A Xiaomi új, magasan jegyzett készüléke nagyon jó alternatíva mindazok számára, akik egy erős, mégis kompakt okostelefont szeretnének felsőkategóriás funkciókkal, anélkül, hogy túl messzire mennének az ár tekintetében. Egy csipetnyi aktuálpolitikával meghintve, tömény szarkazmussal átitatva következzék hát a Xiaomi 12X keresztre feszítése.
- A Xiaomi 12X most a BGHU2150 kuponkód használatával 512,27 dolláros áron vásárolható meg, ami durván 188 ezer forintnak felel meg. A kuponból csak 10 darab áll rendelkezésre! Ez az ár már tartalmazza a biztosítás, valamint a vám- és áfamentes EU Priority Line szállítás díját. Az elmúlt időszakban a GLS az EU Priority Line csomagokat 15-16 nap alatt leszállította a fentebb írt áron, minden egyéb költség nélkül!
Bevezető, tartozékok
A Xiaomi Mi 6X után a gyártó már nem adott ki okostelefont ebből a sorozatból – egészen mostanáig. A Xiaomi 12 és a kistestvére, azaz tesztalanyunk, a Xiaomi 12X is visszatérést ünnepel, mégpedig a nem „péklapát méretű” csúcsmobilok világába.
A Xiaomi 12X bizonyos értelemben a Mi 9 SE szellemi utódja, amely az egykori zászlóshajó, a Mi9 olcsóbb alternatívája volt. Az idei és az azt megelőző évben a vásárlók nagy többsége általában két dolog miatt kritizálta a méregdrágán megvásárolható felsőkategóriás telefonokat. Az egyik a hatalmas méret, a másik pedig a processzor. A Snapdragon A 865-ös lapkakészlet kifutása után a Qualcomm rossz irányba indult el. A brutálisan megnövelt teljesítmény 15-20 perc komolyabb terhelés után meredeken zuhanni kezd. Ez jól látható az alábbi képernyőmentésen, ahol a Snapdragon 888, a 8 Gen 1 és a tesztalanyunkban dolgozó Snapdragon 870 lett terheléses teszttel összehasonlítva.
Jól látható a gyalázatos stabilitás (Stability) érték a OnePlus (Snapdragon 888) és a Poco (Snapdragon 8 Gen 1) esetében, valamint a közel 100%-os stabilitást felmutató 2112123AG, azaz a 12X (Snapdragon 870) összehasonlításakor. Vagyis az a felhasználó, aki ki szeretné – és ki is tudja – használni a legújabb processzorokban rejlő teljes kapacitást, az extrém melegedéssel és gyenge üzemidővel fog szembesülni, vagyis csalódni fog. Azért azt tegyük hozzá, hogy szoftveresen egész jól gatyába rázták a telefongyártók mérnökei a Qualcomm „szörnyszülött sárkányaival” szerelt mobilokat, de akkor sem ez az, amire vártunk. A két évvel ezelőtti csúcs SoC, a 865 és annak továbbfejlesztett verziója, a 870 ereje viszont mindenre elég, nem fog melegedni és gyorsan lemerülni vele a telefon.
A telefon dobozának bontogatásakor nem fog meglepetés érni, hiszen a gyártó mindig ugyanazt az egyenpakkot adja, uncsi. Szóval a felesleges papírkupacon kívül kapunk egy 67 wattos HyperCharge töltőfejet, Type-C kábelt, SIM-tűt és szilikon tokot, valamint egy előre felhelyezett, nem túl jó minőségű kijelzővédő fóliát is.
Külső, kijelző
A „Mesteri megjelenés”, mely szöveggel a gyártó reklámozza a terméket, hatványozottan igaz. Az első kézbevétel után elkapott az érzés – kicsi, könnyű és baromi jó a fogásérzet -, kell nekem. A 152,7 x 69,9 x 8,16 milliméteres dimenziókat, valamint a 176 grammos tömeget manapság igencsak kompakt, zsebbarát méretként aposztrofálják. Mivel a Xiaomi 12-es sorozata a prémium kategóriában versenyez, az alumínium készülékház, a fém keret és az elől-hátul üveg borítás megléte nem lehet kérdéses, ahogyan az összeszerelési minőség kiválósága sem.
A telefon felépítésében sem kell semmi különlegesre számítani. Jobb oldalon a hangerő szabályozó és a bekapcsoló gomb a főszereplő.
A telefon alsó élén a SIM-tálca, a beszélgetési mikrofon, az USB Type-C port és a hangszóró kapott helyet. A bal oldalról nem érdemes amúgy sem szót ejteni mostanság – értsd, ahogyan akarod -, hiszen ott nem találunk semmit.
A felső élen azonban érdemes egy kicsit elidőzni, mert itt lakik egy másik hangszóró, egy „SOUND BY harman/ kardon” felirat (hoppácska!), a zajszűrő mikrofon és az infra port, melyet kötelezővé tennénk minden telefongyártó számára. Balgaság lenne a 3,5 mm-es jack kimenetet keresgélni, mert ezen az árszinten már nem járja, az derogál.
A kijelző alá épített ujjlenyomat-szenzorral valamit mókoltak – az is lehet, hogy fejlesztettek – a Xiaomi boszorkánykonyhájában. Egy csipetnyi túlzással, de a kapacitív érzékelőket megszégyenítő sebességgel és a pontosság megy a kijelző feloldása. A 2D-s arcalapú feloldás is kiválóan működik, de egy másik telefonon készített szelfivel lazán feloldottam a készüléket, szóval csak óvatosan!
A 12X hátlapja követi az aktuális trendet „hú basszus a kamerákat elfelejtettük rátervezni!” felkiáltással nagy műgonddal, gyorsan el is helyezték a szakik bal szélső sarokban a kameraszigetet. Ennek megfelelően a telcsi tökéletesen billeg az asztalon, és erre sajnos a melléklet tok sem nyújt vigaszt. Szerencsére a matt üveg felületen az ujjlenyomatok és a karcok sem látszódnak meg. Természetesen Gorilla Glass védelmű üvegről beszélünk, de a Xiaomi nem kötötte az orrunkra, hogy melyik generációt alkalmazza, szégyellheti magát érte. Tippre Gorilla Glass 5, esetleges tévedés esetén vállaljuk a megkövezést!
El is érkeztünk a legfontosabb részhez, mert ezt nézi mindenki az iskolában óra alatt, a munkahelyen, vezetés közben, az utcán sétálva, baráti beszélgetések közben és szabadidőnkben, ami nem más, mint a kijelző. Na jó, reméljük ez nem így van! Mindenesetre ezt a 6,28 hüvelykes, FHD+ (2400×1080 pixel) felbontású, 419 ppi képpontsűrűséggel rendelkező, 1100 nit maximális fényerőre képes AMOLED megjelenítőt nyugodtan nézegethetjük, tátva fog maradni a kalácslesőnk. A Xiaomi 12-es sorozata az egyetlen a piacon, amely 12 bites színmélységgel rendelkezik, vagyis 68 milliárd színt jelenít meg! Mi meg is számoltuk! Na jó, nem számoltuk meg, ez hazugság. Azonban a DisplayMate A+ minősítés, illetve a Dolby Vision és a HDR 10+ támogatás való igaz, ezeket nem adják csak úgy puszira oda.
Miután becsuktuk a szánkat a csodálkozás után, folytatjuk a nagyérdemű sokkolását. Ugyanis a Gorilla Glass Victus üveg által védett panel 120 Hz-es, AdaptiveSync képfrissítést, valamint 480 Hz-es mintavételezési frekvenciát tud. Szépen levált a statikus tartalmak nézésekor 60, a képernyőzár bekapcsolásakor pedig 30 Hz-re és piszok gyorsan reagál minden érintésünkre a készülék. Értelemszerűen a Widevine DRM L1-támogatás, az Always-on display (nem kapcsol ki 10 másodperc után) és a DC dimming kapcsoló, amely korlátozza a villódzást, adottak. Fontos megjegyezni a hosszanti élek minimális lekerekítését. Ez a használhatóságot egyáltalán nem rontja, éltorzulás nincs, és különben is van szoftveres kapcsoló, ezt a „Kerülje a szélek véletlen megérintését” néven fogjuk megtalálni a beállításokban.
Hardver, szoftver
Mint ahogyan már írtuk, a gépházban a Snapdragon 870 SoC dolgozik, amely a 2020-as non plus ultra, a Snapdragon 865 második, frissített kiadása. Az első ráncfelvarrott modellben, azaz a 865+-ban feljebb tekert órajeleket most még magasabbra állították, az erő legyen veled szellemiségében. A nyolcmagos prociban egy Kryo Prime (Cortex-A77) mag brutális, 3,2 GHz-es órajelen, három Kryo Gold (Cortex-A77) mag 2,42 GHz-en és négy Kryo Silver (Cortex-A55) mag 1,8 GHz-en dorombol. A 7 nanométeres gyártástechnológiával készülő csodát a TSMC gyártja, a Samsung féle 4 nanométeres zsákutca 2021 első felében, amikor piacra került a 870, még „nem volt ismert” (szerencsére).
A grafikus feladatok ellátását az Adreno 650 GPU végzi, amely a mai napig is az egyik legjobb megoldás. A koronát a konfigurációra 8 gigabájnyi, négycsatornás LPDDR5 RAM rendszermemória és a 128 vagy 256 gigabájtos UFS 3.1-es belső tárhely teszi fel. Ez az összeállítás ezt a csöppséget olyan szépen meghajtja, mint a lavina a hegyi pásztort.
A szintetikus tesztek általában nem a valóságot tükrözik. Csak arra jók, hogy elmondhassuk, az enyém nagyobb – mármint nagyobb pontszámot ért el -, szóval ne is foglalkozzunk vele.
A 12X a MIUI 13 verziójával érkezik, Android 11 alapon, de a zöld robotos rendszer azóta már megugrott egy főverzió frissítést. A gyártó 3 év Android OS frissítést és 4 év biztonsági frissítést ígér a teljes Xiaomi 12-es sorozatra. Ez azt is jelenti, hogy a Xiaomi 12X elméletileg Android 14-et is kapni fog, a két nagy testvér pedig az Android 15-öt is behúzhatja (mivel ezek Android 12-vel érkeztek). Ígéretekkel azonban már tele a padlás.
A Xiaomi szerint a legtöbb telefonban a tárhely teljesítménye felére csökken 36 hónap alatt a nem hatékony tárhelykezelés miatt. Itt jön a képbe a jobb erőforrás-elosztásra összpontosító MIUI 13, amely 60%-kal jobb töredezettségmentesítési hatékonyságot kínál, mint a különböző versenytársak. Gyorsabb, simább és energiahatékonyabb platform az övék. Mi lenne, ha egy gyártó mást merne állítani?
Igazából nagyon flottul és hibamentesen működik minden a 12X MIUI univerzumában. Imádnivaló, hogy minden alkalmazás klónozható, szenzációsan jó a Galériában a képszerkesztő funkció, a Témákban pedig a legapróbb részletig személyre szabhatjuk a megjelenést. A rendszer legbelsőbb bugyraiban olyan rejtett kincseket is felfedezhetünk, mint például a „Virtuális immerzív hang” vagy a „Hátoldali érintés”, melyek nagyon ott vannak a szeren. A MIUI odafigyel az egészségünkre is, figyelmeztet például, hogy már régóta a kobakunkon van a fejhallgató – kedves gesztus -, köszönjük.
Kamerák, multimédia
Kameraszenzorokból ugyanazt a csomagot kapjuk, mint a drágább Xiaomi 12-ben, ennek ellenére a képminőség nem lesz megegyező. A hardver csak a végeredmény 50%-át teszi ki, a másik felét pedig a szoftver és a chip számítási teljesítménye adja. Hiányzik a ProFocus mód, amely a mozgáskövetést, mozgásrögzítést, sőt szemkövetést is lehetővé teszi, ez csak a Snapdragon 8 Gen 1 kiváltsága. Sebaj, vesztett már több is Mohácsnál.
A főkamera egy 4 tengelyes optikai képstabilizátorral (OIS) ellátott, f/1,88-as rekesznyílással rendelkező, 50 megapixeles Sony IMX766 érzékelő, 1/1,56″ méretű, 1,0 µm-es Quad-Bayer RGGB (2×2) szűrővel. Vagyis négy szomszédos pixelt kombinál, az így kapott fényképek (50/4) 12,5 MP felbontásúak.
Az ultraszéles látószögű kameránk 13 megapixeles, OmniVision OV13B10 érzékelőt használ 1,12 µm-es képpontokkal és 14 mm-es f/2,4-es objektívvel, 123°-os látószöggel és fix fókusszal.
Az 5 megapixeles Samsung S5K5E9 telemakró modul f/2,4-es rekeszértékkel és autófókusszal rendelkezik, 3-9 centiméter távolságból szuper minőségben megörökít bármit.
Az előlapon egy 32 megapixeles OmniVision OV32B40 szenzor felelős EIS stabilizálással a menő és egészen kiváló minőségű szelfik készítésért.
A sorozat legdrágább modelljéhez hasonlóan videózáskor az okostelefon 8K felbontást kínál 24fps és 4K felbontást 60fps sebességgel. Az így kapott videó anyag vizuálisan hibátlanul néz ki, a színek és a felvételek hangminősége is meggyőző. Az OIS-nek köszönhetően a képstabilizálás még 8K felbontásnál is tökéletesen működik. Az ultraszéles kamerával 4K30-ban lehet filmezni. A makró kamerával pedig maximum Full HD felbontással, 60 kép/mp sebességgel lehetséges, EIS stabilizálás mellett.
A száraz és unalmas számadatok után haladjunk gyorsan tovább, mert mi „előre megyünk nem hátra”, és nézzük meg az elkészült képeket.
A Xiaomi 12X fő kamerája jó fényviszonyok mellett éles, részletgazdag képeket készít. Az automatikus HDR mód a megfelelő időben avatkozik be, a képek kiváló dinamikával rendelkeznek. Nagyon pontos a színmegjelenítés, a fotók nincsenek túlságosan feldolgozva úgy, mint a nagytesónál, ahol a bőrtónusok néha már irreálisak.
Az ultraszéles látószögű kamera is meggyőző a 12X-ben. A képek a színek tekintetében kiegyensúlyozottak, a széleken még mindig kellően élesek és elegendő részletet mutatnak.
A makró kamerával akár a liliputiak világát is felfedezhetjük. Tücsköt, bogarat fényképezhetünk egészen közelről, de ételfotózásra is remekül használhatjuk, hiszen a mellékelt képen is látszik, hogy piros volt a paradicsom nem sárga.
Jól hangzik, de mint mindig, az 50 megapixeles módra váltás nem jár különösebb előnnyel. A nagy megapixel szám csak népbutítás, a munkám során használt piros vasak kisebb felbontáson is igencsak dögösek.
A Xiaomi 12X-ben nincs teleobjektív kamera, ennek ellenére a 2x zoom felvételek is bátran kirakhatóak az ablakba.
Természetesen a Xiaomi 12X portréképek készítésére is alkalmas, bár külön kamerát nem kapunk hozzá – és ezt egyáltalán nem bánjuk. Az előtér és a háttér szétválasztása a szokásos, kiváló minőségben történik.
Az új éjszakai mód a Xiaomi 12X-en is elérhető és remekül is funkcionál. Az OIS biztosítja sötétben is az éles képeket, bár van némi képzaj, de a végeredmény így is versenyképes lesz.
A képek teljes méretben itt láthatók.
Egészen figyelemre méltó, hogy mennyi basszus jön ki a kis készülékből. A sztereó hangszórók nagyszerű térhatású hangzást és összességében nagyon kiegyensúlyozott hanghatást biztosítanak. Nyilvánvaló, a Harman/Kardon feliratot nem a legyek hordták oda. Meg kell dicsérni a Zene és a Mi Videó alkalmazást, az utóbbi már a VLC-t is száműzte nálunk a feliratos filmek nézésekor.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
Az adatkommunikációs eredmények miatt sem kell évet ismételnie a Xiaomi 12X-nek, mert minden adott a boldogsághoz. Mindkét SIM-kártyán támogatja az 5G-t, és természetesen minden hazai 5G és 4G LTE hálózati frekvenciasávot ismer a készülék. A beszélgetési hangminőség remek a fogadó és a hívott fél részéről egyaránt. A közelségérzékelő szenzor úgy működik, ahogyan az a nagykönyvben megvan írva.
A vezetékmentes technológiákból is a jobb fajtákból kapunk, a Wi-Fi 6 és a Bluetooth 5.1 képében. A navigációs képességben sem fogunk csalódni. Szenzoros téren is elégedettek lehetünk, a távvezérléshez (TV, klíma, beltéri egység) használható infra szuper, az NFC annál is jobb, egyedül a barométer hiánya miatt ejthetünk pár könnycseppet.
Kis barátunk hátlapja alá a Xiaomi-nak sikerült egy értelmes méretű akkumulátort elhelyeznie. A 4500 mAh-s Lithium-Polimer teleppel még Intenzív használat mellett is könnyedén átvészelhetünk egy teljes napot. Nálunk a 19%-ra merítéshez 27 óra és 52 perc kellett, amihez 5 óra 38 perc kijelzőidő társult.
A szokásos YouTube videónézős teszten 2 óra alatt csökkent a töltöttség 10%-ot. A Work 2.0 battery life tesztben 13 óra 31 perces eredményt produkált a készülék. A 120 Hz-es képfrissítés és az AOD deaktiválásával sokkal jobb üzemidőt érhetünk el, de ne tegyük, nem úr, aki nem herdál. Tök felesleges ezekkel spórolni, mert a reggeli kávénkat sem tudjuk kettőnél többször megkeverni és már tele is szívta magát energiával a teló. A 67 wattos HyperCharge töltőfejjel 19-ről 100%-ra feltölteni a mobilt 34 perc alatt lehetséges.
Ha egy zsebbarát méretű, optikai képstabilizátoros kamerával, erős teljesítménnyel és a legújabb technológiákkal ellátott telefont keresünk, akkor a Xiaomi 12X mellett nem lehet elmenni. Az igazi zászlóshajókhoz képest – és itt a 400 ezer forint feletti telefonokra gondolunk – csak a vezeték nélküli QI-töltést, a zoom objektívet, az IP-tanúsítványt és az USB 3.0-s portot kell nélkülöznünk.
Az újabb és erősebb lapkakészletek nem jelentenek egyértelmű előnyt. A 12X kiváló fő kamerát, egy jó ultraszéles látószögű kamerát és egy használható makró kamerát kínál, bár az utóbbi helyett egy zoom kamerának jobban örültünk volna. Az okostelefon prémium minőségével, a konkurenseknél nem elérhető 12 bites AMOLED kijelzővel, jó akkumulátor-üzemidővel és a Harman/Kardon hangszóróival is komoly pontokat szerez.
A Xiaomi 12X most a BGHU2150 kuponkód használatával 512,27 dolláros áron vásárolható meg, ami durván 188 ezer forintnak felel meg. A kuponból csak 10 darab áll rendelkezésre! Ez az ár már tartalmazza a biztosítás, valamint a vám- és áfamentes EU Priority Line szállítás díját. Az elmúlt időszakban a GLS az EU Priority Line csomagokat 15-16 nap alatt leszállította a fentebb írt áron, minden egyéb költség nélkül!
- További részletek és rendelés ezen a linken.
-
Magyar akciós oldal a Banggoodon
Tudnivalók:
- 2021. július 1-től új vámolási szabályok érvényesek, a kis értékű kínai rendelésekre is kell áfát és ügyintézési díjat fizetni. DE! Európai raktárról (CZ, PL) továbbra is bátran lehet rendelni, garantáltan nem lesz plusz költség!
- További vámmentes szállítás: EU Priority Line – kb. 3-5 dollárba kerül. Emellett szállítási biztosítást (Shipping Insurance) is érdemes kérni, ez általában már alapból be van jelölve (a Broken Screen Service opció viszont kikapcsolható).
- Az “Inclusive of VAT” feliratot keresd, ezek a termékek már tartalmazzák az áfát.
NapiDroid.hu