Egy kifejezetten olcsó, mégis nagyon jónak ígérkező Xiaomi készülék járt nálunk, a Redmi 3 Pro, amit alaposan le is teszteltünk. Elöljáróban annyit elárulok, hogy sok pozitív meglepetés okozott a mobil, mindenképpen érdemes számításba venni a beszerzését.
Csomagolás, tartozékok
A Redmi 3 Pro egy meglehetősen apró, fehér színű dobozban érkezik, amin a telefon képe köszön vissza.
A fedőt leemelve a következő tartozékokat találjuk a mobil alatt: 2 Amperes töltőfej (EU-s átalakítóval), adatkábel, SIM tű és némi papír. A legfontosabb dolgok tehát megvannak, de komoly extrákra ne számítsunk.
Külső
A Redmi 3 Pro külsőre egy átlagos középkategóriás telefon benyomását kelti, de a fém ház azért ad egy kis prémium érzetet, ami mindenképpen pozitív. Az 5 colos kijelzőt viszonylag vékony keret határolja (71.7%-os a kijelző/előlap arány), így egész jól kezelhető, 139.3 x 69.6 x 8.5 mm-es méreteket kapunk. Ebből látszik, hogy nem is lett túlzottan vastag a mobil, mégis egy hatalmas akksi került bele, ami elképesztő üzemidőre képes, de erről majd később. Egyébként a súly sem vészes, 144 grammot nyom a Redmi 3 Pro.
A kijelző fölött a szokásos dolgokat találjuk, van itt fény- és közelségérzékelő szenzor, beszédhangszóró és frontkamera. Alulra három kapacitív érintőgomb került (Alkalmazásváltó, Home és Vissza), ezek fel vannak festve, de nem háttérvilágítottak. Van viszont értesítési LED közvetlenül a középső Home gomb alatt, de ez csak akkor látszik, ha világít.
A bekapcsoló és a hangerő gombok is jobbra kerültek, ezek teljes mértékben kézre állnak, jó a nyomáspontjuk, és egyáltalán nem lötyögnek. Bal oldalt pedig a SIM tálcát találjuk, ami két SIM-et (egy nano és egy micro) fogad, de a második helyre akár microSD kártyát is tehetünk.
Fent van a 3.5 mm-es jack csatlakozó, az infraport, valamint egy mikrofon, alul pedig egy másik mikrofont találunk a microUSB port társaságában.
Mint már említettem, a ház fémből készült, de alul és felül van egy-egy műanyag sáv az antennák miatt. A kamera fentre került, és kapott egy LED segédfényt, kicsit lejjebb, középen pedig az ujjlenyomat-olvasót találjuk, ami azért elég ritka a Radmi 3 Pro árkategóriájában. Van még a hátlapon egy Mi logó, valamint alul egy multimédiás hangszóró.
Fogásra nagyon kellemes a mobil a lekerekített szélek és a visszafogott méret miatt, és az összeszerelés is hibátlan, nem recseg-ropog a ház még erősebb nyomkodásra sem, nagyon egyben van az egész.
Kijelző
A megjelenítésért egy 5 colos IPS kijelző felel, ami hozza a kategóriában elvárható szintet, a színei szépek és természetesek. A felbontás HD, azaz 1280×720 képpont, ez 294 ppi pixelsűrűséget jelent, ami szabad szemmel nézve már éles képet biztosít.
A minimális fényerő nagyon sötét, ami sokszor jól jöhet, a maximális érték pedig átlagos, de azért napfényben is egész jól látszik a kijelző. Természetesen van automata mód is, ami remekül működik. A betekintési szögek pedig hibátlanok, bármilyen szögből jól látható a képernyő.
Hardver
A Xiaomi Redmi 3 Prót ugyanaz a Snapdragon 616-os lapka hajtja, ami a sima Redmi 3-at, azaz egy 8 magos, 64 bites processzort (4 db 1.5GHz-es Cortex-A53 és 4 db 1.2GHz-es Cortex-A53 mag) és egy Adreno 405-ös GPU-t kapunk. RAM-ból azonban 3 GB került a Pro verzióba, a belső tárhely pedig 32 GB-os, szemben az alap modell 2GB/16GB-os felszereltségével. A tárhely ráadásul microSD-vel bővíthető szükség esetén.
Hardveresen tehát maximálisan rendben van a mobil, ennél többet nem igazán kívánhatnánk egy középkategóriás masinától. A rendszer működése a várakozásoknak megfelelően gördülékeny, egyáltalán nem tapasztalni akadozást, és az alkalmazások többsége azonnal megnyílik. A Redmi 3 Pro már komolyabb játékokra is alkalmas, szépen fut rajta többek között az Asphalt 8 és a Real Racing 3.
Adatkapcsolati téren megkapjuk a szokásos dolgokat, van például Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 4.1 és természetesen GPS (+GLONASS). Utóbbi remekül működik, szinte azonnal megtalálja a pontos helyzetünket a készülék. A Redmi 3 Pro támogatja az LTE hálózatokat is, de a 800MHz-es sávot (B20) nem ismeri, hasonlóan az összes többi Xiaomi mobilhoz (és a kínai készülékek nagy többségéhez). Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy nem mindenhol lesz 4G kapcsolat, főleg vidéken lehet ez gond, bár a 3G is elég gyors azért, így sokan nem fogják észrevenni a különbséget. Az infraport révén a mobil távirányítóként is használható, az NFC viszont kimaradt.
Telefonálás közben a hangminőség jó, és fülhallgatóval a zenék is tisztán szólnak. A multimédiás hangszóró minősége átlagos, de elég hangosan szól.
Szoftver
A készülék hozzánk egy Android 5.1.1-re épülő MIUI 7 rendszerrel érkezett, ami nem gyári szoftver, hanem a TinyDeal webáruház saját, kicsit átszabott ROM-ja. Az eredeti gyári szoftver egyébként nem tartalmaz magyar nyelvet és Play Áruház sincs rajta, a mi készülékünk azonban rendben volt ilyen szempontból, bár a fordítás azért elég hiányos. A webshopos ROM-nak tehát akadnak előnyei, hátránya viszont, hogy sok fölösleges előretelepített alkalmazással érkezik (CleanMaster és társai), amiket alapesetben nem tudunk törölni, csak rootolás után.
Az említett dolgokon túl egy szokásos MIUI felületet kapunk, amit már számtalanszor bemutattunk részletesen is a korábbi Xiaomi tesztek során. A kinézet szerintem nagyon rendben van, nem lehet panaszunk a Xiaomi dizájnereire, egy viszonylag színes, de letisztult felületről van szó. Néhány képernyőkép a jellegzetesebb dolgokról:
A rendszer rengeteg extrát kínál, nagyon jók a Xioami gyári appjai (van köztük takarító, távirányító és sok minden más), és a beállítások között is sok opciót találunk. Ha pedig a kinézeten szeretnénk változtatni, az sem gond, ugyanis a Témakezelőben szinte korlátlan számban tölthetünk le különböző témákat az 5-féle gyári kinézet mellé.
Érdemes még szót ejteni az ujjlenyomat-olvasóról, ami gyorsan teszi a dolgát. Egy szempillantás alatt megtörténik az azonosítás, a kijelző felélesztéséhez pedig elég csak a szenzorra helyezni az ujjunkat. Sajnos nálam akadtak gondok is, nem mindig volt hajlandó felismerni az ujjamat a készülék, de ez szoftveres hiba lehet, mert az esetek többségében hibátlanul működött az ujjlenyomat-olvasó.
Összességében rendben van a Redmi 3 Pro webshopos szoftvere, szépen, akadásmentesen fut, nem döcögős, megfelel mindennapi használatra. Ugyanakkor vannak kisebb gyengeségek, például hiányos a magyar fordítás, van jó néhány kéretlen előretelepített alkalmazás, illetve a már említett szeszélyes ujjlenyomat-olvasó. Utóbbira remélhetőleg lesz javítás, de a szoftver lecserélésén is érdemes lehet elgondolkozni, ha valaki jártas az ilyesmiben vagy nem rest utánaolvasni. Annak nem néztem utána, hogy milyen ROM-ok érhetőek el a készülékre jelenleg, de biztosan lesz rá rendes, sallangmentes többnyelvű szoftver, amivel még ütősebb készülék lehet a Redmi 3 Pro.
Kamera
A készülék hátlapján egy 13 megapixeles, f/2.0-s szenzort találunk fázisdetekciós autofókusszal és LED segédfénnyel, az előlapra pedig egy 5 megapixeles kamera került.
A kamera kezelőfelülete egyszerű, és nem is kapunk túlzottan sok beállítási lehetőséget. Alapból csak a vaku és a HDR kapcsolója látszik, utóbbinál sajnos nincs automatikus mód.
Jobbról úsznak be a további lehetőségek. Van például panoráma mód, időzítő, kézi mód, szépítés és szürkületi mód. A manuális módnál csak a fehéregyensúlyt és az ISO értéket tudjuk állítani, a záridőt nem. A felbontás tekintetében szintén nincs sok beleszólásunk a dolgokba, igazából csak a képarányt állíthatjuk, 4:3-nál 4160×3120 pixeles a kép, 16:9-nél pedig 4160×2340 a felbontás.
Az autofókusz viszonylag gyorsan és pontosan működik jó fényviszonyoknál, a képek pedig egy pillanat alatt elkészülnek, sötétben viszont már egy kicsit többet kell várni.
Most pedig nézzük milyen fotókat lehet készíteni a Redmi 3 Pro kamerájával!
A fenti képek át lettek méretezve, itt találod őket teljes felbontásban.
Nappal, jó fényviszonyoknál remekül teljesít a kamera, részletgazdagok a képek és nem jellemző zajosodás. Gyengébb fénynél már nem remekel annyira a készülék szenzora, kicsit elmosottak a képek és a fókusz sem mindig pontos. Ezt persze nem igazán lehet felróni a Xiaomi mobiljának, hiszen egy olcsó készülékről van szó.
Videót maximum full HD-ben rögzíthetünk, a minőség átlagosnak mondható, a hang viszont nagyon jó. Lassított felvételre nincs lehetőség, az egyetlen extra videós téren a Time-lapse.
Az 5 megapixeles szelfikamera szépen teszi a dolgát, egész jó képeket lehet vele készíteni. Van időzítő, arcszépítés, és a szoftver automatikusan megtippeli a korunkat és a nemünket. Az ujjlenyomat-olvasó megérintésével azonban nem süthető el a kamera, kár érte.
Üzemidő
A Redmi 3 Pro hátlapja alatt egy méretes, 4100 mAh-s akksi található, ami az energiatakarékos hardverrel karöltve nagyon jó üzemidőre képes. Normál használattal simán ment a mobil 2 napot, átlagban 4-5 óra kijelzőidővel (gyári, sallangmentes szoftverrel még jobb üzemidőre számíthatunk), folyamatos YouTube videózással pedig 16 órát bírt nálunk a készülék közepes fényerőn, ami elképesztően jó.
Összegzés
A Xiaomi Redmi 3 Pro egy nagyon jól összerakott középkategóriás mobil lett. A hardver erős, a memória és a tárhely bőséges, a kijelző szép, és a fémházas kivitel is rendben van. Ehhez kapunk még egy nappal szépen teljesítő kamerát, ujjlenyomat-olvasót, valamint egy hatalmas akkumulátort, és mindezt rendkívül kedvező, 50 ezer forintos áron.
A szoftver sajnos nem lett tökéletes, vannak kisebb hiányosságok, de azért így is jól használható a készülék, emiatt senkit sem beszélnék le róla. Az ideális persze az, ha valaki kicsit utánanéz a dolgoknak, és feltesz a mobilra egy másik ROM-ot, ebben az esetben aligha találni jobb vételt a Redmi 3 Prónál.
A készülék sok külföldi webáruházban kapható csábító árakon, de a legtöbb helyen számolni kell az áfával és egyéb plusz költségekkel. Hozzánk a TinyDeal jóvoltából érkezett a mobil, itt van EU raktáras szállítás, ami sok előnnyel jár: pár nap alatt megérkezik a telefon, és nincs semmilyen extra költség. Ehhez a “Shipping from:” résznél válasszuk a “Germany” opciót.
- Részletek és vásárlás ezen a linken.
Neked hogy tetszik Xiaomi olcsó mobilja?