Hajlított kijelzőket láthattunk már a múltban, a Samsung és az LG eszközei között is találni ilyeneket. Van köztük olyan, amit az üveghez hajlítottak fixen (Samsung Galaxy Round), és olyan is, ami némi korlátozott flexibilitással rendelkezik (LG G Flex), kvázi ki lehet lapítani a telefont, és az visszarúgja magát anélkül, hogy bármi baja esne (plusz öngyógyító a hátlapja). Vagy ott van a Samsung Note Edge is, aminek a hajlított pereme számos extra funkcióval rendelkezik. De igazi, valódi, hajlítható, tekergethető készülékkel nem rukkolt elő eddig senki, bár az nyílt titok, hogy néhány gyártó kísérletezik ilyesmivel is. A Kyocera a közelmúltban felfedte egy ilyen irányú projektjét, a Proteus névre keresztelt készüléket, ami talán elhozza a régóta várt áttörést a hajlítható kijelzőkkel kapcsolatban.
Lehetséges, hogy nem mindenkinek cseng ismerősen a Kyocera neve, a kedvükért annyit elárulnék előszóban, hogy egy japán cégről van szó, ami a napenergia hasznosításán, nyomtatók készítésén túl a telekommunikációs iparban is tevékenyen részt vesz. A forradalmi újítást ígérő Proteus panelt egy japán kiállításon, a CEATEC-en mutatták be egy pár hete. Az eszköz alapvetően három formát képes magára ölteni: lehet belőle egy szimpla lapos panel, karkötő, valamint rá lehet majd tekerni bármilyen felületre. Az első opció azt hiszem nem igényel különösebb magyarázatot, ez az amit eddig is megszokhattunk telefonokban. A második forma felvételekor az eszköz viselkedhet úgy, mint egy okoskarkötő (okosóra), fittnesz funkciókat és hasonlókat kínálva a felhasználónak. A harmadik alak pedig azoknak lehet majd szimpatikus, akik szeretnek biciklizni, mert a kormányra rátekert eszközről kényelmesen le fogják tudni olvasni az őket érdeklő adatokat. Persze a felhasználási lehetőségek szinte korlátlanok lesznek egy ilyen termék esetében.
A Proteus egyelőre csak egy koncepció: még nincs eldöntve milyen kijelző technológiát használjanak a gyártáskor (az AMOLED tűnik ésszerű választásnak) valamint egy legalább ilyen hajlékonysággal rendelkező – és strapabíró – akkumulátor megléte szintén nagyon fontos egy ilyen készülék esetében, a szövegbevitel kivitelezéséről nem is szólva. Mindenesetre a továbbiakban szemmel tartjuk ezt az elképzelést, és amint van bármi újdonság a Proteus-szal kapcsolatban azonnal beszámolunk róla.
Nektek kellene a Proteus? Hogyan tudnátok a leginkább elképzelni az életetekben? Várjuk kommentben a véleményetek!