Egy rendkívül kedvező árú telefon, a Xiaomi Redmi 2 járt nálunk, és természetesen alaposan le is teszteltük. A készülék hazánkban 40-50 ezer Ft körüli áron kapható, de akár már jóval olcsóbban is beszerezhető újonnan. Nézzük, hogy mit is kínál ez a filléres mobil!
Csomagolás, tartozékok
A mobil a Xiaomitól már megszokott egyszerű, kartonszínű dobozban érkezik. A fedőt leemelve azonnal a telefon fogad minket, ami alatt csak a legszükségesebb tartozékokat találjuk.
Kapunk némi papírt, egy töltőfejet és egy adatkábel. Jó hír, hogy jár EU-s átalakító is a töltőhöz, de például fülhallgatót már nem érdemes keresni.
Külső
A Redmi 2 külsőleg nagyon hasonlít az előd Redmi 1S-re, de a változatlan kijelzőhöz vékonyabb káva, és ezzel együtt valamivel kisebb méret társul. Egész pontosan 134 x 67.2 x 9.4 mm-es dimenziókat és 133 grammos súlyt kapunk, azaz egy könnyű, kompakt mobilról beszélhetünk.
A 4.7 colos kijelző fölött találjuk a 2 megapixeles frontkamerát, a fény- és távolságérzékelő szenzorokat, valamint a beszédhangszórót. Alulra pedig a 3 piros színű kapacitív érintőgomb került, amelyek sajnos nem kaptak háttérvilágítást. Van viszont értesítési LED, közvetlenül a Home gomb alatt.
A bekapcsoló gomb és a hangerő gombok jobbra kerültek, ezek kézre állnak és jó a nyomáspontjuk, nem lötyögnek. Fent csak az audio kimenetet találjuk, alul pedig a microUSB port van egy mikrofonnyílás társaságában.
A készülék hátlapja meglehetősen egyszerű, természetesen műanyagból van, de egyébként egyáltalán nem tűnik gagyinak. A kissé kiálló kamera egyik oldalára a LED-es segédfény került, a másikra a hangszóró, ami egész szépen és hangosan szól, felette pedig van egy második mikrofon, ami segíti a zajszűrést. Alul már csak a Xiaomi logója virít, és más nem is igazán van a készüléken.
Összességében egész jól néz ki a mobil, bár azért látszik hogy nem egy csúcskészülék. A kivitel és az összeszerelés mindenesetre teljesen rendben van, és jó hír hogy leszedhető a hátlap és cserélhető az akksi.
Kijelző
A Redmi 2-be egy Sharp gyártotta, 4.7 colos IPS panel került, ami kifejezetten jónak mondható a mobil filléres árához képest. A színek szépek és nagyon jók a betekintési szögek is. A fényerő viszonylag nagy tartományban állítható, és bár a maximális érték nem kiemelkedő, azért napsütésben is megfelelően látszik a kijelző, ráadásul nem maradt ki az automata mód. A karcoktól pedig AGC Dragontrail üvegborítás véd.
A felbontás HD, azaz 1280×720 pixel, ami egy egész korrekt, 312 ppi-s pixelsűrűséget eredményez. Ez teljesen rendben van, szabad szemmel éles a kijelző. Ebben az árkategóriában azért a legtöbbször kisebb felbontást kapunk.
Hardver
A Xiaomi Redmi 2-be már egy friss, 64 bites chipset került, név szerint a Snapdragon 410, ami négy darab 1.2 GHz-es Cortex-A53-as processzormagot és egy Adreno 306-os GPU-t jelent. Ehhez 1 GB RAM-ot kapunk, a belső tárhely pedig 8 GB-os, és szerencsére tovább bővíthető MicroSD kártyával.
Ez a hardver simán elég a problémamentes működéshez normál használat esetén. Egyedül az 1 GB RAM tűnhet kevésnek akkor, ha több alkalmazás is fut egyszerre, illetve a komolyabb grafikájú játékokról kell lemondanunk, ugyanis akad néhány, ami már nem fut akadásmentesen. Az egyszerűbbekkel viszont biztosan nem lesz gond.
Adatkapcsolati téren minden fontos dolgot megkapunk, van például 4G, ami remekül működött a teszt ideje alatt. Egyébként dual SIM-es a készülék, és mindkét foglalat támogatja az LTE-t, amivel elméletileg akár 150 Mbps-os letöltési sebesség is elérhető. Van még Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, A-GPS, GLONASS és hasonlók. Ami kimaradt, az az NFC, de ez még a csúcsmobilok közül sincs mindegyikben, és a mobilfizetés elterjedéséig amúgy sem vennénk túlzottan sok hasznát.
Szoftver
Hozzánk egy Android 4.4.4-re épülő, kissé módosított MIUI 6-os rendszerrel érkezett a Redmi 2, ami sajnos elég sok fölösleges előretelepített alkalmazást tartalmaz, és van jó néhány hibája. Szerencsére már elérhető a készülékre a MIUI 7 is, ami fényévekkel jobb, ráadásul nagyon egyszerű feltelepíteni, így inkább erről lesz most szó.
Röviden a frissítés menete: Innen letöltöd valamelyik ROM-ot (mondjuk a legalsót), a fájlt átnevezed “update.zip”-re, majd felmásolod a mobil gyökérkönyvtárába. Ezután a telefonon belépsz a Frissítés menüpontba, kiválasztod a további lehetőségeket (általában három pont jelzi), majd rákattintasz a “ROM telepítés kiválasztása” (vagy valami hasonló) lehetőségre. Ezután kiválasztod a felmásolt fájlt, és meg is indul a telepítés. További infók a linken.
A MIUI egy rendkívül szép, kézreálló felület, és az egyik fő jellegzetessége, hogy nincs hagyományos alkalmazásindító, minden ikon a főképernyőkre kerül. Ezt kicsit eltér a gyári Androidtól, de a mappáknak köszönhetően könnyen rendszerezhetjük az appokat, elkerülve ezzel a káoszt.
A feloldóképernyő a megszokott. Felfelé történő ujjhúzással tudjuk feloldani a készüléket, de azonnal elérhető innen a kamera és a telefon is.
Ha a főképernyőn lefelé húzzuk az ujjunkat, akkor az értesítések, illetve a gyorskapcsolók jönnek elő. Ezek egy-egy különálló fület kaptak, amelyek között oldalra történő ujjmozdulattal tudunk váltani. Itt egyszerűen ki/be kapcsolhatjuk a Wifit, a mobilnetet, a zseblámpát és még egy rakat dolgot, illetve beállítható a fényerő is.
Az alsó kapacitív gombok működése egyesek számára kissé szokatlan lehet, az alkalmazásváltó ugyanis nem a középső, hanem a baloldali gombra jön elő. Itt felfelé történő húzással lehet kilépni az egyes appokból, de akár az összes is bezárható egyszerre. Ugyanezen kapacitív gomb hosszú lenyomására a főképernyő beállításait érhetjük el, itt találjuk többek között a widgeteket és a háttereket.
Maga a felület egyébként egész gyorsan és akadásmentesen működik a MIUI 7-re történő frissítés után, ami azért kevés hasonló árú telefon esetében mondható el. Extrákból pedig nincs hiány, sok hasznos funkciót kínál a Xiaomi rendszere.
A Biztonság nevű app például egy csomó mindenre jó, törli a fölösleges fájlokat, figyeli az adatforgalmat és az akkuhasználatot, van benne víruskereső, ráadásul beállíthatjuk, hogy mely appok indulhassanak el maguktól a telefon bekapcsolásakor. Kapunk energiatakarékossági lehetőségeket, amik jó szolgálatot tehetnek, ha merülőfélben van az akksi, és akár az alkalmazásengedélyek felett is átvehetjük az irányítást.
Kamera
A Redmi 2 egy 8 megapixeles, autofókuszos hátlapi kamerát kapott (5 lencsés BSI szenzor), amelyet egy szimpla LED villanó segít. A kamera szoftvere egyszerű, alapesetben csak néhány opciót látunk, mint például a HDR és a vaku.
Jobbról történő ujjhúzásra az egyéb lehetőségek is előjönnek, van itt többek között panoráma, éjszakai mód, és kézi mód is, ez utóbbinál a fehéregyensúlyt és az ISO-t állíthatjuk. Balról történő ujjhúzásra pedig különböző effekteket találunk (pl. szürkeárnyalatos, szépia, stb.).
A kis fogaskerék ikonra kattintva további beállítási lehetőségeket érhetünk el, kikapcsolhatjuk például a zárhangot vagy az arcfelismerést.
A fókuszálás sebessége átlagos, a képek viszont egy pillanat alatt elkészülnek. Ezek a tesztfotók születtek:
A fenti képek át lettek méretezve, az eredeti fotókat itt nézheted meg teljes felbontásban.
A képek minősége változó, jó fényviszonyoknál egész szép a végeredmény, gyenge fénynél azonban már kevésbé jók az elkészült fotók. Összességében azért egyáltalán nem rossz a kamera, főleg a készülék árához képest, a saját kategóriájában simán megállja a helyét a Xiaomi árbajnok mobilja.
Az előlapi kamera 2 megapixeles és fixfókuszos, normál fénynél ezzel sincs gond, egész jó szelfiket készít, de azért ne várjunk csúcsminőséget. Érdekesség, hogy a szoftver megtippeli a korunkat és a nemünket, néha egész pontosan. Videót legfeljebb full HD-ben rögzíthetünk a készülékkel, ez is megállja a helyét, rendben van a kép és a hang is.
Üzemidő
A Redmi 2-be egy 2200 mAh-s akksi került (Sony vagy LG gyártmány), ami 10%-kal nagyobb, mint az előd esetében, és egyáltalán nem teljesít rosszul. A takarékos kijelzővel és hardverrel még aktív használat mellett is kibír a mobil egy napot, de átlagos felhasználással kettőt is. A kijelzőidő változó, 3.5-5 óra között volt általában, ez egész jó a középkategóriában. Folyamatos YouTube videózással (közepes fényerőn) pedig 10 órát bírt a mobil egy töltéssel, ami egészen elképesztő. És ha mindez kevésnek bizonyulna, vagy csak nincs a közelben konnektor, akkor többféle szoftveres energiatakarékossági lehetőséget is kapunk.
Összegzés
A Redmi 2 egy nagyon korrekt készülék lett. Friss, 64 bites processzor hajtja, szép és éles a kijelzője, megfelelő az összeszerelési minősége, és a kamerák is megállják a helyüket a középkategóriában. Az akksi simán hozza az elvárható szintet, és a szoftver is nagyon jól használható, persze nem az, amivel megkaptuk a mobilt, de a frissítés rendkívül egyszerű, nem lehet elrontani. Egyedül talán az 1 GB RAM lehet kevés bizonyos esetekben, de több RAM-mal szerelt mobilt csak jóval drágábban találunk.
A Xiaomi Redmi 2-ért hazánkban 40-50 ezer Ft-ot is elkérnek, a TinyDeal weboldalán azonban már 30 ezer Ft körüli áron is beszerezhető, ami egy nevetséges összeg ezért a telefonért. A webshop ráadásul rendelkezik európai raktárral, ahonnan pár nap alatt megérkezik a készülék, és ebben az esetben az ÁFÁ-t sem kell pluszban kifizetnünk. Ehhez a “Shipping from:” résznél válasszuk a “Germany” opciót.
Ha egy olcsó, kompakt mobilt keresel karácsonyra, itt a remek alkalom, ennél jobb ajánlatot valószínűleg nem fogsz találni.
Szerinted megér 30 ezret a Redmi 2?