Eddig leginkább arról szóltak a hírek, hogy milyen következménnyel járnak a Huaweire nézve az Egyesült Államok által kiszabott szankciók, ám azt is érdemes megvizsgálni, hogy milyen hatása lesz az ügynek a kínai vállalat versenytársaira.
Sokan azt gondolják, hogy biztosan az Apple jár majd jól, nekik próbál teret csinálni az amerikai kormány a Huawei gyengítésével. Az intézkedések mögött azonban vélhetően teljesen más indokok húzódnak, sőt, az Apple-nek még gyengülhetnek is az eladásai.
Kína a világ legnagyobb piaca, ahol az almás vállalat 9,1%-os részesedéssel bírt a tavalyi évben. A helyi felhasználók azonban kiállnak a Huawei mellett ezekben a nehéz időkben, és sokan bojkottálják is az Apple termékeit, hogy így fejezzék ki a támogatásukat. A legnagyobb kínai közösségi oldalon, a Weibón is terjed a mozgalom, rengetegen használnak olyan hashtaget a posztjaikban, ami arra utal, hogy Apple helyett Huawei termékeket fognak venni.
Bár nem az Apple tehet a Huawei elleni támadásokról, akkor is egy amerikai cégről van szó, és sokan úgy gondolják Kínában, hogy ilyen időkben egyenesen gáz iPhone-t vagy más almás terméket használni.
A Samsung lenne a legbiztosabb választás?
Miközben a Google és a Huawei távolodik egymástól, a Samsung épp nemrég erősítette meg a kapcsolatát a keresőóriással. Februárban újították meg az Android licenccel kapcsolatos szerződésüket, ebben többek között olyan dolgok vannak lefektetve, mint például hogy a gyártó köteles a Google keresőt és a Play Áruház ikonját a telefonjai kezdőképernyőjére tenni.
Tavaly a Google elég komoly büntetést kapott az EU-ban, mert visszaélt a piaci erőfölényével, ám a Samsung később kiemelte, hogy ennek ellenére kiállnak mellettük, és úgy döntöttek, hogy továbbra is stabil kapcsolatot ápolnak a Google-lel.
Mi lesz a többi kínai gyártóval?
Jogosan merülhet fel sokakban, hogy ha az USA megtámadta a Huaweit, akkor később más kínai vállalatok is erre a sorsra juthatnak. Ha emlékeztek, akkor a Huawei előtt a ZTE volt kereszttűzben, és ami közös bennük, hogy mindkét vállalat nagy részesedéssel bír a hálózati eszközök terén. Az 5G korszak küszöbén vagyunk, és az USA valószínűleg nem szeretné, hogy világszerte kínai berendezések működjenek. A hangsúly tehát nem is igazán az okostelefonokon van, még ha a felhasználók ezt is érzékelik a legjobban. Az olyan kínai gyártók, mint a Xiaomi, az Oppo vagy a OnePlus, valószínűleg nincsenek veszélyben. Persze egyelőre semmit nem vehetünk biztosra.
Kapcsolódó cikkek:
- Újabb fontos fejlemények a Huawei ügyben
- A Google és a Huawei együtt próbálja megoldani a jelenlegi helyzetet
- Kitette a Google a Huaweit az Android 10 béta programból
- A Hongmeng OS lehet a Huawei új rendszere, és már ősszel megérkezhet
- Felfüggesztették a Huawei elleni szankciók egy részét
Forrás: The Bell, CBNC, via PhoneArena