Erős hardverrel, minőségi anyagokból összerakott, csinos külsővel és tripla hátlapi kamerával mutatkozott be a Cubot új, költséghatékony zászlóshajója, az X20 Pro. A papíron ígéretesnek látszó telefont megnéztük, hogy miként teljesít a mindennapi használat során!
- A Cubot X20 Pro ezen a linken vásárolható meg ingyenes vámmentes Priority Line/EU Priority Line (DPD) szállítással.
Bevezető, tartozékok
A Cubot X20 Pro-val a kínai gyártó olyan új okostelefont mutatott be, aminek a meghajtásáról egy felső-középkategóriás chipset gondoskodik, 6 gigabájt RAM-mal és 128 gigabájt memóriával felvértezve, a 150 dollár körüli árkategóriába. A felhasznált anyagok és a kivitelezés tekintetében több kategóriával feljebb is megállja a helyét. Az enyhén futurisztikus kinézetű, valóban működő tripla kameramodul pedig szintén nem megszokott ebben az árszegmensben.
A Cubot annyira nem ismeretlen márka, Kínán kívül több európai országban is hivatalosan jelen van. Az olvasók több alkalommal olvashattak oldalunkon a gyártótól teszteket. A Cubot King Kong 3, a Quest és a Quest Lite remek strapatelefonok, munkámból adódóan valódi extrém körülmények között bizonyítottak akkor és azóta is a mindennapi használat során.
Tehát valóban a Cubot X20 Pro egy bennfentes tipp? A következő áttekintésben fény derül mindenre, de előbb nézzük meg, hogy mit tartogat a telefon fekete tároló doboza.
A pofás kis tároló egységben a megszokott Type-C USB kábel, a 2 amperes töltőfej, a SIM-tű és a kötelező papírhalom található. A védő fóliát, amely elég hitvány minőségű, már gyárilag felvarázsolták a kijelzőre.
Külső, kijelző
A Cubot X20 Pro egy átlagos méretű mobiltelefon, a 157 x 74,6 x 8,6 milliméteres dimenziók a mai mezőnyben már egyáltalán nem számítanak soknak. A teljes egészében fémből készült keret, az elő és hátlapot borító edzett üveg, valamint a méretes akkumulátor tekintélyes tömeget eredményez. A 234 grammos súlyra manapság azt mondják, hogy ez nagyon nehéz. Régen ezt elintéztük azzal a megállapítással, hogy van benne anyag.
A felhasznált anyagok és az összeszerelés minősége példás, remek iparos munka az X20 Pro. E tekintetben partiban van a nagyságrendekkel drágább telefonokkal, mint amilyen a képen látható Xiaomi Mi 9 is.
A fogásérzet teljesen rendben van, bár a fém és üveg kombináció miatt a telefon könnyen kicsúszhat az óvatlan felhasználók kezéből. Az edzett üveggel és enyhén oleofób felülettel ellátott, 2,5D kialakítású, 6,3 hüvelykes, Full HD+ (1080×2340 pixel) felbontású IPS LCD megjelenítő szintén a jobbak közül való. A 409 ppi-s képpontsűrűségű, nagyon jó fényerejű panel napfényben is egész jól látható és a betekintési szögekkel sincs probléma. Rendelkezésre áll az ütemezhető olvasó mód, ami Éjszakai fény néven fut a Megjelenítési beállítások alatt.
A Waterdrop Notch-ba, azaz szenzorcseppbe integrált szelfikamera ez előlap uralkodó látványeleme. E felett kapott helyet a beszédhangszóró, a fény- és közelségérzékelő, valamint a kék színű értesítő LED is. Az elrejthető navigációs gombok a képernyőből csippentenek le némi helyet.
A hangerő-szabályozó és a bekapcsoló gomb a jobb oldalon, a SIM-tálca a bal oldalon kapott helyet, ami két nanoSIM kártyát fogad, hibrid dualSIM megoldással. Alul van a hangszórórács és a mikrofon között az C-típusú USB-port. A 3,5 mm-es jack portot szokás szerint kihagyták.
A karcolásoktól védett, speciálisan edzett üveg hátlap igazi zsírmágnes, de az érdekesség nem ez. A rossz nyelvek szerint a formaterv az előzetesen kiszivárgott iPhone 11 kamera elrendezését majmolta le, ami végül is másmilyen lett. A kamerák elhelyezését illetően a Cubot „Kommandó” megoldása abszolút visszarepít gyermekkoromba, a boldog 80-as évekbe, ezért nekem nagyon bejövős.
A szemfüles olvasóknak bizonyára feltűnt, hogy ujjlenyomat-szenzor nincs a készüléken. Az újabb iPhone-ok és a Google Pixel 4 egyik fő újdonsága, hogy ujjlenyomat-olvasó már nincs rajtuk, helyette a Face Unlock/Face ID (arcfelismerő) kerül bevetésre. A Cubot is ezt a módszert választotta. A feloldás aránylag megbízhatóan működik, 7/10-es találati aránnyal dolgozik. Gyenge fényviszonyok esetén a kijelző fehér fénnyel világít a feloldáshoz, ami egész gyorsan megtörténik.
Hardver, szoftver
A telefon meghajtásáról a MediaTek Helio P60 (MT6771) nyolcmagos processzor gondoskodik. A Helio P60 a TSMC 12 nm-es FinFET node-ján készül. A kétklaszteres megoldással üzemelő processzorban a teljesítményért felelős kvartett Cortex-A73 magokból, az alacsony fogyasztásra kihegyezett csoportot pedig Cortex-A53 magok épül fel. Az órajelben nincs különbség, mindkét csoport 2,0 gigahertzen dübörög.
A legérdekesebbnek ígérkező rész a MediaTek által használt dedikált adatfeldolgozó egység (NeuroPilot), amely az AI-vel kapcsolatos feladatokat kezeli. A tajvani gyártó nevéhez fűződő technológiának a mesterséges intelligencián alapuló funkcióknál jut szerep, például az arcfelismerésnél, az objektum és jelenetazonosításnál, vagy a valós idejű szépítésnél.
Az AnTuTU Benchmark időközben frissült a 8-as verzióra, így már 176094 pontot kapott az X20 Pro, amit a későbbi összehasonlítások végett jegyzek meg.
A grafikus feladatok felelőse a második generációs Bifrost architektúrát használó ARM Mali-G72 MP3 GPU, amely 800 MHz-en üzemel. A 6 gigabájt RAM rendszermemória és a 128 gigabájtos belső tárhely, amely microSD kártyával tovább bővíthető, nem ad okot a panaszra.
A Cubot érintetlenül hagyta az Android 9 Pie rendszert, tehát a felület lényegében megegyezik az Android One vagy a Google Pixel eszközökkel. Pluszban két extra került a szűz rendszerbe. Ezek kimerülnek a Face Unlock beállításai és a képernyőn megjelenő gombok elhelyezésének variálásában. Harmadik féltől származó jó, vagy rosszindulatú alkalmazástól mentes a rendszer.
A Cubot a szoftver optimalizálás terén briliáns munkát végzett. Az évek során az Android 2.2 Froyo verziótól kezdve a jelenleg használt Android 10 operációs rendszerig, végigpróbálva a komplett MediaTek és a Qualcomm Snapdragon sorozatot, hosszabb-rövidebb ideig, régen láttam ennyire jól összehangolt hardver-szoftver párost.
Utoljára ennyire jó készenléti fogyasztást (7 mA) – és most kapaszkodjon meg jól mindenki – első 8 magos processzor esetében láttam, amely mind a 8 magot egyidejűleg futtatta, a jobb energiahatékonyság és a nagyobb teljesítmény érdekében. Ez a 2013 júliusában bemutatott Mediatek MT6592 SoC-vel szerelt THL T11-es telefonon volt, Android 4.4.2 alatt. Régi szép idők.
Kamerák, multimédia
A Cubot valódi tripla kamerát telepített az X20 Pro készülékbe. A 12 megapixeles Sony IMX486 fő érzékelőt egy 20 megapixeles Sony IMX350 társérzékelővel támogatták meg a mélység észlelésére, valamint egy 8 megapixeles, 125 fokos, ultraszéles látószögű szenzor is segít a képek rögzítésében. A mesterséges intelligencia (AI) segít a fotózásban, amely képes felismerni 15 különböző jelenetet, valamint fejlettebb zajszűrést biztosít és az esti fotók készítésekor is hatékonyan közreműködik.
A szenzorcseppbe integrált AI selfikamera 13 megapixeles, ami elégséges ahhoz, hogy elfogadható képeket készítsünk jó fényviszonyok között. Videót MPEG4-ben, maximum Full HD-ban, 30 fps sebességgel rögzíthetünk, alacsony részletességgel és hangminőséggel.
Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban, AI használatával.
A képek teljes méretben és további képek itt láthatóak.
A RAW formátumú képek mentése kivételével a Camera2 API támogatás teljes körű, így a hozzáértők a fehéregyensúly, az expozíció, a fókusz, az ISO-érték, valamint a zársebesség manuális beállításával jobb képeket lőhetnek. Normál üzemmódban az AI-t mindig bekapcsolt állapotban kell hagyni, hogy a lehető legjobb képet kapjuk. Az élesség jó megvilágítási körülmények között kielégítő, és a színek általában helyesen jelennek meg. A bokeh mód jó képeket tesz lehetővé mélységhatással, a hibaarány nagyon alacsony. Az előtér kis részei csak részben vannak elkülönítve a háttérből. De ez történik a nagyokkal is. Az ultraszéles látószögű kamerával készült képek esetében az élesség és a színvisszaadás hibás, itt valamit elrontott a Cubot.
A gyenge fényviszonyok melletti fotózásnál az „éjszakai mód” vagy a HDR funkció bekapcsolása rontja a képek minőségét, az AI bekapcsolása egész jó végeredményt hoz. A vakuval készített közeli képek megfelelő képet eredményeznek. Erre példa az első kép (whisky), amely a pincémben készült, hangulatvilágítás és vaku használatával.
A multimédiás hangszóró átlagos hangminőséget hoz, basszusból kevés van és a maximális hangerő is kevés. Az RDS-információk megjelenítésére és az elhangzott műsorok rögzítésére képes FM-rádió az USB Type-C portba dugott átalakító és füles csatlakoztatásával indítható.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
A Cubot X20 Pro SIM tálcája két nanoSIM, vagy egy nanoSIM és egy microSD kártya kombinációban működhet. A készülék ismeri a B20-as 800 MHz-es LTE sávot, így teljes értékűen használható Magyarországon. Adott a VoLTE és a VoWiFi támogatás is. Telefonálás közben stabil volt a térerő, a beszélgetési hangminőség a vonal mindkét oldalán megfelelő.
Vezeték nélküli kapcsolathoz az egycsatornás Wi-Fi, az aptX és aptX HD támogatással operáló Bluetooth 4.2 vehető igénybe, minden probléma nélkül. Nagyon jól működik a GPS és az iránytű. A szintetikus teszt során átlagosan 25-28 műholdat használt a navigációhoz. Ez jó érték. A mindennapi életben tehát nem volt navigációs probléma, az iGO Navigation hasított rendesen. Szenzorokból bőséges a kínálat, de sajnos NFC chip nem került a készülékbe, így le kell mondanunk a mobilfizetés lehetőségéről.
A remekül összepasszított hardver-szoftver páros és a 4000 mAh kapacitású Lithium-Ion akkumulátor üzemideje parádés. Kicsivel több mint két nap használat után, 8 órás kijelzőidővel merült 20%-ra a telefon. A szokásos YouTube videónézős teszt alatt, 2 óra alatt csökkent a töltöttség 10%-ot. A Work 2.0 battery life tesztben 10 óra 7 perces eredményt produkált a mobil. Az akkumulátort feltölteni a mellékelt 5V/2A hálózati adapterrel, 20-ról 100%-ra 137 perc alatt lehet.
Az X20 Pro egy prémium anyagból építkező, remekül összerakott telefon. A 6 gigabájt RAM rendszermemória, a 128 gigabájtos belső tárhely és a kiokosított processzor bőségesen kiszolgálja az átlag igényeket. A szinte tökéletesen optimalizált Android 9 operációs rendszer előtt megemelem a virtuális kalapomat. A kamerás képességek az ultraszéles látószögű módot és a videó rögzítést leszámítva rendben vannak. Az üzemidő kiemelkedő.
Az ujjlenyomat-szenzor mellőzése hiba, a Cubot Face Unlock megoldása messze van a Pixel 4 vagy az iPhone Face ID megoldásától. Az NFC és a 3,5 mm-es jack csatlakozó megléte valószínűleg kívánatosabbá tenné az enyhén túlsúlyos versenyzőnket.
A Cubot X20 Pro az ingyenes Priority Line/EU Priority Line (DPD) szállítást választva, amely vám- és áfamentes küldést biztosít, most 154,99 USA dolláros áron vásárolható meg, ami biztosítással együtt durván 49 ezer forint. Linkek:
- Cubot X20 Pro fekete színben.
- Cubot X20 Pro rózsaarany színben.
- Cubot X20 Pro kék színben.
NapiDroid.hu