A mai napon megszavazott egy rendeletet az Európai Parlament, ami sokak szerint megszünteti a netsemlegességet. Ennek következtében teljesen megváltozhat az internetezés.
Az új rendelet lehetővé teszi a “kétsebességes internetet”, ami annyit jelent, hogy egyes weboldalak, szolgáltatások lassabban, míg mások gyorsabban töltődhetnek be a későbbiekben. Ez szöges ellentétben áll a netsemlegesség elvével, ami azt jelenti, hogy minden internetes oldalhoz egyenlő hozzáférést kell biztosítani, elfogultság nélkül.
A döntésnek köszönhetően a későbbiekben például megtehetik azt az internetszolgáltatók, hogy belassítják a torrentezést vagy a VOIP alapú szolgáltatásokat (pl. Skype, Viber stb.). A kisebb weboldalak, blogok is hátrányba kerülhetnek, hiszen elméletileg lehetségessé válik, hogy az internetszolgáltatók azokat a weboldalakat részesítsék előnybe, akik fizetnek nekik.
A rendelet egyébként eredetileg pont a netsemlegesség megvédése érdekében született, de rengeteg olyan kiskapu maradt benne, amik lehetővé teszik az említett dolgokat. Több módosítási lehetőség is felmerült, amelyek részben helyretették volna ezeket a hiányosságokat, ám az Európai Parlament ezeket nagy többséggel leszavazta.
Az ellenzők népes táborát erősíti többek között az internet megalkotójának tartott Tim Berners-Lee is, aki szintén kiemelte, hogy az új szabályozás nem csak azt teszi lehetővé, hogy egyes internetes szolgáltatások gyorsabbak legyenek, hanem akár önkényes lassítás is előfordulhat. Mindez sértheti a szólásszabadságot, és lassíthatja a fejlődést.
forrás: Business Insider