Ulefone Armor 8 strapatelefon teszt

0

Vérbeli strapatelefonra a felhasználók kis százalékának van szüksége. Azonban van egy szűk réteg, akik nem átlag körülmények között használják a mobiljukat, nekik jól fog jönni az idén augusztusban piacra dobott Ulefone Armor 8, ami megfizethető áron kínál masszív, ellenálló kivitelt és korrekt jellemzőket.

  • Az Ulefone Armor 8 most EU (CZ) raktárból 149,99 dolláros áron rendelhető meg. A szállítással és biztosítási költségekkel megnövelt végső ár 51 ezer forint.
  • A telefon kínai (HK) raktárból is megvásárolható kicsit olcsóbban is, ha vállaljuk a 15-20 munkanapos szállítási időt. A biztosítással és a vámmentes EU Priority Line szállítás díjával megnövelt végső ár így 45 ezer forint lesz.

Bevezető, tartozékok

Az Ulefone, mint ahogyan a legtöbb kis kínai gyártó OEM vállalatként indult még 2006-ban. Aztán 2014-től saját márkanév alatt kezdte el árulni a termékeit. A kínálatukban három irányvonal figyelhető meg. A kevésbé sikeres Note telefonok, a sokak által kedvelt Power széria – teszteltük mi is -, valamint a fő irányvonal, az Armor sorozat. Az Ulefone a robusztus kültéri okostelefonok gyártójaként reklámozza magát és nem is alaptalanul.

Az Ulefone az újdonságok terén mindig az élen járt a strapatelefonok nem túl népes kategóriájában. Az iPhone X által elterjesztett ,,frenetikus” notch után piacra dobták az első szenzorszigetes survivor telefont. Az agyon ,,hype-olt” CAT mobilok után elsőként raktak hőkamerát egy bőven 500 dollár alatt beszerezhető telefonba. A legújabb trendeknek megfelelően az első 5G-s mostoha körülményekre tervezett mobiltelefon is az Ulefone kínálatában lesz elérhető, november végén.

Jelen tesztalanyunk a strapatelefon kategóriában létező legerősebb hardveres komponensekből összerakott Armor 7 és Armor 9 közötti árrést próbálja kitölteni. Páncélzatát tekintve, azaz védelmi képességek terén az új Armor 8 semmiképp sem marad el az imént említett nagy tesóktól.

Az Ulefone dobozán egyértelmű jelöléseket látunk az ügyben, hogy a benne lakó készülék nem az ,,összetörök vagy beázok fél éven belül” mobilok táborát erősíti. A pakkban a felesleges papírhalmon kívül alaptartozékként a 15 wattos töltőfej, a Type-C USB kábel és a SIM-tű egyértelműen jár. A plusz védelmet nyújtó kijelzővédő fóliát már gyárilag felapplikáltak, valamint mellékeltek is nekünk egyet. A kis fekete karpánt is hasznos kiegészítő.

Külső, kijelző

Az Ulefone Armor 8 igazi túlélő telefon, erről a megerősített alumíniumötvözetű váz és a 360 fokos, teljes körű védelmet biztosító, az ütési energiát elnyelő, szintetikus gumiból, műanyagból készült készülékház gondoskodik. A mobil képességeinél az IP68/69K védelmi besorolás és az amerikai katonai szabvány, a MIL-STD-810G minősítés is ki van pipálva. Szóval az Armor 8 a lehetséges legnagyobb mértékben por- és vízálló, valamint a magasnyomású víztömegnek is ellenáll. Ezenfelül az extrém mechanikai hatások, ütések, leejtések és szélsőséges hőmérsékleti viszonyok sem tesznek kárt a telefonban.

A 166×81,8×15 milliméteres méretekkel és 282 grammos tömeggel rendelkező strapatelefonokat a munkámból adódóan valódi extrém körülmények között szoktam kipróbálni. Így történt ez most is, és igencsak jól bírta a megpróbáltatásokat az Armor 8.

A telefon jobb oldalán a bekapcsológomb, a hangerő szabályozók és a picike ujjlenyomat-szenzor található. A 10/7-es találati aránnyal működő biometrikus érzékelő sok plusz okossággal van felvértezve, mint például a hívásfogadás vagy a visszalépés egy menüponttal. Van egész jól működő arcfelismerő is, de ez nem annyira biztonságos.

A bal oldalra a hibrid dualSIM megoldással operáló SIM-tálca és egy programozható gomb került. Az okos gombhoz számos funkció, illetve alkalmazás társítható. Nálam például egyszeri nyomásra a kamerát, nyomva tartva a LED lámpát, kétszer megnyomva pedig a kedvenc alkalmazásomat indítja. A készülékház mindként hosszanti oldalán 4-4 darab Torx csavarral rögzített merevítés található, ami betonbunker szilárdságot kölcsönöz a telefonnak.

A felső élen a 3,5 mm-es jack csatlakozó megléte igazán örömteli dolog. Lent a beszélgetési mikrofon mellett a szabványos, nem süllyesztett kivitelű, OTG képes USB Type-C port ücsörög. Mindkét kimenetet gumírozott borítás védi a külső behatásoktól.

Az előlap uralkodó látványelemei a kissé vastag kávák és az aprócska szenzorszigetben megbúvó előlapi kamera, amely egyébként simán elfért volna a kereten is. A kijelzőt védő, a síkból kiálló műanyag perem fontos része a védelemnek. A három színben jelezni képes értesítési LED egyre több telefonból kimarad, szerencsére az Armor 8 nem nélkülözi ezt a hasznos kis apróságot.

A négyzet alakú kamera kialakítás a hátlapon nem túl egyedi, ellenben a középen elhelyezett, recézett felület egész jól feldobja a megjelenést, és a kézből való kicsúszást is remekül meggátolja. A hangszóró alatt elhelyezett fűzőszembe a mellékelt hordozópántot szerkeszthetjük fel, valamint asztalra fektetve elemeli a síktól a hátlapot, ami a hangzásnak tesz jót.

A 6,1 hüvelykes, 1560×720 pixel felbontású IPS kijelző védelméről nincs információ. A gyártó és az általam végzett tesztek alapján elmondható, hogy ellenáll a véletlenszerű eséseknek és karcolásoknak. A 281 ppi képpontsűrűségű, jó fényerővel rendelkező panelnek szélesek a betekintési szögei, ami el is várható egy mostoha körülmények elviselésére tervezett mobiltól. Örömteli hír, hogy gondoltak a szemünk védelmére, kapunk egyénileg beállítható éjszakai fényt, bár a MiraVision képminőség-javító technológia kimaradt.

Hardver, szoftver

Az Ulefone páncélosának gépházában a TSMC 12 nm-es node-ján készülő MediaTek Helio P60-es SoC teljesít szolgálatot. A kétklaszteres megoldással üzemelő processzorban a teljesítményért felelős kvartett Cortex-A73 magokból, az alacsony fogyasztásra kihegyezett csoport pedig Cortex-A53 magokból épül fel. Az órajelben nincs különbség, mindkét csoport 2,0 gigahertzen dübörög.

A grafikus gyorsító szerepét a második generációs Bifrost architektúrát használó ARM Mali-G72 MP3 GPU-ra bízták, amely 800 MHz-en üzemel. Rendszermemóriából 4 gigabájt LPDDR4x típusú RAM található a fedélzeten. A belső tárhely 64 gigabájt, ami tovább bővíthető, akár egy 256 gigabájtos kártya is bepattintható a dual SIM-képesség feláldozásával.

Az (MT6771) nyolcmagos processzor nem a legfrissebb fejlesztés, de a rendszersebességgel egyáltalán nem volt gond. A 4 gigabájt RAM az Android gördülékeny működéséhez és 4-5 alkalmazás egyidejű kezeléséhez bőven jó, ezért az alkalmazásváltások gyorsan, újratöltés nélkül lezajlanak.

Szoftveres fronton egy tiszta, felesleges alkalmazásoktól mentes, jól optimalizált Android 10 rendszert kapunk. A Google szoftvercsomagból is letilthatjuk azt, ami nem kell, mint például a Duo. Hasznos gyűjtő alkalmazás pakk az OutDoor Toolbox, amelyben iránytű, zseblámpa, vízmérték, nagyító, riasztó és egyéb jó használható kellékek találhatóak. Az Easy Launcher aktiválásakor a túlméretezett csempés ikonok kesztyűben is kimondottan jól használhatok, egyébként van külön kesztyű mód is, lévén ez egy munkás telefon. Az alapértelmezett Launcher is egész jól testre szabható, választhatunk alkalmazásmenüs megoldást, vagy rakhatjuk az alkalmazásokat közvetlen a főképernyőre.

A beállításokban is van egy csomó hasznos extra, amelyet az Okos segítség pontban gyűjtöttek össze nekünk. Pár helyen találkozhatunk lefordítatlan részekkel, de ezek száma elhanyagolható. A telefon vezérlése történhet személyre szabható virtuális gombokkal és gesztusvezérléssel is. Szerencsére az automata hívásrögzítés jól működik, ami nagyon sok felhasználó munkájához elengedhetetlen alapszolgáltatás!

Kamerák, multimédia

Az Ulefone valódi tripla kamerát telepített az Armor 8 hátlapjára. A fő kamera szerepét egy f/2.2 apertúrájú, 16 megapixeles PDAF-autofókusszal ellátott szenzor játssza. E mellé jár még egy 5 megapixeles makrókamera, amellyel szuper közeli felvételt készíthetünk virágokról, rovarokról, vagy épp miniatürizált alkatrészekről. A harmadik érzékelő egy meglepően jól működő, 2 megapixeles mélységérzékelő modul, amely lehetővé teszi az előtér és a háttér elkülönítését.

A szenzorcseppen elbújtatott előlapi kamerával 8 megapixelen lőhetjük a szelfiket. Videofelvétel legfeljebb Full HD felbontásban készíthető 30 FPS-el, jó kép- és hangminőséggel.

Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban, AI használatával.

Fontos megjegyezni, hogy a tűzoltós képek egy gyakorlaton készültek, nem egy éles bevetés alkalmával!

A képek teljes méretben itt láthatók.

Az elkészült képek minőségével lényegében elégedettek lehetünk ebben a kategóriában. Jó a dinamikatartomány, a vonalélesség, kiégett részletek nincsenek, talán a sarkoknál gondolja túl a helyzetet az algoritmus, és néha a színek sem teljesen természetesek.

Gyengébb fényviszonyok mellett az apertúra nem teszi lehetővé a minőségi képek készítését. A telefon gyorsan eléri a korlátokat, a zaj és a kromatikus aberráció is felüti fejét. Van külön „Éjszakai mód” is, de igencsak stabil kéz kell a használatához, vagy inkább egy fotósállvány.

A kamera szoftver egyszerű és jól átlátható. Adott a Camera2 API támogatás is, így a fehéregyensúly, az expozíció, a fókusz, az ISO-érték, valamint a zársebesség manuálisan is beállítható. A búvárkodáshoz rendelkezésre áll egy víz alatti mód is, melynek az ikonját a gyorsbeállítások panelen fogjuk megtalálni. Az AI jelenet felismerés jól működik.

A multimédiás hangszóró átlagos hangminőséget hoz, basszusból is van egy kevés és a maximális hangerő is korrekt. Az RDS-információk megjelenítésére és az elhangzott műsorok rögzítésére képes FM-rádió megléte örömteli, mivel még mindig meglepően sokan használják.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az adatkommunikáció terén tisztességes a felhozatal, a lapkakészletnek megfelelő verziószámmal minden megtalálható az Armor 8-ban. A B20-as LTE sávon is üzemelő adatkapcsolat Cat.7-es, 300 Mbps elméleti maximummal, ami mind a kettő nanoSIM-el elérhető. A beszélgetési hangminőség a vonal mindkét oldalán megfelelő, nem volt panasz egyik fél részéről sem.

Vezeték nélküli kapcsolathoz a kétcsatornás Wi-Fi, a kissé koros Bluetooth 4.2 és az NFC vehető igénybe. Navigációhoz a földi antennák és routerek mellett a GPS, a GLONASS, a Galileo és a BeiDou műholdcsoportok jeleit is igénybe veszi a készülék. Jelet villámgyorsan talál, átlagosan 20-23 műholdat használt a pozicionáláshoz. Szenzorokból az infra és a barométer hiányozhat az arra igényt tartó vásárlóknak.

Üzemidő terén nem érheti szó a ház elejét. Az 5580 mAh kapacitású, Lithium-Ion-Polymer akkumulátor 2, de akár 3 napot lazán abszolvál külső áramforrás nélkül. A teszt alatt 68 óra 46 perc folyamatos működési idővel, ami 11 óra 13 perc aktív kijelző időt tartalmazott, merült 20%-ra. Kétórányi YouTube videónézés alatt 7%-ot csökkent a töltöttség. A Work 2.0 battery life tesztben 21 óra 44 perces eredményt produkált a mobil.

Az akkumulátort feltölteni a mellékelt hálózati adapterrel, 20-ról 94%-ra 81 perc alatt lehet. Bár a töltőfej és a telefon sem melegedett, de 94% után már csiga lassan vándorolnak az elektronok a 100% eléréséig. Ez mondjuk a telep kímélése szempontjából előnyös.

Összességében az Ulefone Armor 8 egy igazi monstre eszköz, amelynek megvan minden olyan védelmi minősítése, ami strapatelefonnak kellhet. Fogása és kezelhetősége optimális, elég nehéz ugyan, de ez valószínűleg nem jelent akkora gondot a célcsoportnak, mintha mondjuk lemerülne kint a terepen a nap vége előtt a technika. Az Android 10 nagyon szépen fut, a hardveres teljesítmény is kielégítő. A kamerás képességek hozzák az ezen az árszinten elvártakat. Az NFC, a 3,5 mm-es jack csatlakozó és az FM-rádió megléte örömteli, az üzemidő parádés.

Az Ulefone Armor 8 jó választás azoknak, akik munkájuk vagy hobbijuk miatt nem tudnak, vagy nem akarnak vigyázni a mobiljukra. Egy olcsó és jó telefon, amelyet lehet ütni-verni, nem kell félteni túrázáskor, sportoláskor, műhelyben vagy építkezésen, mert zokszó nélkül elviseli az extrém mechanikai hatásokat és hőmérsékleti viszonyokat.

Negatívumként két dolog említhető meg. Egyik a kisméretű ujjlenyomat-szenzor, aminek az elhelyezését szokni kell. A tipikus felhasználói kör azonban nem iroda körülmények közepette használja a survivor telefonját. A legtöbben nem is aktiválják az ujjlenyomat-érzékelőt, hiszen az olajos és koszos kezet amúgy sem preferálja egyetlen biometrikus azonosító sem. A második pedig a kimaradt barométer, ami túrázások alkalmával hiányozhat.

Az Ulefone Armor 8 most EU (CZ) raktárból 149,99 dolláros áron rendelhető meg. A szállítással és biztosítási költségekkel megnövelt végső ár 51 ezer forint. A telefon kínai (HK) raktárból megvásárolható kicsit olcsóbban is, ha vállaljuk a 15-20 munkanapos szállítási időt. A biztosítással és a vámmentes EU Priority Line szállítás díjával megnövelt végső ár így 45 ezer forint lesz.

  • További részletek és EU (CZ) raktáras rendelés ezen a linken.
  • További részletek és nem EU (HK) raktáras rendelés ezen a linken.

Hasznos linkek:

Napidroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Kastély Béla

A jövő mindig attól függ, hogy mit teszünk meg a jelenben.

NapiDroid