Alcor Access O719R teszt

1

A hazai központú, digitális eszközökkel foglalkozó Alcor hét colos táblagépe járt nálunk, amely az elmúlt két hét alatt kellemes meglepetésnek bizonyult. Szép kijelző, erős vas, telefonos funkciók, tetszetős dizájn: ezeket, és még többet kínál az Alcor Access O719R, ami ugyan nem minden téren tökéletes, mégis hasznos és szerethető társa lehet mindennapjainknak.

Bevezető

Amennyire megismertem az Alcor termékpalettáját, mindig arra törekedtek, hogy viszonylag mérsékelt áron nyújtsanak minél nagyobb felhasználói élményt. A Kínában gyártott készülékek – mint amiket maga az Alcor is forgalmaz – az elmúlt években átlépték azt a minőségi határvonalat, amin túl már nem csak, hogy számolni kell a jelenlétükkel a piacon, de bizony a vásárlók jó része a kedvező ár miatt egyre több esetben választja ezeket a gépeket. Ha figyelitek a cikkeinket, akkor előttetek sem titok, hogy a keletről érkező okoseszközök egyre figyelemreméltóbbak, és nem egyszer akár jobbak, mint a jól ismert gyártók megoldásai. Így aztán még véletlenül sem mondhatjuk azt, hogy aki például egy Xiaomi vagy egy Alcor készüléket választ, olyan túlzottan mellényúlna. Sőt! Nekem is pozitív tapasztalataim vannak a kelet-ázsiai kütyükkel kapcsolatban, így aztán lelkesen vetettem bele magam a táblagép titkainak kifürkészésébe.

Csomagolás, tartozékok

Doboz

Egyszerű, ám tetszetős fehér dobozban érkezett hozzám a masina, a hószín tisztaságot csupán egy zöld sáv, és a tablet képe törte meg a tároló tetején. A dobozka oldalán apró ikonok igyekeznek bemutatni a készülék fontosabb funkcióit, míg az alján megtalálhatóak a részletes specifikációk is angolul, illetve magyarul. Utóbbit nagyon jól esett látni, hiszen ez is nyilvánvalóvá teszi az ember előtt, hogy egy hazai piacra szánt termékről van szó.

Tartozekok

Felemelve a doboz tetejét maga a készülék fogad minket, ami lekerekített alsó és felső oldalaival azonnal megragadja az ember tekintetét. A tartozékok az alatta lévő karton kiemelésével válnak láthatóvá. Egy hálózati adapter, egy adatkábel, egy OTG kábel, egy jótállási jegy, és egy teljesen magyar nyelvű használati útmutató fogad minket az alsó rekeszben. Minden szépen külön zacskózva, ízlésesen, ahogy kell. Az egyetlen kifogásolnivaló, amit itt találtam, az a töltő összeszerelési minősége, bevallom nem is szívesen használtam, de szerencsére az O719R bármilyen szabványos adapterrel remekül tölthető. Az OTG kábel még nagyon jó szolgálatot tehet: a táblagép mindenféle gubanc nélkül felismerte az USB-s egeret és a pendrive-ot.

Külső

A készülék külseje tetszetős: alul-felül lekerekített oldalak, egészen vékony(nak ható) kávák, és egy kényelmesen hordozható kompakt méret – persze tablet mércével mérve. A 191 x 106 x 8.5 mm-es dimenziókkal ellátott O719R nem csak a szemnek kellemes, de 265 grammos súlya miatt egy kézben tartani sem nehézkes. Az előlapon fent találhatunk egy 2 megapixeles kamerát, amitől csodákat nem érdemes várni, de Skype/Viber hívásokhoz megfelelő. Szomszédja egy aprócska hangszóró, ami a telefonhívások lebonyolításához nyújt nagy segítséget, hangereje közepes, de legalább tiszta. A frontoldal legfontosabb szereplője a Full HD felbontású 7 colos kijelző, amely LTPS technológiát használ.

Kezben a tablet

A megjelenítő alatt foglalnak helyett a kapacitív érintőgombok: menü, otthon és vissza (balról jobbra). Nem sok bosszantó tulajdonsága van a táblagépnek, de itt meglelni véltem az egyik legnagyobbat: ezeknek a gomboknak sajnos nincs háttérvilágítása. Félhomályban vagy sötétben – például filmnézés közben – bizony előszeretettel nyúltam mellé, amikor szükségem lett volna rájuk. Alul mikrofon és micro USB csatlakozó található, felül egy 3.5-es jack, a bal oldalon helyezkedik el a bekapcsoló gomb, jobb oldalon pedig a hangerő szabályozók vannak.

Hatlap

A hátlap fémhatású szürke műanyag, a szemnek tetszetős, de a karcokat valószínűleg gyűjteni fogja, ezért érdemes tokban tartani kedvencünket. A ház unibody, az akkumulátor házilag nem cserélhető. A hátlap alján egy Alcor logo feszít, illetve itt árválkodik a fő hangszórónk is, melynek minőségétől nem ájultam el, de legalább elég hangos alkalmi zenehallgatásokhoz, mozizáshoz. Fentebb található a 8 megapixeles, autófókuszos kamera, mellette pedig egy – a tabletek világában annyira nem megszokott – LED segédfény helyezkedik el.

SIM kartya SD kartya slotok

A hátlap felső oldala lepattintható, ide helyezhetünk be a memóriakártyát (a gép akár 32 GB-os microSD kártyát is támogat), valamint két darab mini SIM kártyát. Ezek dual standby módban használhatóak, azaz ha az egyiken cseverészünk, a másik eltűnik a hálózatról. A kérdésed teljesen jogos, és a válaszom igen, akár egy termetes méretű dual SIM-es telefonként is tekinthetünk az Alcor táblagépére.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mostanában divat hajlítgatni, nyomorgatni mindenféle telefonokat (egyes barbárok turmixgépbe is dobják őket), ezért óhatatlanul ki kellett próbálnom hogyan reagál egy kisebb erőkifejtésre a 7 hüvelykes készülék. Recsegés, ropogás nem volt tapasztalható, ilyen szempontból is rendben van a tablet. Summázva: az anyaghasználat nem prémium, de az elvárásoknak teljesen megfelel.

Kijelző

Kijelzo

Elérkeztünk a show főattrakciójához, a készülék leginkább meggyőző részéhez, a kijelzőhöz. Egyre inkább teret hódít a megfizethető árkategóriában a Full HD felbontás, és ez a tablet is egyike az első fecskéknek. Az 1920×1200 pixel 7 hüvelyken egy masszív, 323 ppi-s képpontsűrűséget eredményez, ami azt jelenti, hogy öröm a megjelenítőt bámulni, legyen szó olvasásról, böngészésről, vagy akár bármi másról.

Kijelzo

A betekintési szögek nagyon jók, a legextrémebb pózokban is olvasható marad a szöveg, és nem torzulnak a színek, tehát ilyen szempontból az LTPS technológiát használó panel a jobbak közül való. Ami nekem problémát jelentett, az a fényerő: kültéren nem találtam elegendőnek – pedig a homályosabb nappaloknak jött el a szezonja –, sötét szobában pedig a legalacsonyabb szintet is egy picit soknak éreztem. A jó hír viszont az, hogy a kijelző nem tükröződik veszélyesen, így aztán a tartalom élvezhető maradt a háttérvilágítás relatív gyengesége ellenére is, amikor a házon kívül próbálgattam az eszközt.

Hardver

Pár éve még megmosolyogtuk a kínai hardvereket, a MediaTek is mint egy olcsó, és teljesítményben kevésbé jó megoldásokat kínáló vállalat volt a köztudatban. Azóta a helyzet drasztikusan megváltozott, és azon túl, hogy a jelenlegi leggyorsabb mobilban is MediaTek chipset dolgozik, a tajvani cég megoldásai általában véve is egyre figyelemreméltóbbak.

Antutu

Antutu 2

Tesztpéldányunkban egy MT6592-es nyolcmagos csoda duruzsolt, magonként 1.7 GHz-es órajellel. A többfeladatos munkavégzésben jó társ volt a 2GB-os operatív memória, és azon sem kellett agyalnom, hova pakolom Full HD felbontású sorozatepizódjaimat, hála a 16 GB-os (ebből 13 GB használható fel) belső tárhelynek, amit még tovább bővíthettem egy 32 GB-os micro SD kártyával. Az általam kipróbált 3D-s játékok (Ravensword: Shadowlands, Dungeon Hunter 4) egyszer sem akadtak meg, így aztán bátran kijelenthetem, hogy a Mali-450 MP4–es grafikus gyorsító is derekasan helytáll, annak ellenére, hogy azért akadnak erősebb GPU-k is a piacon. A masina energiaellátásáról egy 3000 mAh-s telep gondoskodik, és hála a MediaTek proci gazdaságos működésének, egyszer sem hagyott cserben a O719R.

Szoftver

Szoftver 1

Itt nem sok mindenről tudok írni, mert az Alcor egy teljesen gyári, csupasz Androidot installált a táblagépre. Az alapvető applikációk megvoltak a kezdet kezdetén is, a többit pedig a Google Play Store-ból vadásztam le. Ha belegondolunk, hogy némely kevésbé jól optimalizált felhasználói felülettel mennyi gondunk lehet, kifejezetten üdvözölendő egy „sima” Android 4.4.2 jelenléte a készülékünkön. Ennek – és a kellemes hardvernek – hála nem tapasztaltam komolyabb megakadást, minden gördülékenyen működött.

Szoftver 2

A készülék simán vitte a Full HD filmeket, és böngészés közben sem vettem észre komolyabb megingást. Előbbihez fontos még megjegyezni, hogy a beépített videólejátszónak megvannak a korlátai (főleg feliratok kezelése terén), ezért érdemes valamilyen alternatíva után nézni a Play Store-ban. Jómagam a VLC Player zöld robotos verzióját használtam, teljes megelégedettséggel. A telefonfunkciókat is bátorkodtam kipróbálni, a beszéd minőségére nem panaszkodtak a túloldalon, viszont az én oldalamon lehetett volna kicsit hangosabb is a partnerem.

A kínai tableteknél mindenki fél a WiFi minőségétől, de jelen esetben ez felesleges, mert három fallal arrébb is remekül fogható volt a jel. Multimédiás téren érdemes megjegyezni, hogy bár a maximális hangereje a hátlapi hangszórócskának magas, a mély hangok hiányoznak. Fülessel viszont máris javul a helyzet, meghallgattam egy párat kedvenc rock előadóim nótái közül, és nem éreztem okot a panaszra. A Bluetooth és a GPS tette a dolgát, és az FM rádió is korrektül szuperált, bár használatához egy fülhallgató csatlakoztatása szükséges. Summázva, volt már a kezemben gyorsabb és erősebb okoseszköz, de igazán semmibe nem tudok belekötni szoftveres oldalon az elmúlt hetek tükrében.

Kamera

Kamerabeallitasok

Én akkor sem nagyon forgolódnék éjszakánként, ha a táblagépekről végleg eltűnnének a kameramodulok, elég lenne egy az előlapra videochathez, aztán jónapot. Az előlapi 2 megapixeles kamera teszi a dolgát, Viberel kipróbáltam, és fel lehetett ismerni. A hátlapi kamera 8 megapixeles, van autófókusz, és villanó is segíti a munkáját. A képek, amelyeket készít sajnos még véletlen sem tartoznak az élvonalba, de egy-egy pillanatot el lehet csípni a segítségével. A beállítások között sincs semmilyen nagy mágia: a megszokott „stock” fényképezőszoftvert kapjuk. Íme néhány próbakép:

IMG_20141115_124012

IMG_20141115_150337

IMG_20141116_132230

IMG_20141116_132245

IMG_20141116_151326

Üzemidő

A gépezetben egy 3000 mAh-s battériát rejtettek el az összeszerelő munkások, ami remekül teljesít, ehhez mondjuk az is kellett, hogy egy energiatakarékos MediaTek chipset ossza be az erőforrásokat. Márpedig ilyen téren a processzoraik nagyon ütőképesek. Konkrét nyúzással körülbelül 7-8 órát lehet kicsikarni a készülékből, mérsékelt használattal két napot látok reálisnak. A töltési idő 3 óra 35 perc volt 5%-ra lemerített akkumulátorral, úgy, hogy közben nem nyúltam a masinához.

Összegzés

Nem egyszerű az Alcor táblagépének a dolga, hiszen árkategóriájában olyan készülékek is vannak, mint a tavalyi Nexus 7, illetve az LG G Pad 8.3. Mi az akkor, ami miatt mégis érdemes elgondolkodni a megvásárlásán? A kijelző nagyon szép, élvezet rajta a tartalomfogyasztás, a rendszer teljesen alap, nincsenek változtatások, ezért gördülékeny, ott vannak a dual SIM-es telefon és mobilnet funkciók, a GPS, valamint a szép forma. Ami nem szimpatikus: nincs háttérvilágítása a kapacitív gomboknak, a kamera sem a legjobb, és a fényerő beállítási lehetőségek nem minden esetben optimálisak.

Aki egy gyors, egyszerűen kezelhető tabletre vágyik, szeretne kicsit játszani is, de nem szándékszik különösebben fotókat készíteni, bátran elgondolkodhat egy Alcor O719R beszerzésén, ami még hatalmas phabletként is remekül funkcionál. Ami igazán figyelemreméltóvá és meggyőzővé teszi az Alcor ajánlatát, az a viszonylag baráti 59.900 Ft-os ár, amelyhez 1 év garancia jár.

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Ricsi vagyok, a NapiDroid fordítóbotja. Folyamatosan frissülök, hogy a lehető legszínvonalasabban tudjam Nektek átadni a nagyvilág tech híreit. Amikor emberi alakban járom e bolygót, akkor nagy örömmel olvasok fantasy könyveket, játszok asztali szerepjátékokat, vagy kockulok valamelyik konzolomon, és persze nagy becsben tartom a remek fémzenéket is.

NapiDroid