Cubot X20 Pro teszt – Kiváló üzemidő és korrekt tudás 50 ezer Ft alatt!

0

Erős hardverrel, minőségi anyagokból összerakott, csinos külsővel és tripla hátlapi kamerával mutatkozott be a Cubot új, költséghatékony zászlóshajója, az X20 Pro. A papíron ígéretesnek látszó telefont megnéztük, hogy miként teljesít a mindennapi használat során!

Bevezető, tartozékok

A Cubot X20 Pro-val a kínai gyártó olyan új okostelefont mutatott be, aminek a meghajtásáról egy felső-középkategóriás chipset gondoskodik, 6 gigabájt RAM-mal és 128 gigabájt memóriával felvértezve, a 150 dollár körüli árkategóriába. A felhasznált anyagok és a kivitelezés tekintetében több kategóriával feljebb is megállja a helyét. Az enyhén futurisztikus kinézetű, valóban működő tripla kameramodul pedig szintén nem megszokott ebben az árszegmensben.

Cubot annyira nem ismeretlen márka, Kínán kívül több európai országban is hivatalosan jelen van. Az olvasók több alkalommal olvashattak oldalunkon a gyártótól teszteket. A Cubot King Kong 3, a Quest és a Quest Lite remek strapatelefonok, munkámból adódóan valódi extrém körülmények között bizonyítottak akkor és azóta is a mindennapi használat során.

Tehát valóban a Cubot X20 Pro egy bennfentes tipp? A következő áttekintésben fény derül mindenre, de előbb nézzük meg, hogy mit tartogat a telefon fekete tároló doboza.

A pofás kis tároló egységben a megszokott Type-C USB kábel, a 2 amperes töltőfej, a SIM-tű és a kötelező papírhalom található. A védő fóliát, amely elég hitvány minőségű, már gyárilag felvarázsolták a kijelzőre.

Külső, kijelző

A Cubot X20 Pro egy átlagos méretű mobiltelefon, a 157 x 74,6 x 8,6 milliméteres dimenziók a mai mezőnyben már egyáltalán nem számítanak soknak. A teljes egészében fémből készült keret, az elő és hátlapot borító edzett üveg, valamint a méretes akkumulátor tekintélyes tömeget eredményez. A 234 grammos súlyra manapság azt mondják, hogy ez nagyon nehéz. Régen ezt elintéztük azzal a megállapítással, hogy van benne anyag.

A felhasznált anyagok és az összeszerelés minősége példás, remek iparos munka az X20 Pro. E tekintetben partiban van a nagyságrendekkel drágább telefonokkal, mint amilyen a képen látható Xiaomi Mi 9 is.

A fogásérzet teljesen rendben van, bár a fém és üveg kombináció miatt a telefon könnyen kicsúszhat az óvatlan felhasználók kezéből. Az edzett üveggel és enyhén oleofób felülettel ellátott, 2,5D kialakítású, 6,3 hüvelykes, Full HD+ (1080×2340 pixel) felbontású IPS LCD megjelenítő szintén a jobbak közül való. A 409 ppi-s képpontsűrűségű, nagyon jó fényerejű panel napfényben is egész jól látható és a betekintési szögekkel sincs probléma. Rendelkezésre áll az ütemezhető olvasó mód, ami Éjszakai fény néven fut a Megjelenítési beállítások alatt.

A Waterdrop Notch-ba, azaz szenzorcseppbe integrált szelfikamera ez előlap uralkodó látványeleme. E felett kapott helyet a beszédhangszóró, a fény- és közelségérzékelő, valamint a kék színű értesítő LED is. Az elrejthető navigációs gombok a képernyőből csippentenek le némi helyet.

A hangerő-szabályozó és a bekapcsoló gomb a jobb oldalon, a SIM-tálca a bal oldalon kapott helyet, ami két nanoSIM kártyát fogad, hibrid dualSIM megoldással. Alul van a hangszórórács és a mikrofon között az C-típusú USB-port. A 3,5 mm-es jack portot szokás szerint kihagyták.

A karcolásoktól védett, speciálisan edzett üveg hátlap igazi zsírmágnes, de az érdekesség nem ez. A rossz nyelvek szerint a formaterv az előzetesen kiszivárgott iPhone 11 kamera elrendezését majmolta le, ami végül is másmilyen lett. A kamerák elhelyezését illetően a Cubot „Kommandó” megoldása abszolút visszarepít gyermekkoromba, a boldog 80-as évekbe, ezért nekem nagyon bejövős.

A szemfüles olvasóknak bizonyára feltűnt, hogy ujjlenyomat-szenzor nincs a készüléken. Az újabb iPhone-ok és a Google Pixel 4 egyik fő újdonsága, hogy ujjlenyomat-olvasó már nincs rajtuk, helyette a Face Unlock/Face ID (arcfelismerő) kerül bevetésre. A Cubot is ezt a módszert választotta. A feloldás aránylag megbízhatóan működik, 7/10-es találati aránnyal dolgozik. Gyenge fényviszonyok esetén a kijelző fehér fénnyel világít a feloldáshoz, ami egész gyorsan megtörténik.

Hardver, szoftver

A telefon meghajtásáról a MediaTek Helio P60 (MT6771) nyolcmagos processzor gondoskodik. A Helio P60 a TSMC 12 nm-es FinFET node-ján készül. A kétklaszteres megoldással üzemelő processzorban a teljesítményért felelős kvartett Cortex-A73 magokból, az alacsony fogyasztásra kihegyezett csoportot pedig Cortex-A53 magok épül fel. Az órajelben nincs különbség, mindkét csoport 2,0 gigahertzen dübörög.

A legérdekesebbnek ígérkező rész a MediaTek által használt dedikált adatfeldolgozó egység (NeuroPilot), amely az AI-vel kapcsolatos feladatokat kezeli. A tajvani gyártó nevéhez fűződő technológiának a mesterséges intelligencián alapuló funkcióknál jut szerep, például az arcfelismerésnél, az objektum és jelenetazonosításnál, vagy a valós idejű szépítésnél.

Az AnTuTU Benchmark időközben frissült a 8-as verzióra, így már 176094 pontot kapott az X20 Pro, amit a későbbi összehasonlítások végett jegyzek meg.

A grafikus feladatok felelőse a második generációs Bifrost architektúrát használó ARM Mali-G72 MP3 GPU, amely 800 MHz-en üzemel. A 6 gigabájt RAM rendszermemória és a 128 gigabájtos belső tárhely, amely microSD kártyával tovább bővíthető, nem ad okot a panaszra.

A Cubot érintetlenül hagyta az Android 9 Pie rendszert, tehát a felület lényegében megegyezik az Android One vagy a Google Pixel eszközökkel. Pluszban két extra került a szűz rendszerbe. Ezek kimerülnek a Face Unlock beállításai és a képernyőn megjelenő gombok elhelyezésének variálásában. Harmadik féltől származó jó, vagy rosszindulatú alkalmazástól mentes a rendszer.

A Cubot a szoftver optimalizálás terén briliáns munkát végzett. Az évek során az Android 2.2 Froyo verziótól kezdve a jelenleg használt Android 10 operációs rendszerig, végigpróbálva a komplett MediaTek és a Qualcomm Snapdragon sorozatot, hosszabb-rövidebb ideig, régen láttam ennyire jól összehangolt hardver-szoftver párost.

Utoljára ennyire jó készenléti fogyasztást (7 mA) – és most kapaszkodjon meg jól mindenki – első 8 magos processzor esetében láttam, amely mind a 8 magot egyidejűleg futtatta, a jobb energiahatékonyság és a nagyobb teljesítmény érdekében. Ez a 2013 júliusában bemutatott Mediatek MT6592 SoC-vel szerelt THL T11-es telefonon volt, Android 4.4.2 alatt. Régi szép idők.

Kamerák, multimédia

A Cubot valódi tripla kamerát telepített az X20 Pro készülékbe. A 12 megapixeles Sony IMX486 fő érzékelőt egy 20 megapixeles Sony IMX350 társérzékelővel támogatták meg a mélység észlelésére, valamint egy 8 megapixeles, 125 fokos, ultraszéles látószögű szenzor is segít a képek rögzítésében. A mesterséges intelligencia (AI) segít a fotózásban, amely képes felismerni 15 különböző jelenetet, valamint fejlettebb zajszűrést biztosít és az esti fotók készítésekor is hatékonyan közreműködik.

A szenzorcseppbe integrált AI selfikamera 13 megapixeles, ami elégséges ahhoz, hogy elfogadható képeket készítsünk jó fényviszonyok között. Videót MPEG4-ben, maximum Full HD-ban, 30 fps sebességgel rögzíthetünk, alacsony részletességgel és hangminőséggel.

Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban, AI használatával.

A képek teljes méretben és további képek itt láthatóak.

A RAW formátumú képek mentése kivételével a Camera2 API támogatás teljes körű, így a hozzáértők a fehéregyensúly, az expozíció, a fókusz, az ISO-érték, valamint a zársebesség manuális beállításával jobb képeket lőhetnek. Normál üzemmódban az AI-t mindig bekapcsolt állapotban kell hagyni, hogy a lehető legjobb képet kapjuk. Az élesség jó megvilágítási körülmények között kielégítő, és a színek általában helyesen jelennek meg. A bokeh mód jó képeket tesz lehetővé mélységhatással, a hibaarány nagyon alacsony. Az előtér kis részei csak részben vannak elkülönítve a háttérből. De ez történik a nagyokkal is. Az ultraszéles látószögű kamerával készült képek esetében az élesség és a színvisszaadás hibás, itt valamit elrontott a Cubot.

A gyenge fényviszonyok melletti fotózásnál az „éjszakai mód” vagy a HDR funkció bekapcsolása rontja a képek minőségét, az AI bekapcsolása egész jó végeredményt hoz. A vakuval készített közeli képek megfelelő képet eredményeznek. Erre példa az első kép (whisky), amely a pincémben készült, hangulatvilágítás és vaku használatával.

A multimédiás hangszóró átlagos hangminőséget hoz, basszusból kevés van és a maximális hangerő is kevés. Az RDS-információk megjelenítésére és az elhangzott műsorok rögzítésére képes FM-rádió az USB Type-C portba dugott átalakító és füles csatlakoztatásával indítható.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Cubot X20 Pro SIM tálcája két nanoSIM, vagy egy nanoSIM és egy microSD kártya kombinációban működhet. A készülék ismeri a B20-as 800 MHz-es LTE sávot, így teljes értékűen használható Magyarországon. Adott a VoLTE és a VoWiFi támogatás is. Telefonálás közben stabil volt a térerő, a beszélgetési hangminőség a vonal mindkét oldalán megfelelő.

Vezeték nélküli kapcsolathoz az egycsatornás Wi-Fi, az aptX és aptX HD támogatással operáló Bluetooth 4.2 vehető igénybe, minden probléma nélkül. Nagyon jól működik a GPS és az iránytű. A szintetikus teszt során átlagosan 25-28 műholdat használt a navigációhoz. Ez jó érték. A mindennapi életben tehát nem volt navigációs probléma, az iGO Navigation hasított rendesen. Szenzorokból bőséges a kínálat, de sajnos NFC chip nem került a készülékbe, így le kell mondanunk a mobilfizetés lehetőségéről.

A remekül összepasszított hardver-szoftver páros és a 4000 mAh kapacitású Lithium-Ion akkumulátor üzemideje parádés. Kicsivel több mint két nap használat után, 8 órás kijelzőidővel merült 20%-ra a telefon. A szokásos YouTube videónézős teszt alatt, 2 óra alatt csökkent a töltöttség 10%-ot. A Work 2.0 battery life tesztben 10 óra 7 perces eredményt produkált a mobil. Az akkumulátort feltölteni a mellékelt 5V/2A hálózati adapterrel, 20-ról 100%-ra 137 perc alatt lehet.

Az X20 Pro egy prémium anyagból építkező, remekül összerakott telefon. A 6 gigabájt RAM rendszermemória, a 128 gigabájtos belső tárhely és a kiokosított processzor bőségesen kiszolgálja az átlag igényeket. A szinte tökéletesen optimalizált Android 9 operációs rendszer előtt megemelem a virtuális kalapomat. A kamerás képességek az ultraszéles látószögű módot és a videó rögzítést leszámítva rendben vannak. Az üzemidő kiemelkedő.

Az ujjlenyomat-szenzor mellőzése hiba, a Cubot Face Unlock megoldása messze van a Pixel 4 vagy az iPhone Face ID megoldásától. Az NFC és a 3,5 mm-es jack csatlakozó megléte valószínűleg kívánatosabbá tenné az enyhén túlsúlyos versenyzőnket.

Cubot X20 Pro az ingyenes Priority Line/EU Priority Line (DPD) szállítást választva, amely vám- és áfamentes küldést biztosít, most 154,99 USA dolláros áron vásárolható meg, ami biztosítással együtt durván 49 ezer forint. Linkek:

NapiDroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Kastély Béla

A jövő mindig attól függ, hogy mit teszünk meg a jelenben.

NapiDroid