Doogee S95 Pro teszt – végre egy igazi profi strapatelefon

0

A Doogee S95 Pro-ban az egyik legerősebb hardveres összeállítás és legjobb kameraszenzor dolgozik, amit valaha strapatelefonba építettek. Mindezt megfejelték még egy méretes akkumulátorral és moduláris kialakítással.

  • A Doogee S95 Pro 339,99 dolláros áron vásárolható meg. A telefon európai (ES) raktárból 5 munkanap alatt meg is érkezett a GLS jóvoltából vámmentesen.

Bevezető, tartozékok

Az egykor magasabban jegyzett Motorola mérsékelt sikereket ért el az első moduláris okostelefon piacra dobásakor, és azóta sem váltotta meg a világot (sajnos). A tavalyi MWC-n a Doogee is bemutatta a világ első moduláris kültéri használatra tervezett okostelefonját az S90-et, ami különböző hátlapra pattintható elemekkel volt bővíthető. A készülékhez 4 modul volt elérhető, ezek az éjjellátó kamera modul, a Power Mod (vezeték nélkül powerbank), a walkie-talkie funkciót élesítő modul és a Game Mod (gamepad). Természetesen, ha irodában vagy pihe-puha párnák között használjuk a telefont, akkor csak a játékkonzol kiegészítőnek van értelme, a többi modulnak és a Terminátor külsőnek ellenben nem sok. Azonban, ha munkánk vagy szabadidős tevékenységünk miatt egy mostoha körülmények elviselésére képes mobilra van szükségünk akkor érdemes közelebbről is megszemlélni jelen tesztalanyunkat, ami az előbb említett S90 utódja.

Doogee S95 Pro

A Doogee S95 Pro szintet lépett, és nem is kicsit. Értelemszerűen a legmagasabb védelmi minősítések, mint az IP68/69K és az amerikai katonai szabvány, a MIL-STD-810G minősítés, valamint a hosszú üzemidőt biztosító, bazi nagy akkumulátor megléte nem kérdés. Ezen felül megkapta a 2019 év végén elérhető legerősebb MediaTek lapkakészletet, amihez 8 gigabájt RAM-ot és szupergyors UFS 2.0 belső tárhelyet társítottak. A kategória és úgy általában a telefonok Achilles sarka sokszor a kamerák hitvány minősége. Esetünkben az S95 Pro főkamerája, a Sony felső-középkategóriás szenzora, amely a Mi 9T vagy a Huawei Honor 9x képalkotásáért is felelős. Szóval meglehetősen jó pakkot csavaroztak össze nekünk a páncélozott külső alatt.

A telefon méretes fekete dobozán tisztán és világosan feltüntették – amúgy vagány kék színnel -, hogy az S95 széria a világ moduláris telefonjainak az úttörője. Ez azért nem teljesen helytálló, de a strapamobil kategórián belül mindenképpen igaz. Az pedig egy jó és követendő példa, amikor egy gyártó megpróbál kitűnni a szürke egyhangúságból valami egyedivel.

A tároló doboz tartalma: gyorstöltő fej, a szabványos méretű Type-C USB kábel, SIM-tű és számos papír. Jó hír, hogy a plusz védelmet nyújtó kijelzővédő fóliát már gyárilag felapplikálták nekünk és még pluszban is kapunk egy védőfóliát. Elődjével ellentétben az S95 Pro csak két modullal rendelkezik. A hátlapra felhelyezhető plusz akkumulátort és a moduláris hangszórót külön kell megvásárolnunk, ebben az összeállításban nem része a tartozékoknak.

Külső, kijelző

A Doogee S95 Pro félreérthetetlenül az úgynevezett “rugged smartphone” kategóriát, vagyis olyan megerősített kialakítással rendelkező telefonokat képvisel, amelyek nagyon jól bírják a szélsőséges körülményeket. A sarkoknál lévő gumi megerősítés és a kijelző síkjából enyhén kiálló perem jól véd a törések ellen. A robusztus megjelenés ellenére az S95 Pro némi hasonlóságot mutat a Xiaomi Black Shark mobiljához, utalva arra, hogy játékra is tökéletesen alkalmas a ketyere.

Az alumínium ötvözetű váz, a 360 fokos, teljes körű védelmet biztosító, az ütési energiát elnyelő, szintetikus gumiból és műanyagból készült készülékház a túléléshez nyújt tökéletes védelmet. A 168×79,3×13,8 milliméteres méretekkel és 285 grammos tömeggel rendelkező telefonnal egyáltalán nem kell kesztyűs kézzel bánnunk. Vicces lenne az összeszerelési minőségről, illesztésekről vagy a készülék csavargatásakor hallható recsegésről, meghajlásokról írni, ez nem az a kategória.

Ez egy kőkemény strapamobil, ami nem mellesleg elég jól is néz ki. A védelmi besorolásai alapján a lehetséges legnagyobb mértékben por- és vízálló, a magasnyomású víztömegek, a szélsőségesen magas vagy alacsony hőmérsékleti viszonyok, az alacsony légköri nyomás, a só, a sav, a penész és a magas páratartalom sem árthatnak az S95 Pro-nak. Az eséseket is jól bírja, a gyáriak szerint 2 méter magasról akár 1000 alkalommal is leejthetjük, mindenféle károsodás nélkül.

A telefon jobb oldala meglehetősen zsúfolt. Fent helyezkedik el a SIM tálca, amelybe 1 darab nanoSIM helyezhető. Alatta a hangerőszabályzó és a bekapcsoló gombpáros feszít. Az ujjlenyomat-szenzor is itt kapott helyet. Az érdekes elhelyezés ellenére a szenzor jól kézre, pontosabban az ember újára áll, és baromi gyorsan fel is old.

Lent a Type-C csatlakozó és a mikrofon található. A bal oldalon egy újabb SIM tálcát találunk, amelybe 1 darab nanoSIM vagy egy SD-kártya helyezhető. Találunk itt még egy programozható gombot, amelyhez különböző funkciók, SOS hívás vagy alkalmazások társíthatóak. A mindkét oldalon végigfutó, négy-négy csavarral rögzített fém merevítések a látványvilágnak és a szerkezeti merevségnek is jót tesznek.

A felső élen egy másodlagos mikrofon árválkodik. Az előlapon a csepp alakú notch szerénykedik, benne a 16 megapixeles szelfikamerával. Felette a beszédhangszóró és a szokásos szenzorok lapulnak meg észrevétlenül. Kapunk még egy három színben jelezni képes értesítési LED-et is, ami kiváltképpen dicséretes.

A hátlap egész pofásra sikeredett. Az aranyozott szegéllyel körbevett, négyzet alakú kamera elrendezés nem túl egyedi. A méhsejt mintázatú oldalak és kutyacsontot formázó hátlapi kiemelkedés azonban egészen szokatlan. A kitüremkedés nem csak design elem, a hangzásnak is jót tesz. A jobb és bal oldalon elhelyezett hangszórókból akadálytalanul távozhat a hang, amikor a telefon az asztalra van fektetve. A modulok csatlakoztatására szolgáló mágneses port is itt kapott helyet.

A 6,3 hüvelykes, FHD+ felbontású IPS kijelző védelméről Gorilla Glass 5 üveg gondoskodik. Az 1080×2160 pixel 384 képpontot jelent egy hüvelyken, amihez kiváló fényerő és korrekt kontraszt tartozik. A kijelző napfényben is jól látható, betekintési szögek nagyon tágak, inverzió, torzulás vagy fényerő csökkenés nincs. Szemünk védelme érdekében a MiraVision képminőség-javító technológia használatával a megjelenítést tökéletesen a saját szemünkre szabhatjuk.

Hardver, szoftver

A gépházban a MediaTek felső-középkategóriás lapkakészlete, a TSMC 12 nanométeres eljárásával készült Helio P90 lapkakészlet dolgozik. A SoC-ban két Cortex-A75 mag a teljesítmény érdekében 2.2 gigahertzes órajelen képes működni, a maradék hat Cortex-A55 mag pedig az energiahatékonyságra van kihegyezve, ezek 2 gigahertz maximális órajelen ketyeghetnek. A processzorban nagy hangsúlyt fektettek a mesterséges intelligenciára. A Google-lel együttműködve komoly fejlesztés történt az ügyben, hogy minél jobban kiaknázhassák az ARCore és a Google Lens lehetőségeit a dedikált APU (AI Processing Unit) részegység segítségével.

A grafikus gyorsító szerepét a PowerVR GM9446 tölti be, ami 970 MHz-re van skálázva, a cég szerint körülbelül 15%-os előrelépést jelent a Helio P70-ben lévő Mali-G72 MP3-hoz képest. A 128 gigabájtos, tovább bővíthető, UFS 2.0-s belső tárhelyről is érdemes szót ejteni, ami sokkal-sokkal gyorsabb, mint a korábban használt eMMC típusú tároló. A beépített 8 gigabájt LPDDR4 RAM rendszermemóriával pedig a multitasking is igencsak rendben van.

A szintetikus teljesítménytesztek lefuttatása megerősítette azt az amúgy sem meglepő tényt, hogy a készülék nagyon gyors. Akadások, belassulások egyáltalán nem tapasztalhatok és játékoknál sem volt sebességbeli vagy melegedési probléma. A népszerű PUBG volt kipróbálva, 30 perc játék után, maximális grafikai beállításokkal az akkumulátor és a CPU hőmérséklete is mindössze 6-6 Celsius fokkal emelkedett. A készenléti fogyasztás is minimális, ami jól látszik a lentebb lévő képernyőmentésen. A Gmail értesítés után 10 perccel, bekapcsolt WiFi, GPS és Bluetooth mellett 7 mA pillanatnyi fogyasztást nem kell különösebben magyarázni, ez baromi jó!

Szoftver tekintetében Android 9 Pie rendszer fut a telefonon. A gyári Androidhoz képest csak az ikonokat változtatták meg, illetve nincs alkalmazásmenü, így az összes ikon a főképernyőkön helyezkedik el. Nálam gyorsan ment is fel a Nova Launcher, ami sokkal jobban személyre szabható, mint a beépített megoldás. Az alapvető rendszerprogramokon és Google-szoftvercsomagon kívül szerencsére mást nem találunk az első bekapcsolást követően. Nagyon jó hír, hogy gyárilag is működik a hívásrögzítés! A telefon vezérlése történhet hagyományos virtuális gombokkal, vagy választhatunk a háromféle gesztusvezérlés között.

Gesztusvezérlési fronton konkrétan minden létező varázslat benne van a rendszerben, kezdve az igen hasznos, duplakoppos felélesztéstől a különböző rázásos és lefordításos funkciókig. A lezárt képernyőre rajzolhatunk betűket, hogy feloldás után egy dedikált funkcióba ugorhassunk. Az ujjlenyomat-érzékelő érintésével is több opció elérhető, például a képernyő tapicskolása nélkül is fogadhatjuk a hívást, vagy visszaléphetünk a menüben.

A Műszerek nevű eszköztár is tele van jól használható dolgokkal, mint a hangmérő, az iránytű, a zseblámpa, a szögmérő, a vízmérték vagy a légnyomásmérő. A zavartalan játékélményhez jól jön a bekapcsolható Játék mód, a napi aktivitásunk méréshez pedig a beépített lépésszámláló. Az AI támogatást kapott DuraSpeed segítségével a háttérben futó alkalmazásokat szabályozhatjuk. Az arcalapú feloldás jól működött, bár én nem szeretem, nem sokat használtam.

Kamerák, multimédia

A Doogee S95 Pro hátoldalán hármas kamerarendszert találunk. A fő érzékelő a 48 megapixeles, f/1.8 apertúrájú Sony IMX582 szenzor, amely PDAF-autofókusszal dolgozik. Alapértelmezetten 12 megapixelben fotóz négyes pixelösszevonással (quad-bayer technológia), de készíthetünk 48 megapixeles képeket is.

A második kamera egy 8 megapixeles mélységérzékelő, ami a háttér elhomályosításért és a menő portrékért felel. Ezen kívül van egy szintén 8 megapixeles, széles-látószögű szenzorunk, 117 fokos látómezővel és f/2.2 rekeszértékkel. Természetesen a szelfikamera sem maradt le, amely 16 megapixeles. A dupla tónusú LED villanó fényereje kiváló. Videós téren a telefon legfeljebb 4K-s felvételeket készít 30 fps-sel. Képstabilizátor nincs benne, de ahhoz képest elég jó videók készültek vele.

Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban.

2x zoom

A képek teljes méretben itt láthatóak.

Összességében nappali fényben az elkészült képek minősége teljesen rendben van, jó a dinamika és természetesek a színek. Ezenkívül a részletesség szintje is nagyon magas. Van AI mód is, ami legtöbb esetben jól felismeri az adott témát és ahhoz igazítja a kép színeit. A portré mód szintén jól működik. A képek még gyenge fényviszonyok között is meggyőzőek, megmaradnak a részletek, a dinamika, és kevés a képzaj is. A széles látószögű módban készült képek viszont csapnivalóak, nagyon látszik a széleken a torzulás, a halszem effekt brutális, a tesztképekbe ezért bele sem került.

A kamera szoftvere egészen jól és könnyen használható. A sokszor ajánlott Open Camera alkalmazásra sem volt szükség, mert a főkamerával a gyári alkalmazással lőtt képek is teljesen rendben vannak. Érdekes, hogy a HDR mód vagy az AI bekapcsolásakor a felbontást 48-ról visszaveszi automatikusan 12 megapixelesre, ami egyáltalán nem baj.

Zenei téren is korrekt a produkció. A hátoldalon lévő multimédiás hangszóró hangminősége abszolút kellemes, akár játékhoz, akár filmhez könnyedén és nyugodt szívvel használható. A Play és a Zene alkalmazás is egyaránt felkerült szoftveresen, plusz még van egy Videó lejátszó is, de az elég butácska, a feliratokat sem kezeli. Az RDS-információk megjelenítésére is képes FM-rádió megléte is örömteli hír.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Doogee S95 Pro minden hazai LTE hálózatot támogat, így természetesen a B20-as 800 MHz-es sávot is. A beszélgetési hangminőség kiváló, panasz egyik oldalon sem volt, a zajszűrő mikrofon jól dolgozik, így zajos környezetben is érteni lehetett a másikat.

Vezeték nélküli kapcsolathoz a kétcsatornás Wi-Fi, a Bluetooth 5.0 és az NFC áll rendelkezésünkre. Nagyon jól és pontosan működik a GPS és az iránytű, valamint a barométer is jól jöhet túrázáskor. A mindennapi életben nem volt navigációs probléma, a Google Térkép kiválóan navigált. Szenzoros téren is pazar a felhozatal, csak az infra hiányzik.

Az erős hardveres összeállításnak és a jó szoftveres optimalizációnak, valamint az 5150 mAh kapacitású, Lithium-Ion akkumulátornak hála az üzemidővel sem lesz gondunk. Két nap aktív használattal, 7 óra 29 perc kijelzőidővel merült 19%-ra a telefon. A szokásos YouTube videónézős teszt során, 2 óra alatt csökkent a töltöttség 7%-ot. A Work 2.0 battery life tesztben 11 óra 14 perces eredményt produkált a mobil.

Az akkumulátort feltölteni a mellékelt 5V/2A hálózati adapterrel 19-ről 100%-ra 104 perc alatt lehet. A 10W Qi vezeték nélküli töltés is támogatott, melynek jelen esetben hatványozottan van értelme. Az USB portot takaró vízzáró gumi fedelet nem kell eltávolítani az akkumulátor feltöltéséhez, így az egy idő után nem fog leszakadni, majd elveszni.

Doogee S95 Pro a legmagasabb védelmi minősítésekkel rendelkező profi strapatelefon, amely extrém körülmények közepette sem fog cserbenhagyni bennünket. A survivor mobil kategóriában a Helio P90 SoC és a mellé társított 8 gigabájt RAM, valamint a 128 gigabájtos UFS-típusú tárhely kombinációnál erősebb összeállítás jelenleg nem létezik. Szoftveres téren az optimalizáció rendben van, de sajnos Android 10 frissítés nem várható.

A kamerák tekintetében a széles látószögű modul használhatatlan, ellenben a fő szenzorral és az előlapi kamerával is nagyon jó minőségű képeket készíthetünk. A multimédiás és az adatkommunikációs képességek terén is rendben van minden. A 3,5 mm-es jack csatlakozó hiánynak róható fel, bár egy túlélő telefon esetében a plusz nyílások csak a beázás veszélyét erősítik. Az NFC jól működik, a GPS szintén kiváló és az üzemidő is parádés. A vezeték nélküli töltési lehetősége és a programozható gyors gomb a készülék bal oldalán szintén jó és hasznos opciók. A plusz kiegészítő modulok, mint a Power Module és a HIFI Speaker Module is feldobja a telefon értékét és egyediségét.

 

A Doogee S95 Pro 339,99 dolláros áron vásárolható meg. A telefon európai (ES) raktárból 5 munkanap alatt meg is érkezett a GLS jóvoltából. A biztosítással és a szállítás díjával megnövelt végső ár 358,83 dollár, ami 107 ezer forint. További részletek és rendelés ezen a linken.

 

Hasznos linkek:

NapiDroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Kastély Béla

A jövő mindig attól függ, hogy mit teszünk meg a jelenben.

NapiDroid