Megérkezett hozzánk a Xiaomi legújabb telefonja, a Redmi Note 7, amit nem véletlenül övez hatalmas érdeklődés. Az első önálló Redmi készülék többek között 48 MP-es kamerát, Snapdragon 660 processzort, gyönyörű dizájnt és méretes akkumulátort kínál meglepően kedvező áron. Na de nézzük, hogyan is teljesít a mobil a valóságban!
Megjegyzés: a Redmi Note 7 még egy nagyon friss modell, egyelőre nincs belőle Global verzió, így a kínai változat járt nálunk. Ebben nincs B20-as LTE támogatás és magyar nyelv (de angol szerencsére van), a Google-szolgáltatásokat pedig magunknak kell feltenni, de más lényeges különbség nem igazán lesz (leszámítva persze még a töltőt és esetleg a dobozt).
- Frissítés: Megjelent a Global verzió, részletek ebben a cikkben!
Csomagolás, tartozékok
A készülék egy megújult dobozban érkezik, a korábbi narancssárga (vagy a kínai verzióknál piros) csomagolás helyett egy egyszerűbb, fehér pakkot kapunk színátmenetes felirattal, és ezúttal már hiányzik a Xiaomi jelzés, csak a “Redmi Note 7” olvasható.
A mobilhoz nagyjából az alap dolgokat kapjuk, van egy 5V/2A-es töltőfej (egyelőre nem EU-szabványos), egy USB-C kábel, egy SIM-tű, némi leírás, és extraként van a dobozban egy félig áttetsző, sötét szilikon tok is, ami nagyon jól jön, amíg be nem szerzünk valamilyen komolyabb védelmet.
Külső
Aki esetleg azt gondolta, hogy a Redmi különválásával csökken majd a telefonok minősége, az nagyot tévedett, hiszen továbbra is a Xiaomi kezében van a márka, ők végzik a tervezést és a gyártást. A Redmi Note 7 ráadásul még előre is lépett egy szintet az elődeihez képest anyaghasználat és dizájn terén.
A készüléket kézbe véve maximálisan minőségi érzést kelt, ráadásul gyönyörű is lett. Az előlapot szinte teljes egészében a méretes kijelző teszi ki, hiszen nagyon vékony a káva, a felső szenzorsziget pedig a lehető legkisebb, így nem annyira zavaró a jelenléte.
Fent találjuk a beszédhangszórót, valamint a rejtett fény- és közelségérzékelő szenzorokat, alulra pedig csak a fehér értesítési LED került, így egy teljesen minimalista megjelenést kapunk, mégsem kell komolyabb kompromisszumokat kötni.
A hangerő és a bekapcsoló gomb jobb oldalt található, ezek is maximálisan minőségiek, egyáltalán nem lötyögnek, és jó a nyomáspontjuk. A SIM tálca pedig bal oldalra került, és két nano SIM-et fogad, de az egyik helyre micro SD kártya is tehető.
A felső oldalra a jack csatlakozó, az infraport és az egyik mikrofon került, alul pedig az USB-C portot, a multimédiás hangszórót és a másik mikrofont találjuk.
A fényes hátlap fő ékessége a méretes duál kamera, ami jelentősen kiáll a házból, de ha meglátod milyen fotókat lő a mobil, akkor ez máris nem fog annyira zavarni. Van még itt egy kéttónusú LED segédfény, és egy ujjlenyomat-olvasó is, alul pedig a “Redmi by Xiaomi” felirat, ami jól jelzi, hogy továbbra is egy Xiaomi termékről van szó, a Redmi márka leválasztása inkább csak egy stratégiai döntés volt.
Nem csak az anyaghasználat, hanem az összeszerelés is hibátlan, semmilyen recsegés-ropogás nem hallható még erősebb szorításra sem.
Amit pedig még érdemes megjegyezni, hogy bár a mobil nem kapott semmilyen IP tanúsítványt hivatalosan, de le vannak szigetelve a nyílások és az illesztések, vagyis egy bizonyos fokú vízállóság azért van. Szándékosan persze nem érdemes víz alá meríteni a Redmi Note 7-et, de egy kis ráfröccsenő folyadékot vagy véletlen vízbeejtést még jó eséllyel kibír a készülék.
Kijelző
A Redmi Note 7 egy igen méretes, 6,3 colos IPS kijelzővel bír, ami Full HD+ felbontású (2340×1080 képpont) és 19,5:9 képarányú. Belekötni nem igazán lehet, szinte tökéletes a panel, szépek a színei, hibátlanok a betekintési szögek, és a maximális fényerő is egész magas, így nem lesz gond a napsütésben való láthatósággal sem.
A képernyőt a legfrissebb Gorilla Glass 5 védi a karcoktól, és nem maradtak ki az olyan funkciók sem, mint az automata fényerő vagy a szemkímélő “Olvasó mód”, ami tulajdonképpen egy kékfényszűrőt takar.
Hardver
A Xiaomi (vagyis most már Redmi) új középkategóriás bajnokát a 14 nm-es Snapdragon 660 hajtja, ami egy tökéletes választás. Kiváló teljesítményt nyújt, köszönhetően a 8 darab Kryo 260 processzormagnak (4×2.2 GHz és 4×1.8 GHz), valamint az Adreno 512 grafikus chipnek. Memória tekintetében három kiszerelés van 3+32GB, 4+64GB és 6+64GB, és szerencsére a bővítési lehetőség sem maradt ki.
Ahogy az várható egy ilyen hardvertől, a teljesítmény kifejezetten jó, szinte mindenre elég. A rendszer pörgős, nem akad, az appok gyorsan betöltenek, és a komolyabb játékok is szépen futnak.
Adatkapcsolat terén is egész jól el vagyunk látva, kezdve a 4G támogatással, ami mindkét SIM-re vonatkozik. Mivel a készülék kínai verziós, így a B20-as LTE sáv nem támogatott, de a Global modellben már benne lesz. A B20 hiánya egyébként annyit jelent, hogy nem lesz mindenhol 4G-s kapcsolatod, főleg vidéken jelenthet ez problémát, városokban kevésbé.
Természetesen van kétsávos Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 támogatás, valamint GPS is A-GPS, GLONASS és BDS támogatással. Jó hír az infraport megléte, az NFC viszont sajnos kimaradt.
Hívás közben a hangminőség mindkét félnél jó, és a szimpla multimédiás hangszóró is egész szépen és hangosan szól a kategóriához képest, persze csodákra azért nem érdemes számítani.
Szoftver
A Redmi Note 7 egy Android 9.0-ra épülő MIUI 10.2-es rendszerrel érkezett hozzánk. Maga a MIUI szerintem zseniális, az egyik kedvenc felületem, nagyon jól néz ki, letisztult, jól optimalizált, és rengeteg hasznos extrát, illetve számos beállítási lehetőséget kínál.
Mivel azonban egyelőre kínai verziós készülékről van szó, így csak angol és kínai nyelv van rajta. Ha tudsz angolul, akkor ez semmi hátrányt nem jelent, jól használható a szoftver, annyi plusz teendő van csak, hogy a Google-szolgáltatásokat külön kell feltelepíteni, ami nagyjából egy 5 perces művelet. Ha fent van a Play Áruház, akkor onnan már simán megy minden, leszedheted a kedvenc appjaidat és játékaidat.
Néhány screenshot:
A rendszerről rengeteget lehetne még írni, de ezt most nem tenném meg, hiszen számos Xiaomi telefont teszteltünk már. Amit mindig ki szoktam emelni, az a kiválóan sikerült gesztusvezérlés, mindenkinek ajánlom, hogy kapcsolja be, nagyon gyorsan meg lehet szokni, és utána el is felejtheted az androidos vezérlőgombokat. Egyébként Full screen display (vagy magyarul Teljes képernyős mód) néven fut ez a lehetőség, a Beállítások főmenüjében rögtön megtalálod.
Végül ejtsünk néhány szót a biztonságról. A készülék feloldására természetesen adott az ujjlenyomat-olvasó, ami villámgyorsan és megbízhatóan működik, és emellett bekapcsolható az arcfelismerés is, ami szintén jól használható, egy pillanat alatt azonosít.
Kamera
A Redmi Note 7 hátlapján duál kamerát találunk. A fő szenzor egy 48 MP-es Samsung ISOCELL Bright GM1 érzékelő 0.8μm-es pixelmérettel, az apertúrája pedig f/1.8. Ehhez jön egy 5 MP-es másodlagos szenzor, ami a mélységérzékelést végzi, szelfizésre pedig az előlapi 13 MP-es kamera használható.
Kezdjük máris egy tévhittel. A Redmi Note 7 48 MP-es kamerája nem arra való, hogy extra nagy felbontású fotókat készítsünk, hanem egy rakat más hasznos dologra. A 4 az 1-ben pixelösszevonással például megnégyszereződik a pixelméret, azaz sokkal több fény jut egy képpontra, és így gyönyörű 12 MP-es éjszakai fotók készíthetők. Szebbek lesznek a HDR képek is, ugyanis így nem kell több képből összevágni a végeredményt, mert egyetlen pixelcsoporton belül lehetnek magas és alacsony expozíciójú képpontok (vagyis valós idejű HDR-t kapunk). Persze ha nagyon akarunk, tudunk 48 megapixeles fotókat is lőni a mobillal (interpolálva), ez a Pro módban kapcsolható be, alapesetben viszont 12 MP-es fotók készülnek, ami tökéletesen elég is.
A kamera menüje kifejezetten logikus és átlátható, mégis számtalan extra funkciót kínál. Van többek között portrémód, panoráma, HDR, AI jelenetfelismerés és manuális (Pro) mód is. Utóbbinál állítható a fehéregyensúly, a fókusz, a rekeszérték, az ISO, és bekapcsolható a már említett 48 MP-es mód is.
A fázisdetekciós autofókusz kifejezetten gyors és pontos, a képek elkészítésénél azonban van egy minimális késleltetés (ennek biztosan meg van az oka, de nem tudom pontosan, hogy mi).
Az alábbi tesztfotók készültek:
A képek át lettek méretezve, az eredeti fotókat itt találod.
Nem kérdés, hogy a Redmi Note 7 kamerája jól sikerült, kiváló fotókat lehet lőni a mobillal. Szépek a színek, nem vesznek el a részletek, a dinamikatartomány pedig kiemelkedően jó. Ráadásul éjszaka is remek képeket kapunk az árkategóriához képest. (A speciális éjszakai módot pedig még ki sem próbáltam, ez ugyanis nem sokkal a teszt befejezése előtt jött meg a mobilra egy frissítéssel.)
Frissítés: Mivel többen kérdeztétek, csináltam összehasonlítást a 12 és a 48 MP-es módról (egyformára nagyítottam a képeket). Látszik némi különbség, de nagyon minimális. Ahogy említettem is, nem emiatt jó a 48 MP-es szenzor, nem erre találták ki, más előnyei vannak.
Az eredeti kép ilyen (le van kicsinyítve):
Videót legfeljebb 1080p-ben vehetünk fel, de a kép és a hangminőség is remek, ráadásul akár 120 fps-es lassítás is elérhető ugyanezen a felbontáson. A szelfikameráról szintén csak jókat tudok mondani, itt is magas a dinamikatartomány, és szép, részletgazdag képeket készít. Portré mód pedig az előlapi és a hátlapi kameránál is van, és mindkettőnél meglepően jól működik. Itt valóban besegít a mesterséges intelligencia, nem valami kamu funkcióról van szó, mint némelyik kínai telefonnál.
Üzemidő
A Redmi Note 7 az elődeihez hasonlóan egy egész méretes, 4000 mAh kapacitású akkumulátort kapott, ami ezúttal sem okoz csalódást. Még erősebb használattal is könnyedén elmegy a mobil 1,5-2 napot, ha pedig nem nyomkodjuk annyira sokat, akkor 2,5-3 nap is simán kihozható belőle. Folyamatos YouTube-videózással pedig nagyjából 14 órát megy el a készülék 40%-os fényerőn, ami szintén nagyon jó.
A telep támogatja a Quick Charge 4.0 gyorstöltést, de sajnos gyárilag csak egy szimpla 5V/2A-es fejet kapunk hozzá. Vezetéknélküli töltési lehetőség pedig nincs.
Összegzés, ár
A Redmi Note 7 a 2019-es év nagy slágere lesz, a saját árkategóriájában nem igazán van ellenfele. Már az elődei is szinte legendásan jó telefonok voltak (Note 5 és Note 6 Pro), de az új modell vékonyabb kávát, kisebb notch-ot, erősebb hardvert, jobb kamerákat, végre USB-C portot és úgy összességében szebb, modernebb, prémiumabb dizájnt kapott. A remek szoftver, a gyönyörű kijelző és a kiváló üzemidő pedig továbbra is adott, szóval nem igazán lehet melléfogni a telefonnal.
A hátrányok között egyedül az NFC és a vezetéknélküli töltés hiánya említhető, de egyik sem várható el ilyen áron, a többi negatívum pedig ahhoz kapcsolódik, hogy ez még a kínai verzió, vagyis nincs benne B20 és magyar nyelv. Arról egyelőre nincs hír, hogy mikor érkezik a Global kiadás, de az elsők között fogunk beszámolni róla, ha elérhető lesz.
Hozzánk a GearVita webáruházból érkezett a mobil, ahol két variánsra is van most kedvezmény:
- Xiaomi Redmi Note 7 (3+32 GB) – 266,99$ helyett 206,99$ a YYXMNOTE7 kuponkóddal
- Xiaomi Redmi Note 7 (4+64 GB) – 294,99$ helyett 226,59$ a 64NOTE7GV kuponkóddal
A vámmentes EU Priority Line szállítással így kb. 60.000 Ft-ba kerül a kisebb, és 65.500 Ft-ba a nagyobb verzió, de bármikor lejárhatnak a kuponok.
- Frissítés: Megjelent a Global verzió, részletek ebben a cikkben!
Neked hogy tetszik az új Xiaomi Redmi Note 7?
A Redmi Note 7 semmilyen téren nem okozott csalódást, egy szinte hibátlan mobilról van szó. Már a kínai verzió is remek, csak néhány kompromisszumot kell vele kötni, ha viszont megérkezik a hivatalos Global kiadás, akkor annak egy darabig nem lesz ellenfele a középkategóriában.
-
Külső
-
Kijelző
-
Hardver
-
Szoftver
-
Kamera
-
Üzemidő
-
Át/érték arány