Az Európai Parlament egy új tervezetet dolgozott ki, amely egyfelől tiltaná a megtévesztő termékjellemzők említését a hirdetésekben, másfelől pedig harcba indulna a javíthatósági korlátozásokkal szemben. Az új irányelvet már elfogadták, és hamarosan megkezdődhetnek a tárgyalások a bevezetésről.
Az új irányelv meggátolná, hogy a hirdetésekben és a termékismertetőkben megalapozatlanul éljenek olyan kifejezésekkel a vállalatok, mint a klímasemleges vagy a környezetbarát. Ezeket a jelzőket csak akkor lehetne használni, amennyiben azok indokoltságát részletes bizonyítékokkal is alá tudja támasztani az adott gyártó. A jogszabálytervezet azt is előírja, hogy a termékek javítási költségeit, illetve a szervizeléssel kapcsolatos esetleges korlátozásokat egyértelműen tudassák a fogyasztókkal.
Biljana Borzan, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének európai parlamenti képviselője az alábbi nyilatkozatot tette közzé az új tervezet kapcsán:
Az ipar többé nem fog abból hasznot hajtani, hogy olyan fogyasztási cikkeket gyártanak, amelyek éppen akkor mennek tönkre, amikor a garanciaidő lejár. A fogyasztókat egyértelműen tájékoztatni kell a javítási lehetőségekről és annak költségeiről. A termékcímkék tájékoztatni fogják a polgárokat arról, mely termékek rendelkeznek garantáltan hosszabb élettartammal, és csak azok a gyártók fognak igazán jól járni, amelyek termékei tartósabbak. A hamis környezetvédelmi állítások dzsungelét felszámoljuk, csak hitelesített és megalapozott ökológiai kijelentések lesznek megengedettek (egy termék reklámozásakor).
Az irányelv elsődlegesen arra hivatott, hogy elősegítse a felhasználók tudatosabb vásárlásait, illetve hogy ösztönözze a gyártókat abban, hogy igazolhatóan fenntartható termékeket kínáljanak. Az Európai Parlament tiltani tervezi az akkumulátorok élettartamára vonatkozó megtévesztő kijelentések alkalmazását is, illetve szeretnének hadba szállni a tervezett elavulás, a termékek életciklusát gátló tervezési megoldások ellen.
A bejelentést kísérő sajtóközlemény azt is megemlíti, hogy a jogszabály kötelezővé teszi a kompatibilitás biztosítását a harmadik féltől származó tartozékokkal, mint amilyenek például a töltök és egyéb pótalkatrészek. Ezeknek működnie kell a készülékekkel, és semmilyen módon nem lehet korlátozni a funkcionalitásukat. Mivel a tervezetet már elfogadták, hamarosan megkezdődhetnek a bevezetéssel kapcsolatos tárgyalások az Európai Parlament és az uniós tagállamok között.
Forrás: GSMArena