Nem véletlenül éri annyi kritika a Google áruházát, hiszen megszámlálhatatlanul kerülnek fel a programok ide, és bizony elég sokról csak utólag derül ki, hogy nem feltétlenül a felhasználók érdekeit nézik.
A Trend Micro kutatása eredményezte az érdekes statisztikát, miszerint több, mint 9 millió felhasználó esett áldozatul olyan programoknak, amelyeket a Play Áruházból töltöttek le, és adware-rel voltak fertőzve. Összesen 85 applikációt említenek, melyek között akad játék és eszközök távirányítását “segítő” szoftver is (a teljes lista itt olvasható).
Érdekességképpen megemlítenénk, hogy bár az App Store-ban jobb a helyzet, azért náluk is átsiklik egy-egy ilyen program. Pont a minap tiltott ki az Apple egy alkalmazást, amely az Amazon Alexa beállításában nyújtott volna segítséget, ám végül nem csinált semmi, csak ellopta a készülékek adatait.
A Google is természetesen azonnal törölte az érintett appokat, amelyek lényege a reklámok spammelése volt a felhasználók felé. Az adott “alkotások” általában reklámmal indultak, melyek bezárása után gombnyomással lehetett továbbmenni, ami után persze újabb reklámot tolt a felhasználók az arcába. Ezek után rendszerint a menü jött, ahol bármelyik opciót választva újabb reklám következett, ezzel borzolva a userek idegeit.
Az appok ezek után általában kiléptek és még az ikonjukat is eltüntették, de csak látszólag törlődtek le, hiszen továbbra is megkeserítettek az érintettek mindennapjait. Általában 15-30 percenként dobtak fel reklámokat a mobilokon. Az egyik ilyen program az Easy Universal TV Remote, melyet több, mint 5 milliószor telepítettek a megjelenése óta.
Mi azt tudjuk tanácsolni, hogy idegen forrásból csak hozzáértők töltsenek le alkalmazásokat, és ők is csak megbízható oldalakról tegyék mindezt. Az utánaolvasás minden esetben ajánlott, és a Play Áruházban szerencsére ez nem probléma, hiszen letöltés előtt elég csak néhány véleményt kell átfutnunk, és ott általában rögtön kiütközik, ha gond van az adott szoftverrel.
Forrás: PhoneArena