Ulefone Power 6 okostelefon teszt

0

Régi kedvenc telefonunk új köntösben ismét kapható. Felültünk a nosztalgia vonatra és megnéztük, hogy a hatodik generációs Ulefone Power miként áll helyt a mindennapokban. 

Bevezető, tartozékok

Az Ulefone Power 5 után, amely a világ legnagyobb akkumulátorával rendelkező okostelefonja, megérkezett az utód is. A 13.000 mAh-s aksit ugyan kisebbre cserélték (6350 mAh), de a gyártó állítása szerint a 4 napos üzemidő így is elérhető. Az előd brutális méreteit és strapatelefonra emlékeztető kinézetét a Power 6 esetében elfelejthetjük. Itt már a FullView kijelző és a csepp alakú szenzorsziget az uralkodó látványelem.

A mobilok Mekkájában, 2006-ban alapított cég Power szériája igen népszerű, a tesztekben és a fórumokon is elégedetten nyilatkoznak róla, sőt, némi közösségi támogatás is van mögötte (XDA, Needrom). A személyes tapasztalat is pozitív az első generációs Power kapcsán. A Power 6-ban mutatkozott be elsőként a Helio P35 processzor, mely ígéretesnek tűnik az alsó-középkategóriás megoldások között.

A tesztalany kék színű doboza minőséginek hat, az Ulefone általában ügyel a dizájnos csomagolásra és bőkezűen méri a kiegészítőket is.

Kapunk egy 3 amperes töltőfejet, egy piros Type-C USB kábelt (kis OnePlus utánérzés), egy USB Type C – 3,5 mm-es jack átalakítót, egy SIM-kártya eltávolításához szükséges tűt, némi papír alapú olvasnivalót, valamint még egy karbon mintázatú tok és egy kijelzővédő fólia is a csomag részét képzi.

Külső, kijelző

Az Ulefone Power 6 külsőjébe nehéz belekötni, elölről gyakorlatilag leklónozták a Xiaomi Mi 9-et. A példakép lemásolása külsőleg teljesen jól sikerült, nehéz megkülönböztetni őket egymástól. Ennek megfelelően a formaterv tökéletes, valamint az alumínium keretes unibody készülékház összeszerelési minősége is jó. Közelebbről megnézve azonban már látszik a kicsit vastagabb alsó káva, valamint a felhasznált anyagok minőségében is érezhető a különbség.

A készülék 159,15×75,8×9,95 milliméteres méreteihez 207 grammos tömeg társul, kicsit vastagabb és nehezebb, mint a Mi 9. A lekerekített éleknek és barátságos színhasználatnak köszönhetően egészen vidám, fiatalos benyomást kelt a telefon. Az előlap 93,9%-át foglalja el a 2,5D kialakítású, 6,3 hüvelykes, Full HD+ (1080×2340 pixel) felbontású IPS kijelző. Egyébként a panel fényereje rendben van, napfényben is egész jól látható, a betekintési szögekkel is elégedettek lehetünk.

Az előlapon a szenzorcseppbe integrált szelfikamera felett kapott helyet a beszédhangszóró, valamint a fény- és közelségérzékelő. Az értesítő LED sajnos kimaradt. A navigációs gombok a kijelzőből foglalnak el némi helyet. Ezeknek a sorrendje módosítható, ha pedig nincs rájuk szükség, opcionálisan elrejthetőek.

A telefon legfelső részén bőven elfért volna egy 3,5 mm-es jack csatlakozó, de ez a ziccer ismét kimaradt. Jobb oldalon a hangerő szabályzásra szolgáló billentyűket, valamint a piros színnel megvadított bekapcsológombot nyomkodhatjuk. Lent a hangszórórács és a mikrofon között egy USB Type-C csatlakozó kapott helyet. Bal oldalon pedig a SIM-tálca található, ami két kártyát fogad, hibrid dualSIM megoldással.

A plexiglas hátlapot átlós csíkok keresztezik, ami kicsit feldobja a látványvilágot. A kamerák és a LED villanó elhelyezése nekem tetszik, valamint a 8/10-es találati aránnyal dolgozó ujjlenyomat-szenzor is jól elérhető.

Hardver, szoftver

Az Ulefone büszkén hirdeti, hogy a 12 nanométeres csíkszélességen készülő MediaTek Helio P35 chipset a Power 6-ban debütált elsőként, azóta a Xiaomi Mi Pay, a Honor 8A és több telefon is megkapta ezt a lapkakészletet. A kétklaszteres megoldással üzemelő processzorban, négy Cortex-A53 mag 2,3 gigahertzen és szintén négy Cortex-A53 mag 1,8 gigahertzen dübörög. Érdekessége még ennek a lapkának, hogy nemcsak a CorePilot, hanem a NeuroPilot technológiát is használja, így támogatja például az Android NeuralNetworks API használatát, melyet a teljesítményigényes gépi tanulási folyamatokhoz hozott létre a Google. A megoldás lényege az, hogy gépi tanulási modellek (AI-fejlesztések) engedhetők rá az eszközökön tárolt adatokra, azokkal így olyan feladatok végezhetők el, mint a képosztályozás vagy a felhasználói viselkedés előrejelzése.

A grafikus feladatokat az Imagination Technologies által fejlesztett, 680 megahertzen ketyegő PowerVR GE8320 látja el. Tárhely gyanánt 64 gigabájtos eMMC tároló áll a felhasználó rendelkezésére, ami bőven elég, ha figyelembe vesszük a microSD kártyával történő bővítés lehetőségét. A 4 gigabájt RAM rendszermemória is elég jól hangzik.

A hardveres felhozatal és a szintetikus tesztek alapján a teljesítménynek bőven elégségesnek kellene lennie, még a hardverigényes appokkal is megpróbálkozhatnánk. A gyakorlat azonban kicsit mást mutat.

Az Ulefone Power 6 Android 9 Pie alapokra építkezik. Sajnos a rendszer optimalizációja nem sikerült jól, ami magas készenléti fogyasztással jár. Az üzemidő és a felhasználói élmény is kárát látja a gyakorlatilag béta verziós szoftvernek. A hiba jelezve lett az Ulefone termékmenedzserének, remélhetőleg hamarosan orvoslása kerül egy frissítés keretében. Az Ulefone Armor 6E telefonra már 2 rendszerfrissítés is érkezett, pedig ott jól összehangolták a hardvert a szoftverrel, hamarosan a Power 6 is javítva lesz, ez szinte biztos.

Mint már említettem, a szoftver egyszerűen nincs megfelelően adaptálva. Nagy kár érte, mert a tiszta Android 9 Pie rendszer mentes a bloatware alkalmazásoktól, nincs béna ikoncsomag és egyedi felület sem, ami jó. Rengeteg hasznos extra funkcióval van felvértezve a telefon. A kedvenceim a dupla koppintásos feloldás és lezárás, némítás lefordítással, és az ujjlenyomat-szenzor érintésével való hívásfelvétel. Az alap Android felületen minden tökéletesen magyar, a gyártó által hozzáadott plusz okosságok lokalizációja azonban hiányos, akárcsak az Armor 6E esetében.

Kamerák, multimédia

Az Ulefone nem hozza nyilvánosságra a kamera szenzorokat, de Factory Mode segítségével kinyerhető az információ. Szóval a hátlapon egy 16 megapixeles, f/1.8 rekeszértékű Sony IMX298 dolgozik, ami nem mai gyerek, a OnePlus 3T és a Xiaomi Mi5 is ezzel jött ki például. A másodlagos 2 megapixeles modul a portré módban működne közre, de nem teszi, csak díszként funkcionál. A dupla LED-es villanó fényereje jó.

Szelfik készítését a 16 megapixeles, f/1.8 rekeszértékű, Samsung S5K3P3 előlapi kamerával tehetik meg az arra vágyók. Videót MPEG4-ben, maximum Full HD-ban, 30 fps sebességgel rögzíti a gyári alkalmazás. A videók nagyon homályosak, ezenkívül a kamera állandóan újrafókuszál felvétel közben. Az Open Camera alkalmazás használatával többet lehet kihozni, jobb képek és videók készülhetnek.

Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban, alapbeállításokkal.

A képek teljes méretben és további képek itt láthatóak.

Az elkészült képekkel kapcsolatban elmondható, hogy a fő kamera jónak tűnik, de a szoftver nem hoz belőle ki semmit. A közeli és a makró felvételek egész jók, minden más gyenge. A kontúrok túlméretezettek, ezenkívül a kép fényereje kevés, és a dinamikatartománnyal is vannak gondok. A színvisszaadás szintén teljesen hibás. Gyenge fényviszonyok között az f/1.8 apertúra ellenére is a képek nagyon sok képzajt mutatnak, az élesség és a részletek is hiányoznak.

A multimédiás hangszóró nem szól rosszul, a fejhallgatóra a kategóriának megfelelő dinamikájú és részletességű hang jut. Az USB Type C portba a 3,5 mm-es jack átalakítón keresztül, a füles csatlakoztatásával indítható, az RDS-információk megjelenítésére és az elhangzott műsorok rögzítésére képes FM-rádió sem maradt ki. Zenehallgatásra – mily meglepő – a Play Zene jut, bár a feladatát tökéletesen ellátja, érdemes lecserélni ezt is valami jobbra.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Power 6 SIM tálcájába két nanoSIM, vagy egy nanoSIM és egy microSD kártyát helyezhetünk. Természetesen minden hazai LTE sávot ismer, így a B20-as 800 MHz-es LTE sávot is. Adott a VoLTE támogatás és a VoWiFi támogatás is, de az utóbbit manuálisan kell aktiválni a beállításokban. A beszélgetési hangminőség a vonal minkét oldalán megfelelő.

A kétcsatornás Wi-Fi-modem átlagos érzékenységű, az 5.0-s Bluetooth kapcsolattal nem tapasztaltam semmilyen fennforgást. A GPS-képességekkel sem volt gond, 130 kilométeres távon az iGO Navigationt használva kiválóan navigált. Szenzorokból is bőséges a kínálat, kapunk NFC-t is, gyakorlatilag csak az infra és a légnyomásmérő hiányzik.

A telefon abszolút erőssége egyértelműen a brutális üzemidő lenne, ami a 6350 mAh-s aksival a gyári érték szerint akár 4 nap is lehet. A lenti képen jól látszik, hogy 68 óra 39 perc működési idő után, 8 óra 8 perc bekapcsolt kijelzővel merült 19%-ra a telefon. Ez nem rossz, de elmarad az Ulefone által megadott értéktől, ami egyértelműen az optimalizálatlan szoftvernek köszönhető. A Work 2.0 battery life tesztben 13 óra 59 perces eredményt produkált a mobil, és két órányi YouTube videónézés alatt 10%-ot csökkent a töltöttség. Az akkumulátort feltölteni a mellékelt 5V/3A hálózati adapterrel, 19-ról 100%-ra 120 perc alatt lehet.

Jelenleg vannak hiányosságok a készülékkel kapcsolatban, nem hozza a Power szériától megszokott minőséget. Természetesen ez változni fog, ha a gyártó frissíti a szoftvert, utána jó ár-érték arányú telefon lehet.

Az Ulefone Power 6 az ingyenes Priority Line/EU Priority Line (DPD) szállítást választva, amely vám- és áfamentes küldést biztosít, most 189,99 USA dolláros áron vásárolható meg, ami kb. 57 ezer forint. Linkek:

NapiDroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Kastély Béla

A jövő mindig attól függ, hogy mit teszünk meg a jelenben.

NapiDroid