(Xiaomi) Redmi Note 11 teszt – Az érem másik oldala

0

Az idén februárban piacra dobott telefon AMOLED kijelzővel, 90 Hz-es képfrissítési rátával, modern és takarékos Snapdragon processzorral, 50 megapixeles főkamerával, 33W-os gyorstöltéssel, Hi-Res Audio tanúsítványú sztereó hangszórókkal, IP védelemmel, valamint NFC-vel büszkélkedik.

  • Xiaomi Redmi Note 11 jelenleg 209 dolláros áron vásárolható meg. A biztosítással és a vám- és áfamentes EU Priority Line szállítás díjával megnövelt végső ár, a BG7d7f1e kuponkód felhasználásával 211,76 dollár lesz, ami 71 ezer forintnak felel meg. Az elmúlt időszakban a GLS az EU Priority Line csomagokat 15-16 nap alatt leszállította.

Bevezető, tartozékok

Pár évvel ezelőtt ezek a tulajdonságok a felsőkategóriás mobilok jellemzői voltak, azonban 2022-ben már a középkategóriában is megkapjuk mindezt. Azért ne együk olyan forrón a kását, az éremnek mindig van egy másik oldal is. Jó példa erre jelen tesztalanyunk, a Redmi Note 11, amely tökéletesen megvalósítja a Xiaomi új filozófiáját.

A Xiaomi 2013-ban indította útjára a belépő szinten a Redmi, a középkategóriában pedig 1 évvel később a Redmi Note szériát. Majd 2019-ben a Xiaomi külön almárkája lett a Redmi, és folytatta a gyártó által kikövezett utat. Az irány pedig egyértelmű, minél több ár-érték arány bajnok telefon prezentálása a lehető legrövidebb idő alatt.

A Xiaomi az évek során óriási vállalattá fejlődött, sőt, a világ második legnagyobb mobilgyártója lett. A cég minden újonnan kiadott telefonja egy picivel jobb, mint az elődje. Igy van ez a Redmi Note 11 esetében is, ám az új trendnek megfelelően „az egyik kézzel adok, a másikkal elveszek” elv jól megfigyelhető.

A készülék dobozában a szokásos kiegészítők találhatóak, kapunk egy 33 wattos töltőfejet, Type-C kábelt, SIM-tűt, szilikon tokot és némi papírárút. A kijelzővédő fólia gyárilag fent van, azzal már nem kell bajlódnunk.

Külső, kijelző

A Redmi Note 11 szériával a Xiaomi egy teljesen új dizájnt vezet be. Az erősen lekerekített hát és a keskeny, szintén lekerekített keret ideje lejárt. Ehelyett egy meglehetősen lapos dizájn tér vissza, ahol a keret egyenesen lejt hátrafelé. A hátlap sokkal laposabb, és csak egy minimális lekerekítés van az oldalán, hogy a fogásérzetet javítsa ezáltal. Ez a dizájn nem újdonság, hiszen a jelenlegi iPhone -okhoz hasonló szögletes kialakítás több telefonnál is megfigyelhető.

Ami sajnos nem változott, azok az anyagok. Elődeihez hasonlóan a Redmi Note 11 is teljes egészében műanyagból készült. Mindazonáltal a Redmi Note 11-ről is elmondható, hogy kiváló összeszerelési minőséggel rendelkezik. Nem maradt ki az előlap Gorilla Glass 3 üveg védelme, valamint IP53 tanúsítvány, vagyis a fröccsenő víz elleni védelem sem.

A 159,87 x 73,87 x 8,09 milliméteres méretekkel és 179 grammos tömeggel rendelkező mobil bal oldalán a SIM tálca árválkodik. A Note 11 esetében tárhely bővítéskor sem kell lemondanunk a dual SIM nyújtotta előnyökről.

A jobb oldalon már több a látnivaló, hiszen itt találjuk a hangerő szabályozó és a bekapcsoló gombpárosát. Az utóbbi gomb a 100%-os találati aránnyal dolgozó ujjlenyomat-érzékelő szerepét is betölti. A beállítások között megadhatjuk, hogy érintésre vagy nyomásra oldja a képernyőzárat, valamint funkciókat is társíthatunk az ujjlenyomat-érzékelőhöz, mint például a zseblámpa, a kamera, a számológép vagy akár a néma mód bekapcsolása. Alternatív megoldásként 2D-s arcfelismerést is használhatunk a feloldásához.

A felső élen a 3,5 mm-es Jack barátunk, egy hangszóró, személyes kedvencem az infra port és a zajcsökkentéshez használt másodlagos mikrofon játssza a főszerepet.

Az alsó élen a mikrofonnyílás, az USB Type-C port és egy másik hangszóró fokozza az élvezeteket.

A hátlapról első tapintásra és a megjelenés szempontjából azt is feltételezhetnénk, hogy matt üvegből készült. Az egyébként pofás polikarbonát hátsón a fő látványelem a síkból enyhén kiemelkedő kamerasziget.

A már jól megszokott központilag elhelyezett kameralyuk – becses nevén DotDisplay -, és a méretesebb alsó káva már messziről jelzi a kategória hovatartozást. Az értesítési LED már régóta nem divat, helyette mindig aktív kijelzőt (AOD) kapunk, amely koppintás után 10 másodpercig világít – ez gyalázatos -, de van rá megoldás. Kellő hozzáértéssel, a sokszor ajánlott Xiaomi.eu ROM telepítése után, a nemzetközi piacra szánt, lebutított Global és EEA verziók minden korlátozását elfelejthetjük.

A Xiaomi Redmi Note 11 abszolút húzóereje a 6,43 hüvelykes képátlójú AMOLED kijelző. A felbontás 2400 x 1080 képpont, a pixelsűrűség 409 ppi, a fényerő pedig 700 nit normál használat mellett, de akár 1000 nits is lehetséges. A különlegesség azonban a 90 Hz-es frissítési frekvencia és a 180 Hz-es érintés-mintavételi frekvencia, amelyek gyorsabbá és simábbá teszik a megjelenítést és a beviteleket. A Xiaomi ezzel a kijelzővel korábbi zászlóshajók jellemzőit hozza az alsó-középkategóriás szegmensbe. Egy gyártó sem kínál ilyen szuper kijelzőt ebben az árkategóriában!

Hardver, szoftver

A tízes Redmiben dolgozó Snapdragon 678 helyét átvette a Snapdragon 680. Ez a 2021-ben bemutatott lapkakészlet már sokkal modernebb, a TSMC 6 nanométeres gyártási eljárásával készül. Erről annyit érdemes tudni, hogy a tavalyi évben ezzel a technológiával érkeztek a felső-középkategóriás megolások, egy évvel korábban pedig 7 nm-en kerültek gyártásba a felsőkategóriás lapkakészletek. Ez azért nem semmi, ám egy kicsit jobban megkapargatva a felszínt, érdekes összemixelésre bukkanhatunk.

A teljesítményre optimalizál négy darab ARM Cortex-A73 (Kryo 265 Gold) magok 2016-ban, az energiahatékonyságról gondoskodó, szintén négy darab Cortex-A53 (Kryo 265 Silver) magok pedig 2012-ben mutatkoztak be. Szóval a 2,4, illetve, 1,9 gigahertzig skálázható magok meglehetősen korosak, de a modern gyártástechnológia ezt egészen jól kompenzálja.

A lapkakészletben lévő integrált Adreno 610 GPU szintén visszalépés az elődben dolgozó, kettővel magasabb verziószámú grafikus gyorsítóhoz képest. Minimális FPS-érték csökkenés tapasztalható a játékokban, meg hát ugye az előd sem volt egy gamer szörnyeteg. A biztosítékot jobban kiveri az a tény, hogy az SoC-ben helyet kapó Spectra 346 ISP képfeldolgozó chip, valamint a Hexagon 686 DPS miatt a videórögzítés maximum 1080p-ben, 30 képkocka/másodperc sebességgel lehetséges.

A szintetikus teljesítménytesztekben és valós felhasználás közben is a Snapdragon 678-as szintjén járunk, komolyabb terhelésnél meg-meg döccen a rendszer, amit a 90 Hz-es képfrissítés próbál kozmetikázni. Azért nem kell megijedni, az alsóközépkategóriában vagyunk, itt ez a teljesítmény bőven megfelelő és más gyártótól sem kapunk ennél többet manapság. Cserébe a Qualcomm kis sárkánya abszolúte nem melegszik és brutálisan jó üzemidőt prezentál.

Rendszermemóriából 4 vagy 6 gigabájt LPDDR4X kétcsatornás RAM-ot kapunk, UFS 2.2-es tárhelyből pedig 64, illetve 128 gigabájtos konfiguráció választható. Az amúgy is bőséges tárhely rovására 2 gigabájt virtuális memóriát aktiválhatunk a beállításokban a rendszer számára.

A Redmi Note 11 már a vadonatúj MIUI 13 verzióval érkezik, amely esetünkben meglepő módon Android 11-re épül. Nem akkora szenzáció ez, hiszen még egyik telefongyártó sem rakott le az asztalra hibátlan zöld robotos rendszert 12-es verziószámmal. Agyrém, de már a 13-as droidot hegesztik, pedig még az Android 12 is ezer sebtől vérzik. Szánalmas, amit a OnePlus, a Samsung vagy éppen a Xiaomi rendszerfrissítés terén művel manapság.

A tizenhármas MIUI a 12.5-ös verzió finomhangolt, optimalizált megújítása. Az új felhasználói felület fokozott adatvédelemmel, megnövelt biztonsággal, új algoritmusokkal, valamint olyan technológiákkal, mint az Atomized Memory vagy a Liquid Storage virgonckodik, és természetesen a látványvilágról sem feledkeztek meg az új grafikus interfész révén. Határozottan jó lett a MIUI 13, bár pár alapdolog, mint a második profil vagy a klónozott alkalmazások lehetősége kimaradt tesztalanyunk rendszeréből.

Ahogyan azt megszokhattuk, a Redmi Note 11 is Google tanúsítvánnyal és Widevine Level 1 minősítéssel rendelkezik. Ennek megfelelően minden Google szolgáltatás problémamentesen használható, és a különböző streaming platformokról történő streamelés nagy felbontásban is lehetséges. Felbukkanó reklámokkal találkozhatunk használat közben egyes gyári appokban, de ezek könnyedén száműzhetők.

A MIUI saját fejlesztésű alkalmazásai is adottak, a teljesség igénye nélkül érdemes megemlíteni a Számológépet, a Képernyővideó-felvevőt, a Szkennert, az Iránytűt, a Mi Távirányítót, a Fájlkezelőt, az Időjárást vagy a Jegyzeteket. Nem lehet szó nélkül elmenni a megújított Galéria és a Biztonság app mellett sem.

Kamerák, multimédia

Az aktuális trendeknek megfelelően a Redmi Note 11 hátlapján is négyes kamera elrendezést találunk. A fő kamera itt is az új, ƒ/1,8 rekesznyílású, 50 megapixeles Samsung S5KJN1 egység, amellyel a Redmi 10 óta a Realme 8i-ben, a Realme 9i-ben, a Samsung Galaxy A23-ban és a Motorola Moto G sorozatában is találkozhattunk.

Az 8 megapixeles ultraszéles látószögű kamera ƒ/2,2 rekesznyílással és 118°-os felvételi szöggel rendelkezik. A kvartetthez tartozik még egy makró és egy portrékamera, egyaránt 2 megapixeles felbontással.

Az előlapon egy 13 megapixeles kamera található a szelfik számára. A Snapdragon 680 lapkakészlet jóvoltából, videórögzítéskor maximum Full HD és 30 fps a kinyerhető, elektronikus stabilizáció nélkül.

Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban, AI használatával.

A PDAF + CDAF hibrid fókusszal ellátott fő kamera alapértelmezés szerint 12,5 MP-es állóképeket készít. A színek szépnek, élethűnek tűnnek, a kontraszt, a dinamikatartomány és a végeredmény is meggyőző kül- és beltéren egyaránt.

Tökéletes fényviszonyok mellett, állványról fényképezve van értelme az 50 megapixeles módnak, bár a képek lassabban készülnek el és a fájlméret is jócskán megnő. Ha azonban a két előbb írt alapfeltétel nem teljesül, akkor több elmosódott részletet kapunk, extra zajosodás és gyenge dinamikatartomány mellett.

A telefon 2x digitális zoomja használható, de nem mindig nyújt jó eredményeket. A digitális zoomot nem szabad rossz időjárás esetén, éjszaka vagy tájképek készítésekor használni. A jól megvilágított témák közepes távolságban viszont jó eredményeket produkálnak.

A fix fókuszú ultraszéles látószögű kamera egy kicsit küszködik a részletek élességével, a kategória átlagát azért bőven hozza. Érdekes, hogy teljesen másképp exponál, mint a fő kamera. Beltéri, kevesebb fény mellett a fotók sötétebbek. Sok fény mellett a fotók lényegesen világosabbak.

Gyenge fényviszonyok mellett komolyabb minőségű képek elkészítéséhez felsőkategóriás vas kell. Ezért nem fog meglepetés érni bennünket, hogy a kamera képzajjal küszködik, amit ugyan digitálisan elnyom, de ez a képélesség rovására megy.

A fő kamerával nagyon szép portréfotókat lőhetünk. A témafelismerés és a szétválasztás szinte tökéletes. A mesterséges bokeh is kellemes. A Xiaomi kameraszoftvere itt nagyon jól működik, ergo a 2 megapixeles portrékamera pont annyira felesleges, mint az ugyanekkora felbontású makrókamera a közeli fotókhoz.

A képek teljes méretben itt láthatók.

A Redmi Note 11 szériában az AMOLED kijelző mellett alapértelmezetten a sztereó hangszórók is a kínálat részét képzik. Ráadásul a Hi-Res Audio tanúsítvány és megvan, valamint a 3,5 mm-es jack kimenet és az FM-rádió is az extrák sorát gyarapítja.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Xiaomi Redmi Note 11 repertoárjában az 5G támogatás nem szerepel, de minden hazai 4G LTE hálózatot támogat, így természetesen a B20-as 800 MHz-es sávot is ismeri. A beszélgetési hangminőség mindkét oldalon remek, a zajszűrő mikrofon jól dolgozik. A VoLTE (voice over LTE) és a VoWIFI (Voice over Wi-Fi) hanghívás Wi-Fi hálózaton keresztül tökéletesen funkcionál, akárcsak a közelségérzékelő szenzor.

Vezeték nélküli kapcsolathoz a kétcsatornás Wi-Fi, a Bluetooth 5.0 és az NFC is rendelkezésre áll a mobilfizetéshez. A GPS gyorsan és pontosan pozícionál, a Waze kiválóan navigált. Szenzoros téren is pazar a kínálat, a távvezérléshez (TV, klíma, beltéri egység) használható infra szuper, csak a barométer hiányzik.

Az 5000 mAh kapacitású Lithium-Polimer akkumulátor, az AMOLED kijelző és a Snapdragon 680 SoC triumvirátusa hozza a Redmi telefonok esetében megszokott, kiemelkedően jó üzemidőt. Nálunk folyamatos 90 Hz-es képfrissítés mellett, a 20%-ra merítéshez 49 órára és 9,5 órás aktív kijelzőidőre volt szükség. A szokásos YouTube videónézős teszten 2 óra alatt csökkent a töltöttség 8%-ot. A Work 2.0 battery life tesztben 20 óra 30 perces eredményt produkált a készülék. A 33 Wattos töltőfejjel, 20-ról 100%-ra feltölteni a mobilt 66 perc alatt lehetséges.

Eddig tulajdonképpen szinte minden Redmi Note okostelefonra igaz az ár-érték bajnok megnevezés, így szinte kockázat nélkül ajánlhatók. Ez tulajdonképpen a Redmi Note 11-re is igaz, a 90 Hz-es AMOLED kijelző, az új Snapdragon 680 processzor, a nagy akkumulátor, a gyorsabb töltéssel, a sztereó hangszórók, az IP53 védelem vagy az NFC komoly érvek. A húzóerőt azonban a 90 Hz-es AMOLED panel jelenti, mert ebben az árkategóriában máshol ezt nem kapjuk meg. Ezek közül néhány extrával két évvel ezelőtt csak a felsőkategóriában találkozhattunk.

Az érem másik oldalán a 4K videórögzítés hiánya és a némiképpen gyengébb lapkakészlet áll. A másik probléma az, hogy túl sokan indulnak ebben a kategóriában, igaz javarészt házon belül, Xiaomi zászló alatt.

Xiaomi Redmi Note 11 jelenleg 209 dolláros áron vásárolható meg. A biztosítással és a vám- és áfamentes EU Priority Line szállítás díjával megnövelt végső ár, a BG7d7f1e kuponkód felhasználásával 211,76 dollár lesz, ami 71 ezer forintnak felel meg. Az elmúlt időszakban a GLS az EU Priority Line csomagokat 15-16 nap alatt leszállította.

Tudnivalók:

  • Vámmentes szállítás: EU Priority Line – kb. 3-5 dollárba kerül. Emellett szállítási biztosítást (Shipping Insurance) is érdemes kérni, ez általában már alapból be van jelölve (a Broken Screen Service opció viszont kikapcsolható).
  • Az “Inclusive of VAT” feliratot keresd, ezek a termékek már tartalmazzák az áfát.

NapiDroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Kastély Béla

A jövő mindig attól függ, hogy mit teszünk meg a jelenben.

NapiDroid