lehetőségek mellett az olvasás és sötét mód is elérhető. Ahogyan a Widevine 1. szintű tanúsítvány is, így Full HD-ben nézhetjük a streaming tartalmakat a Netflixen.

Hardver, szoftver

A Redmi 10 gépházában debütált egy vadonatúj processzor, a MediaTek Helio G88. Ez igazából a Redmi Note 9-ben dolgozó G85 leporolt verziója. Ugyanaz a két 2 GHz-es Cortex-A75, valamint hat energiahatékony 1,8 GHz-es Cortex-A55 processzormag ketyeg a konstrukcióban. Az egyaránt 12 nanométeres csíkszélességen gyártott processzorok teljesítménye értelemszerűen azonos. Az előző generációhoz képest annyi az eltérés, hogy a Helio G88 támogatja a 90 Hz-es kijelzőket legfeljebb 1080p+ felbontásig, az elsődleges kamera felbontása lehet 64 megapixel, és a dupla 4G VoLTE ismerete is adott.

Az IGP szerepét ismét a Mali-G52 MP2 tölti be és ugyanúgy 1 GHz-en pörög. Az új lapkakészlet megkapta a HyperEngine 2.0 Lite technologiát, ami a MediaTek komplex csomagja a játékosok számára.

A készülék többféle memória-konfigurációval is megtalálható – 4GB/64GB, 4GB/128GB és 6GB/128GB-os verzió is választható. A belső tárhely eMMC 5.1 típusú, ami microSD kártyával tovább bővíthető.

A Redmi 10 – akárcsak az összes elődje -, az alap dolgokra, mint a közösségi média, a szörfözés, a navigáció és a média élvezete, teljesen elegendő teljesítményt nyújt. Az egyszerű 3D-s játékok zökkenőmentesen futnak és a 4 GB RAM is elegendő egy kellemes szintű multitaskinghoz. Itt-ott észrevehető néhány kisebb lassulás és akadozás, de ez várható ezen az árszinten.

Szoftveres részről Android 11 jár, MIUI 12.5-ös köntösbe bújtatva. Érezhető és nem kamu a gyáriak ígérete, miszerint az operációs rendszer 25%-kal kevesebb energiát fogyaszt, a háttérmemória-használat pedig 35%-kal csökkent a MIUI 12-höz képest. Az alaposan átszabott zöld robotos rendszer rengeteg beállítást és testreszabási lehetőséget kínál.

Felbukkanó reklámokkal találkozhatunk használat közben egyes gyári appokban, de ezek könnyedén száműzhetők. A Xiaomi saját alkalmazásai, mint az FM-rádió, a Számológép, a Képernyővideó-felvevő, a Szkenner, az Iránytű, a Mi Távirányító, a Fájlkezelő, az Időjárás, a Jegyzetek, a Galéria vagy a Zene hasznos kiegészítői a gyártó saját rendszerének.

Kamerák, multimédia

Kétségtelen, hogy a fő kamera az egyik legnagyobb frissítés, amit az idei Redmi 10 kínálhat az elődéihez képest. Az 50 megapixeles, f/1,8-as rekeszértékkel rendelkező szenzor gyártójáról a terméklap nem tesz említést, de nagy valószínűséggel egy Samsung S5KJN1 szenzorról van szó, amit eddig még sehol nem használtak. Van még egy 8 megapixeles ultraszéles látószögű kamera f/2,2 rekesznyílással, 120°-os látószöggel, valamint egy makrókamera és egy portrékamera egyaránt 2 megapixeles felbontással.

Az előlapon ugyanaz a 8 megapixeles kamera található a szelfik számára, mint a kilences Redmiben. Videózni maximum Full HD felbontásban, 30 képkocka/másodperc sebességgel lehetséges. Sajnos nincs képstabilizátor, így felvételek kicsit remegősek, a hangminőség viszont jó.

Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban.

A fő kamerával készített képeknél finomabbak a részletek és kevésbé zajosak a képek, mint a korábbi 48 megapixeles érzékelőknél. A színvisszaadás megfelelő, ugyanakkor a kontraszt és a dinamika a felvételeken hagy némi kívánnivalót, de a végeredmény így is egészen jó.

50 megapixeles módban több részletet kapunk, de a képek zajosodnak és a dinamikatartomány jócskán lecsökken, hiszen 50MP módban nincs HDR.

Annak ellenére, hogy a telefonnak nincs dedikált zoomkamerája, a szoftver kétszeres zoom felvételt tesz lehetővé. A 2x-es nagyítású képek teljesen vállalhatók.

Az ultraszéles kamera az árkategóriában meglepően jó képeket ad, bár természetesen együtt kell élni olyan korlátokkal, mint a fix fókusz és a gyenge teljesítmény korlátozott fényviszonyok között. Ennek ellenére a képek nagyon tetszetősek.

Gyenge fényviszonyok mellett az Éjszakai üzemmód – amely egészen jól dolgozik – sokat segít. A Redmi 10 továbbra sem közelíti meg a drágább okostelefonokat, de ebben az árkategóriára nincs kivetnivaló a képminőség tekintetében.

A Xiaomi kameraszoftvere annyira jó élérzékelésben, hogy nem feltétlenül kell hozzá további szenzor. Portré fotókban a szokásos, kiemelkedően jó minőséget kapjuk. Ezért a 2 megapixeles portrékamera pont annyira felesleges, mint az ugyanekkora felbontású makrókamera.

A képek teljes méretben itt láthatók.

Multimédia tekintetében nincs ok a panaszra. A két sztereó hangszóró tisztességes hangerőt, érezhető basszust és tiszta hangzást produkál. Örömteli a 3,5 mm-es jack kimenet megléte, és az FM-rádió még 2021-ben is igen hasznos extrának számít.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Adatkommunikáció terén a dupla 4G VoLTE támogatás és természetesen a B20-as 800 MHz-es sáv ismerete is evidens. Az 5G támogatás nem szerepel a telefon repertoárjában. A beszélgetési hangminőség kiváló a vonal mindkét oldalán. A készülék közelségérzékelőjével sincs probléma.

A Xiaomi legolcsóbb Redmi termékcsaládja is modern vezeték nélküli szabványokat kínál. Ez azt jelenti, hogy elérhető a WiFi 5, a Bluetooth 5.1 és az NFC. A GPS navigáció az autóban és gyalogosként is problémamentes volt. Szuper, hogy a távvezérléshez (TV, klíma, beltéri egység) használható infra sem maradt ki a repertoárból.

A Redmi telefonok egyik fő erőssége, a tiszteséges méretű akkumulátor, ezúttal is rendelkezésre áll. Az 5000 mAh kapacitású Lithium-Ion telep 19%-ra merítéshez közel két napra és 7 óra 45 perces aktív kijelzőidőre volt szükség. A szokásos YouTube videónézős teszten 2 óra alatt csökkent a töltöttség 10%-ot. A Work 3.0 battery life tesztben 11 óra 55 perces eredményt produkált a mobil. A tesztidőszakban a mobil végig 90 Hz-es képfrissítésre volt beállítva. A gyári töltőfej 22 Wattos, a telefon azonban maximum 18 wattos „gyors” töltésre képes. Ezért 19-ról 99%-ra feltölteni a mobilt 2 óra 6 perc alatt lehetséges. A vezeték nélküli töltés nem opció, a 9 W-os fordított vezetékes töltés azonban igen.

A Xiaomi olcsó telefonjai, így a Redmi összes generációja mindig ajánlott vételnek számított, ezúttal is így van. Nehéz nem szeretni egy olyan 200 dollár alatti telefont, amely az alábbi tulajdonságokkal rendelkezik:

  • Naprakész rendszer, amely hamarosan megkapja a MIUI 13 felületet és vele együtt az Android 12-t
  • SIM-kártyák feláldozása nélkül tovább bővíthető háttértár
  • 90 Hz-es, dinamikusan változó képfrissítésű FHD+ felbontású kijelző
  • Widevine DRM L1-támogatás (Full HD-s streamingtartalmak lejátszása)
  • 50 megapixeles kamera (jó képminőség gyenge fényviszonyok mellett is)
  • 3,5 mm-es jack csatlakozó
  • Sztereó hangszórók
  • FM-rádió
  • NFC
  • Kétsávos WiFi, Bluetooth 5.1, infra
  • 5000 mAh kapacitású akkumulátor 18 W-os töltéssel (2 nap egy feltöltéssel!), Power Bank funkció

Elődjéhez, a Redmi 9-hez képest szinte minden téren történt egy minimális szintugrás, a fejlődés látható. Azonban a szerény videós képességek, a lassú töltés, a néha megdöccenő rendszer és az értesítési LED hiánya mellett nem lehet elmenni szó nélkül.

A Xiaomi Redmi 10 hozzánk 179 dolláros áron érkezett a Banggoodtól, ami nagyságrendileg 58 ezer forint. November végén lesz ismét elérhető a telefon, ami ezen az áron megfontolandó ajánlatnak számít.

  • Frissítés 2021.12.02! A Xiaomi Redmi 10 most a BG6cf281 kuponkód felhasználásával 198.40 dollár, ez nagyságrendileg 64 ezer forintnak felel meg. Ez az ár már tartalmazza a biztosítás, valamint a vám- és áfamentes EU Priority Line szállítás költségét.

Alternatív megoldásként jó választás lehet a korábban már tesztelt Poco M3, vagy kicsit drágábban, a szintén alaposan letesztel, AMOLED kijelzővel szerelt Xiaomi Redmi Note 10S.

Ezeket is nézd meg:

Tudnivalók:

  • 2021. július 1-től új vámolási szabályok érvényesek, a kis értékű kínai rendelésekre is kell áfát és ügyintézési díjat fizetni. DE! Európai raktárról (CZ, PL) továbbra is bátran lehet rendelni, garantáltan nem lesz plusz költség!
  • Vámmentes szállítás: EU Priority Line – kb. 3-5 dollárba kerül. Emellett szállítási biztosítást (Shipping Insurance) is érdemes kérni, ez általában már alapból be van jelölve (a Broken Screen Service opció viszont kikapcsolható).
  • Az “Inclusive of VAT” feliratot keresd, ezek a termékek már tartalmazzák az áfát.

NapiDroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Kastély Béla

A jövő mindig attól függ, hogy mit teszünk meg a jelenben.

NapiDroid